Ambiciozan europski obrambeni projekt razvoja borbenog zrakoplova nove generacije FCAS (Future Combat Air System) suočava se s ozbiljnom krizom upravljanja. Spor između francuskog proizvođača Dassault Aviationa i njemačkog Airbusa doveo je do otvorenih nesuglasica, a rješenje se sada traži na najvišoj političkoj razini – u dogovoru francuskog predsjednika Emmanuela Macrona i njemačkog kancelara Friedricha Merza
Napetosti u projektu razvoja borbenog zrakoplova nove generacije FCAS (Future Combat Air System) kulminirale su kada je predsjednik Uprave Dassaulta, Éric Trappier, javno zatražio da se on vodi centralizirano, s jasnim liderom – po mogućnosti upravo Dassaultom.
Dassault traži dominaciju u projektu
'Projekt treba šefa. Šefa koji će odlučivati', poručio je Trappier tijekom zrakoplovnog sajma u Parizu.
Iako je bilo dogovoreno da u razvoju borbenog sustava ravnomjerno sudjeluju Dassault, Airbus i španjolska Indra, Francuzi sada traže većinski udio, a u stručnim se krugovima spominje i brojka od čak 80 posto kontrole projekta u korist Dassaulta. Takve ambicije izazvale su oštru reakciju njemačke strane.
Airbus: Nacionalni egoizam prijeti europskoj suradnji
Michael Schöllhorn, predsjednik Uprave kompanije Airbus Defense and Space, ne krije zabrinutost zbog razvoja situacije.
'Postoje teškoće između vodećih industrijskih partnera, konkretno Dassaulta i Airbusa. To je ujedno sukob nacionalne i europske perspektive', izjavio je Schöllhorn za njemačku javnu televiziju ARD, dodavši kako se nada da će se nesuglasice uspjeti razriješiti.
Njemački Airbus i dio političkih aktera u Berlinu pozivaju na zaštitu dogovorenih načela jednakosti u projektu, a iz Airbusova radničkog vijeća već stižu signali da Dassault možda i nije pravi partner. U istom tonu, njemački Zrakoplovno-svemirski savez (BDLI) kritizira 'jednostrano francusko nastojanje za dominacijom'.
Francuska želi fleksibilniji izvoz i brži razvoj
Francuski ministar obrane Sébastien Lecornu podupro je stavove svoje industrije.
'Potrebna nam je iskrena rasprava o vođenju projekta. Vrlo je teško izgraditi borbeni zrakoplov u suradnji triju zemalja', rekao je Lecornu pred Odborom za obranu francuske Narodne skupštine.
Francuska strana nezadovoljna je i zbog ograničenja koja dolaze iz Berlina kada je riječ o izvozu oružja. Lecornu je dao do znanja da Pariz nije spreman u budućnosti svaku prodaju uvjetovati odlukama Bundestaga.