KRIZA IH BACILA U BAD

Poslovno povjerenje u Njemačkoj nikad niže

24.11.2008 u 12:00

Bionic
Reading

Pritisnuto sve pesimističnijim raspoloženjem proizvođača i trgovaca na malo, njemačko poslovno povjerenje u studenome je snažno oslabilo, spustivši se na najnižu razinu od veljače 1993., pokazali su podaci objavljeni u ponedjeljak

Indeks njemačke poslovne klime cijenjenog njemačkog instituta za ekonomska istraživanja Ifo, koji se temelji na mjesečnom ispitivanju oko 7.000 kompanija, u studenome je oslabio na 85,8 bodova, s 90,2 boda u listopadu. "Do sada su čak i najoptimističnije kompanije uvidjele koliko je zapravo ova kriza duboka", ističe Gunnar Meyke, ekonomist DekaBanka.

Analitičari ocjenjuju da će ti podaci dati poticaja očekivanjima značajnijeg smanjenja kamatnih stopa u eurozoni.

Njemačka je zapala u recesiju u trećem tromjesečju 2008. no ekonomisti strahuju da najgore tek slijedi, kad kompanije počnu ograničavati ulaganja a nervozni potrošači srežu potrošnju u očekivanju duboke krize i rasta nezaposlenosti.

Za sredstvima iz 500 milijardi eura vrijednog vladinog paketa za spas financijskog sektora posegnuo je znatno manji broj banaka no što se očekivalo, a mnoge među njima i dalje nisu sklone odobravati zajme. Koalicijska vlada kancelarke Angele Merkel našla se pak na meti kritika kod kuće i u inozemstvu zato što nije paket mjera dopunila hrabrim planom poticaja za gospodarstvo.

Fiskalni paket u 15 točaka kojega je početkom studenog prihvatio vladin kabinet vrijedi procijenjenih 0,5 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) tijekom iduće dvije godine, što je po mišljenju ekonomista daleko manje nego što je Njemačkoj potrebno i nego što si uopće može priuštiti.

'Situacija u njemačkom gospodarstvu postaje sve opasnija', ističe ekonomist Ifo instituta Klaus Abberger.

Još su dva indeksa tog instituta - tekućih prilika i gospodarskih očekivanja - istodobno oslabila, na 94,8 odnosno 77,6 bodova. Pad indeksa gospodarskih očekivanja šesti je pad zaredom.

Odvojeno, u petak objavljeni indeks menadžera nabave (PMI) istraživačke grupacije Markit otkrio je najteže stanje njemačkog proizvodnog sektora otkad se u travnju 1996. počela voditi ta statistika.

Usporavanje globalne potražnje pogodit će njemački izvoz, koji je bio glavni pokretač rasta proteklih godina. Primjerice, šrodaja automobila i dijelova za automobile, koja je u listopadu oštro oslabila, u prošloj je godini bila zaslužna za petinu njemačkog izvoza.