DRAMATIČAN PAD

Hrvatska tekstilna industrija u sve većim problemima: Tko će preživjeti?

24.07.2025 u 05:59

Bionic
Reading

Pritisnuta rastom troškova i padom narudžbi, hrvatska industrija odjeće i obuće proživljava teške dane. U prošloj je godini nastavljen negativan trend obilježen padom prihoda, smanjenjem zaposlenosti i slabijim financijskim pokazateljima

Vodećih deset tekstilnih kompanija ostvarilo je ukupno 526,2 milijuna eura prihoda, što je 11,6 posto manje nego 2023. godine. Većina je poslovala s minimalnom dobiti, a dvije su tvrtke završile u osjetnom minusu. Ukupni financijski rezultat bio je negativan (–0,16 milijuna eura), dok je godinu ranije zabilježena kumulativna dobit od 8,5 milijuna eura.

Dominacija stranih podružnica i poslovni model pred izazovima

U vrhu industrije dominiraju podružnice velikih stranih kompanija koje većinu proizvodnje izvoze kroz distribucijske lance matičnih tvrtki. Njihov model poslovanja temeljen na jeftinoj radnoj snazi i povoljnom geografskom položaju sve teže funkcionira zbog rasta troškova rada i sve jače konkurencije s Istoka.

U takvim okolnostima većina bilježi pad aktivnosti, a neki proizvođači razmatraju zatvaranje. Početkom godine Benetton je zatvorio svoj pogon u Osijeku nakon 25 godina poslovanja. Posljednju godinu domaća podružnica (Benetton Tekstil) zaključila je s gubitkom od četiri milijuna eura.

Pojedini rastu, ali većina pada

Lidersku poziciju u industriji zadržava Ytres, najveći proizvođač ženskih čarapa u Hrvatskoj, u vlasništvu talijanske Calzedonije. Tvrtka iz Kneginca blizu Varaždina lani je imala pad prihoda od 7,5 posto (96,9 milijuna eura), ali joj je dobit porasla za 10,8 posto (1,62 milijuna eura).

Među vodećima su još dvije Calzedonijine tvrtke – čakovečka Tubla, koja se s trećeg popela na drugo mjesto s prihodom od 74,8 milijuna eura, te Intinova, koja je došla s petog na četvrto mjesto (64,4 milijuna eura). Tubla je zabilježila stagnaciju prihoda i blag rast dobiti (1,27 milijuna eura), a Intinova je povećala prihode za 10,7 posto, no i dalje posluje s gubitkom.

Boxmark Leather, specijaliziran za proizvodnju kožnih sjedala za automobile, i dalje bilježi pad prihoda i smanjenje broja zaposlenih, ali i snažan rast dobiti – čak 250 posto, na četiri milijuna eura. S profitnom stopom od 5,5 posto, Boxmark je vodeći po profitabilnosti.

S druge strane, Wollsdorf Components pretrpio je najveći pad prihoda – 27,5 posto, na 53 milijuna eura – a dobit mu je pala s 2,3 milijuna na svega 130 tisuća eura. Snažan pad bilježi i Haix obuća: prihod joj je pao 6,7 posto (na 47,8 milijuna eura), a dobit gotovo nestala – s 3,2 milijuna na samo 4000 eura.

Ivančica se izdvaja kao domaća uzdanica

Jedina domaća tvrtka među deset najvećih jest Ivančica, proizvođač dječje obuće s brendom Froddo. Lani je povećala prihod za 14 posto, na 31,4 milijuna eura, ali joj je dobit pala za 16,1 posto, na 1,23 milijuna eura. Unatoč tome, zadržala je visoku profitabilnost – s najvišom EBITDA maržom (8 posto) i drugom najvišom profitnom stopom (3,92 posto).

Među istaknutim gubitnicima je Aquafilcro iz Oroslavja, član talijanske grupacije Aquafil, koji se bavi preradom sintetičkih vlakana. Tvrtka je lani smanjila broj zaposlenih za 20 posto, a prihod joj je pao za 19,1 posto.

Listu zaključuje Kelteks, proizvođač tehničkog tekstila za zrakoplovnu, automobilsku i sportsku industriju, koji je zabilježio pad prihoda od 20,7 posto (na 25,9 milijuna eura) te gubitak od 4,17 milijuna eura – najveći u sektoru.

Plaće niske, ali s nekoliko iznimki

Prosječna neto plaća zaposlenih u deset vodećih tekstilnih tvrtki lani je iznosila 1046 eura. Najviše su one isplaćivane u Kelteksu (1535 eura), a iznadprosječne su bile i u Tubli (1197 eura), Wollsdorfu (1151 euro) i Boxmarku (1138 eura).

Najniže su plaće isplaćivane u Benettonu, gdje je većina radnika primala minimalac.