U ljetno vrijeme, u kojem je izražena potražnja za vodom i osvježavajućim napicima, provjerili smo kako su poslovali naši najveći proizvođači u toj djelatnosti
Tijekom ljetnih vrućina jedan od načina na koji se možemo osvježiti jest piti puno tekućine, naročito vode, što je i preporuka zdravstvenih djelatnika. Srećom, sokova i vode ne nedostaje u trgovinama i ugostiteljskim objektima. Dapače, domaće tržište napitaka i flaširane vode sve više se širi.
U Hrvatskoj su zastupljeni gotovo svi svjetski poznati brendovi vode i sokova, za što možemo zahvaliti kvalitetnoj distributivnoj mreži, ali i proizvođačima te dobavljačima. Ne treba zaboraviti ni na domaće brendove, naročito vode.
Stoga smo odlučili proučiti podatke FINA-e kako bismo vidjeli koliko je potražnja za sokovima i vodom, kao i njihova proizvodnja i distribucija, donijela zarade proizvođačima. Izdvojili smo 10 najvećih tvrtki po ukupnim prihodima.
Svjetski brend u hrvatskom vrhu
Na vrhu je, očekivano, najpoznatiji brend. Coca Cola HBC u Hrvatskoj posluje od 1968. godine. S punionicom u Zagrebu i šest distributivnih centara pokriva cijelu Hrvatsku brendovima kao što su Coca Cola, Fanta, Sprite, Schweppes, Fuze tea i AdeZ.
Stoga ne čudi to da je kompanija koju od početka ovog mjeseca vodi Dimitris Rompis bila prva po ostvarenim prihodima prošle godine - 235,5 milijuna eura. Ukupna dobit, odnosno razlika između prihoda i rashoda te potrebnih poreznih davanja, lani je iznosila 14,26 milijuna eura, čime nisu najbolji na ljestvici, ali su i dalje u vrhu.
Što se tiče broja zaposlenih, FINA navodi da ih je prošle godine bilo 505, a njihova prosječna neto plaća tada je iznosila 2380 eura.
Najdulja tradicija i dobro poslovanje
Jedina konkurencija Coca Coli u smislu prihoda i dobiti je Jamnica. Tvrtka s tradicijom proizvodnje i punjenja gazirane mineralne vode od 1828. godine, koja je raspadom Agrokora ušla u sastav Fortenova grupe, nedavno je pustila na tržište narančadu i limunadu. Uz to već neko vrijeme ima vodu s okusom pod nazivom Sensation. Glavni su brendovi ipak negazirana prirodna mineralna voda Jana i čuvena prirodna mineralna Jamnica.
Prema podacima FINA-e, prošle godine prosječna neto plaća za 988 zaposlenika Jamnice iznosila je 1311 eura. Treba reći da tvrtka ima najveći broj zaposlenih u sektoru proizvodnje sokova i flaširane vode. Također, lani je ostvarila najveću dobit u iznosu od 23,76 milijuna eura, a ukupni prihodi bili su joj tek nešto manji od Coca Colinih - 230,12 milijuna eura.
Robne marke donose zaradu
Na trećem se mjestu najvećih proizvođača bezalkoholnih napitaka i vode nalazi još jedna tvrtka s adresom u Zagrebu. KIS pića bave se punjenjem svih vrsta gaziranih i negaziranih bezalkoholnih te voćnih sokova, sirupa, energetskih pića i bio proizvoda, najčešće za robne marke velikih trgovačkih lanaca prisutnih u Hrvatskoj, Europi i Južnoj Americi.
Hrvatsko-austrijska tvrtka nastala je spajanjem JIL-a i JIL Sokova, a lani je uprihodila 16,84 milijuna eura te je završila poslovanje u plusu od 1,2 milijuna eura. Imala je 34 zaposlena s prosječnom plaćom od 1327 eura.
Vodom se dobro posluje
Naturalis iz Civljana podno Dinare prisutan je na domaćem tržištu s brendom izvorske vode Cetina. Kako navode na svojim internetskim stranicama, voda ne dolazi iz istoimene rijeke ili njena izvora, već iz zaštićenog bunara na dubini od 80 metara.
S obzirom na to da na tržištu nude samo jedan proizvod, ostvareni poslovni rezultati su značajni. Lanjski prihod Naturalisa iznosio je 12,35 milijuna eura, a dobit 937.000 eura. Tvrtka je lani zapošljavala 51 osobu s prosječnom plaćom od 1530 eura.
Živa voda je posljednja tvrtka na listi registrirana u Zagrebu, a na tržištu je poznata po vodi naziva Aquaviva. Iza tog brenda stoje proslavljeni bivši nogometaši, braća Dario i Josip Šimić.
Potonji je početkom ožujka ove godine uhićen u velikoj USKOK-ovoj akciji s još 59 osoba. USKOK, naime, sumnja da je bio dio lanca poduzetnika koji su ispostavljali lažne račune kako bi umanjili PDV, odnosno utajili porez. Time je država oštećena za najmanje dva milijuna eura. Josip Šimić priznao je sve što mu se stavlja na teret te je pušten da se brani sa slobode.
Lani je Živa voda ostvarila 7,67 milijuna eura prihoda, uz dobit od 864.000 eura. Njihovih 79 zaposlenika imalo je prosječnu neto plaću od 1153 eura.
'Mali igrači' solidno posluju
Sambi je bjelovarska tvrtka te je prisutna na tržištu s vlastitim varijantama najpopularnijih gaziranih pića, ali i širokoj paleti voćnih sirupa pod nazivom Jump.
To joj je lani donijelo 3,7 milijuna eura prihoda, uz dobit od 329.000 eura, a ima 21 zaposlenog s prosječnom plaćom od 906 eura.
Sveti Rok je još jedna tvrtka s popisa koja se bavi isključivo distribucijom vode. Istoimena voda može se kupiti u trgovinama u kanistrima od sedam litara, a stiže i u galonima od 18,9 litara, uz aparate za točenje.
To je lani donijelo tvrtki milijun i 88 tisuća eura prihoda, ali ne i dobit. Naime, prema podacima FINA-e, poslovala je s gubitkom od 42.049 eura. Uz to, imala je 16 zaposlenih kojima je prošle godine svakog mjeseca isplaćena prosječna plaća u iznosu od 894 eura.
Obrt s milijunskim prihodima
Među 10 najvećih proizvođača i distributera napitaka i vode našao se i – obrt. Vode ga trojica braće Ferenčić: Franko, Feručo i Renato. Iz svog 100 godina starog pogona u Pazinu godišnje izbace više od milijun litara tradicionalne Pasarete, napitka koji se prodaje samo u Istri i Rijeci, ali i tonika te narančade.
S obzirom na to, prihodi od milijun i 78 tisuća eura, uz dobit od 369.000 eura – zvuče impresivno. Njihovih šestero zaposlenika lani je primilo prosječnu mjesečnu plaću od 1689 eura, drugu najveću među 10 najvećih tvrtki u ovoj branši.
Na popisu su se našle još dvije tvrtke. Luka Grupa iz Pakoštana registrirana je za mnoštvo djelatnosti, ali primarno za proizvodnju mineralne vode i osvježavajućih napitaka. Ranije se ta tvrtka, kao i njen direktor Mladen Koceić, bavila prodajom luksuznih jahti.
Ukupni prihodi ove kompanije s dvije zaposlene osobe lani su iznosili milijun i 48 tisuća eura, a dobit joj je bila 49 tisuća eura. Dio rashoda činile su i plaće u prosječnom iznosu od samo 777 eura.
Posljednja tvrtka, koja zatvara krug 10 najvećih proizvođača sokova i vode, Bob's iz Jastrebarskog, povezana je s vinarskom tvrtkom Plešivičko vinogorje. Naime vlasnik i direktor Bob'sa ujedno je član društva Plešivičko vinogorje, Boris Šeperić.
Prema navedenim djelatnostima, ova tvrtka se, osim proizvodnjom, bavi prodajom pića i prehrambenih proizvoda. To joj je lani donijelo prihode od 942.000 eura, uz 563.000 eura dobiti, a dvoje zaposlenika imalo je prosječnu plaću od 1422 eura.