Većina kompanija izlistanih na Zagrebačkoj burzi sazvala je glavne skupštine na kojima će dioničari, između ostaloga, odlučivati o raspodjeli prošlogodišnje dobiti. Istražili smo kolike dividende glavne burzovne uzdanice planiraju isplatiti vlasnicima te koje dionice donose najveću zaradu
Pozitivni gospodarski trendovi i snažni poslovni rezultati omogućili su vodećim kompanijama da ove godine povećaju iznose dividendi. Prema dosad objavljenim prijedlozima uprava i skupštinskim odlukama, od 32 najlikvidnije dionice, koje redovito nose dividendu, njih 19 u ovoj godini povećava iznos isplate dioničarima. Većina dividendi isplaćuje se iz prošlogodišnje dobiti, a manji dio odnosi se na isplate iz zadržane dobiti.
Dionice s najvećim skokom dividende
Najveći razlog za zadovoljstvo ove godine imaju dioničari Hrvatske poštanske banke, Čakovečkih mlinova, Spana i Končar D&ST-a. Dividenda koju ove godine isplaćuje HPB povećana je za devet puta te iznosi 23,9 eura po dionici. Pritom treba naglasiti da je riječ o zaostaloj dividendi iz dobiti ostvarene 2023. godine, o čemu je odluka donesena krajem prošle godine. Prošlogodišnja dobit HPB-a zasad je prenesena u zadržanu dobit, a država će naknadno donijeti odluku o eventualnoj isplati dividende.
Nakon što je nekoliko godina držala dioničare 'na suhom', pekarsko-mlinarska kompanija Čakovečki mlinovi u siječnju je isplatila izvanrednu dividendu iz zadržane dobiti, a odluka o raspodjeli ovogodišnje dobiti još nije donesena.
Poboljšani poslovni rezultati omogućili su informatičkoj tvrtki Span podizanje dividende s 0,30 na 0,80 eura po dionici.
Među istaknutim dobitnicima su i vlasnici redovnih i povlaštenih dionica Končar D&ST-a, kojima dividenda skokovito raste drugu godinu zaredom. Proizvođač transformatora koji posluje u sastavu Končar Grupe lani je ostvario dobit od 107 milijuna eura, od čega je za dividendu namijenjeno 40,7 milijuna eura. Iznos namijenjen nagrađivanju dioničara povećala je i matična kompanija, Končar Elektroindustrija, ali u znatno manjem postotku.
Hotelijeri osigurali povišice
Bogatije dividende osigurala je većina velikih hotelijerskih kompanija, srazmjerno rastu prošlogodišnje dobiti. Najveću povišicu dioničarima (s 0,75 na 1,10 eura ili 46,7 posto) daje pulska Arena Hospitality Grupa, a lani je povećala dobit za 63 posto.
Od tri najveće hotelske grupacije, najveći rast dividende (16,7 posto) bilježi Adris Grupa. Valamar Grupa podigla je pak dividendu za devet posto (s 0,22 na 0,24 eura), a Plava laguna zadržala je isplatu na prošlogodišnjoj razini (15 eura).
Rekordna nagrada dioničarima HT-a
Solidna povišica smiješi se i dioničarima Hrvatskog Telekoma. Predložena dividenda iznosi 1,60 eura po dionici, što je za 0,11 eura više nego lani. Najveća dividenda u zadnjih 12 godina osigurana je za dioničare koji su registrirani u knjizi dionica na dan 9. lipnja, a isplata je utvrđena za 16. lipnja. Za dividendu je namijenjeno 92,2 posto prošlogodišnje dobiti, odnosno 126,1 milijun eura.
Dioničare će izdašno nagraditi i građevinska kompanija Ing-Grad, nedavno uvrštena na Zagrebačku burzu. Visina dividende u skladu je s najavama prilikom javne ponude dionica.
Najveći iznos za isplatu dividende, u visini od 448,3 milijuna eura, izdvaja Zagrebačka banka. Riječ je o gotovo cjelokupnoj prošlogodišnjoj dobiti te banke. Dividenda po dionici (1,40 eura) nije se mijenjala u odnosu na prošlu godinu, a dioničarima je isplaćena krajem travnja.
Osjetno nižu dividendu nego prošle godine dobit će dioničari Ine i Ericssona Nikole Tesle, što je u skladu s padom dobiti ovih kompanija.
Dionice s najvišim dividendnim prinosom
Najbolji omjer dividende i tržišne cijene trenutno nudi dionica Hrvatske poštanske banke. Riječ je o prinosu od 8,8 posto. Kada se tome pribroji godišnji rast cijene dionice, ukupna zarada dioničara penje se na više od 30 posto.
Natprosječno visok tekući prinos (5,71 posto) osigurava dionica Zagrebačke banke, a dioničarima je uz rast cijene donijela ukupan godišnji prinos od gotovo 40 posto.
Unatoč smanjenju dividende, dionica Ericssona Nikole Tesle i dalje je među najisplativijima po omjeru dividende i cijene. No zbog pada cijene dionice u zadnjih godinu dana ukupan prinos je negativan.
Dividende su podložne oporezivanju po stopi od 12 posto, a obračunati porez automatski se naplaćuje prilikom isplate.