javlja OPEC
Potražnja za naftom rasti će idućih godina, vrhunac cijene tek se očekuje

OPEC
Izvor: EPA / Autor: MOHAMED MESSARA
Time je pomaknuo rok očekivanog oporavka potražnje za godinu dana. "Potražnja za naftom i energijom značajno je porasla u 2021., nakon velikog pada u 2020.", izjavio je glavni tajnik naftnog kartela Mohammad Barkindo u uvodu izvješća.
OPEC-ova proizvodnja dosegnut će pak 2026. godine 34,1 milijuna barela dnevno i bit će niža no što je bila prije pandemije. U kartelu ipak predviđaju da će se njihov tržišni udio povećati na dulji rok budući da će proizvodnja u zemljama koje nisu njegove članice padati.
-
optimistični izgledi
OPEC+ potvrdio postupno povećanje proizvodnje do kraja godine
-
konačno dogovor
OPEC i Rusija dogovorili povećanje proizvodnje nafte, sve bi se moglo promijeniti ako se na tržište vrate iranski bareli
-
dobra vijest
Pao dogovor OPEC-a i saveznika o povećanju proizvodnje nafte, cijene barela odmah pale
Američka proizvodnja nafte iz škriljca trebala bi po njihovim procjenama dosegnuti vrhunac 2030. godine. "I dalje se očekuje da će nafta zadržati vodeću poziciju u energetskoj mješavini", zaključuje čelnik OPEC-a.
Kartel je ujedno snizio dugoročne procjene potražnje i procjenjuje da će 2030. dosegnuti 106,6 milijuna barela dnevno, što je za 600 tisuća barela dnevno manje no što su predviđali prošle godine. U 2007. bili su prognozirali da će iznositi 117 milijuna barela dnevno.
Razlog je promjena ponašanja potrošača nakon pandemije i konkurencija električnih automobila. "Rad od kuće odnosno na daljinu postao je zbog pandemije novi standard u brojnim kompanijama", primjećuju, a "dugoročni rast potražnje za naftom ograničava sve izrazitija penetracija električnih vozila".
Potražnja će dosegnuti vrhunac 2035. godine i nakon toga će stagnirati, procjenjuju. Brže usvajanje tehnologija moglo bi rezultirati padom potražnje u tridesetim godinama, pokazuje OPEC-ovo izvješće.
Napominju i da su ulaganja u istraživanje i proizvodnju nafte u pandemijskoj 2020. godini pala gotovo 30 posto, na oko 240 milijardi dolara. "Jasno je da nedostatna ulaganja i dalje spadaju među velike izazove s kojima se suočava naftna industrija", napisao je Barkindo.
"Bez nužnih ulaganja oscilacije bi se u budućnosti mogle nastaviti i moguća je nestašica energije", dodao je.
OPEC je prošle godine smanjio proizvodnju za 9,7 milijuna barela dnevno kako bi je prilagodio urušenoj potražnji u vrijeme ograničenja kretanja zbog pandemije, a neke članice sad imaju problema s povećanjem zbog nedostatnih ulaganja i održavanja.