'IMAMO RAST'

Kineski političari šalju pozitivne impulse uznemirenim ulagačima

21.03.2016 u 14:46

Bionic
Reading

Kinesko gospodarstvo pokazuje naznake poboljšanja a odljev kapitala jenja, poručili su vodeći kineski dužnosnici ulagačima uznemirenima snažnim oscilacijama na tržištima u posljednje vrijeme i usporavanjem rasta drugog po veličini svjetskog gospodarstva.

Kineski čelnici u više su navrata slali umirujuće poruke ulagačima i vodećim financijskim tržištima, uvjeravajući ih da Peking kontrolira posustajanje gospodarskih aktivnosti.

Podaci za razdoblje do početka ožujka, uključujući one o ulaganjima u imovinu s fiksnim prinosima i o zaposlenosti, pokazuju da se stanje u gospodarstvu poboljšava, naglasio je na nedjeljnom ekonomskom forumu potpredsjednik kineske vlade Zhang Gaoli.

"Ne uzmičemo pred izjavom da je kinesko gospodarstvo suočeno s pritiskom u smjeru slabljenja aktivnosti ali opći je napredak stabilan", kazao je Zhang.

Ministar trgovine Gao Hucheng izjavio je na istom forumu da će kineska vanjskotrgovinska razmjena u ožujku vjerojatno pokazati snažan oporavak, nakon pada u prva dva ovogodišnja mjeseca.

Industrijska je proizvodnja u siječnju i veljači zabilježila najslabiji rast od 2008., podsjeća Reuters na podatke državnog statističkog ureda, objavljene početkom mjeseca.

Guverner središnje banke Zhou Xiaochuan ustvrdio je na istom forumu da je odljev kapitala iz Kine znatno jenjao s obzirom na stišane bojazni od slabljenja gospodarskog rasta. Izrazio je zabrinutost zbog velike zaduženosti kompanija iskazano udjelom u BDP-u, dodajući ipak kako relativnu zaštitu pruža prošlogodišnja stopa štednje nešto iznad 46 posto mjereno udjelom u BDP-u.

"Kinesko je gospodarstvo u cjelini visoko zaduženo (...) a posebno je visok udio korporativnog duga u BDP-u", naglasio je Zhou.

"Relativno visok" udio duga mogao bi po njegovim riječima prouzročiti određen rizike pa treba posvetiti veću pažnju tom pitanju. Time je kineski guverner ponovio izjave s konferencije za novinstvo održane na rubu sastanka G20 u Šangaju, podsjeća Reuters.

U izvješću objavljenom u prošlogodišnjem srpnju agencija Standard & Poor's objavila je da je udio korporativnog duga u kineskom BDP-u u 2014. poskočio na 160 posto, sa 120 posto koliko je iznosio u godini ranije.

Potpredsjednik kineske vlade ističe također da unatoč odljevu kratkoročnog špekulativnog kapitala aktualna razina povlačenja novca iz Kine ne izaziva zabrinutost.

Analitičari upozoravaju da će središnja banka teško zaustaviti odljev s obzirom na slabljenje gospodarskog rasta. Iz Pekinga pak odvraćaju da će prevencije radi prilagoditi politiku kako bi zadržali rast u razumnom rasponu.

Vlada također mora ograničiti rizike na tržištima dionica, duga, deviza i nekretnina, spriječiti "širenje zaraze" na druga tržišta i otkloniti sistemske rizike u gospodarstvu, naglasio je Zhang.

Kina će nastaviti s reformama "na strani ponude" kako bi smanjila prekomjerne kapacitete u industriji, uz fokus na sektore ugljena, čelika, aluminija i stakla, dodao je.

Vlada je za ovu godinu zacrtala gospodarski rast u rasponu od 6,5 do sedam posto. U 2015. gospodarstvo je poraslo 6,9 posto, najsporije u 25 godina, dodaje Reuters.