NEVEN MIMICA ZA TPORTAL:

'Važnost Europe će se smanjivati, izazov je ostati relevantan'

02.03.2017 u 15:32

Bionic
Reading

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker predstavio je u srijedu u Europskom parlamentu u Bruxellesu Bijelu knjigu o budućnosti Europske unije u kojoj će zemljama članicama ponuditi nekoliko opcija kako bi se očuvalo jedinstvo EU-a nakon izlaska Velike Britanije. U povodu toga smo razgovarali s europskim povjerenikom za međunarodnu suradnju i razvoj Nevenom Mimicom

Što je Bijela knjiga EU i zašto je ona važna?

Ove godine u Rimu obilježit će se  60. obljetnica Europske unije, ali i stvaranje Europske unije 27 članica i novo poglavlje u našoj povijesti. Ovo će biti važna prigoda da čelnici EU27 razmotre stanje europskog projekta, njegova postignuća, snagu i slabosti te područja za daljnji napredak, kao i da pokažu odlučnost da 27 država članica zajednički oblikuju snažniju budućnost.

Bijelom knjigom Europska komisija predlaže državama članicama nekoliko uvjerljivih opcija za jačanje jedinstva njih 27, odnosno pet konkretnih scenarija za daljnji razvoj  EU do 2025. godine. Ona je podloga za početak otvorene rasprave 27 šefova država i vlada tijekom sastanka na vrhu u Rimu, ali i za opširniju javnu raspravu o budućnosti našega kontinenta. Krajnji cilj je da se dođe do konsenzusa koji će nas ujediniti oko puta prema naprijed. A građani EU će imati zadnju riječ na europskim izborima 2019. godine.

Kako se tim strateškim dokumentom pozicionira EU u odnosu na novonastale okolnosti u svijetu? Što su najveći izazovi i ima li Europska komisija rješenje za njih?

Europska unija danas najveće je jedinstveno tržište na svijetu,  najveća trgovinska sila i najveći pružatelj razvojne i humanitarne pomoći. No ako pogledamo u ne tako daleku budućnost, važnost Europe će  se smanjivati. U Europi je 1900. godine živjelo oko 25 posto svjetskog stanovništva. Do 2060. taj će udjel biti manji od 5 posto, a niti jedna država članica do tada neće imati više od 1 posto svjetskog stanovništva. Najveći izazov po meni bi bio kako ostati relevantan.

Bijela knjiga nudi pet scenarija, od smanjenja fokusa Unije samo na Jedinstveno tržište do potpunije integracije, gdje Države članice odlučuju dijeliti više ovlasti, resursa i odlučivanja na svim razinama. Mi, kao Europska komisija, ne prejudiciramo niti jedan ishod. Ovo je tek početak procesa, u kojem će građani imati odlučujuću ulogu.  A uloga koju će EU igrati 2025. godine ovisit će o tome koji će se od pet scenarija odabrati.

Koliko je izlazak Velike Britanije iz Europske unije ugrozio ideju jedinstvene Europe i kako dalje nakon toga?

Izlazak jedne od najvećih članica EU za mene je, kao velikog pobornika europskog projekta,  tužan događaj.  Ali to je odluka britanskog naroda i nju moramo poštovati.  Trebamo se prisjetiti da su počeci  Europske unije bili utemeljeni na razaranjima Drugog svjetskog rata, te da se ona produbljivala, proširivala i jačala upravo nakon kriza. Stoga, trenutnu situaciju treba iskoristiti za jačanje jedinstva EU27. Rasprava koja slijedi nakon objave Bijele knjige dio je tog procesa.

Gdje je u svemu tome Hrvatska? Koliko se Hrvatska dobro integrirala u EU, gdje su najveći problemi?

Mislim da se Hrvatska dobro integrirala u Europsku uniju, te da je ona pozitivno predvidljiva, pouzdana i aktivna članica. Ako se sjetimo prošlogodišnje migrantske krize,  Hrvatska je odigrala važnu ulogu time što nije zatvorila svoje granice i što je imigrantima osigurala siguran  boravak i prolaz kroz Hrvatsku. 

Ovogodišnje analize u sklopu Europskog semestra pokazuju rast BDP-a, smanjenje javnog duga i deficita za razdoblje do 2019. godine kao i oporavak javnih  ulaganja zbog bolje apsorpcije sredstava iz fondova EU-a. Naravno da je izazova još uvijek dosta, pogotovo s provođenjem strukturnih reformi, ali to nije jedinstveno samo za Hrvatsku.

Hoće li se i kako u svjetlu Bijele knjige promijeniti položaj i uloga Hrvatske u EU?

Što se tiče promjene položaja i uloge Hrvatske u EU u svjetlu Bijele knjige, mislim da će on biti u skladu s promjenom položaja i uloge svih država članica, ovisno o tome koji će se od pet scenarija realizirati.  

Hoće li uskoro biti proširenja EU i koju bi ulogu u tome mogla imati Hrvatska?

Proširenja EU zasigurno neće biti do kraja mandate ove Komisije. Mislim da je sada trenutak da se EU27 konsolidira. No to ne znači da mi ne nastavljamo sa suradnjom sa svojim susjedima na istoku i na jugu.  Već sama perspektiva pristupanja snažan je politički instrument za širenje stabilnosti i sigurnosti duž naših granica. Zato tu perspektivu treba održavati što realnijom, kako bismo njome smanjivali sve veće tenzije u jugoistočnom susjedstvu Europske unije.

Hrvatska već igra važnu ulogu u regiji, i može svojim recentnim iskustvom ulaska u EU itekako pomoći u procesu euro-integracija država u regiji.