posljedice uragana

Cijene nafte porasle drugi tjedan zaredom, više od 3 posto

20.09.2021 u 10:28

Bionic
Reading

Cijene nafte na svjetskom tržištu porasle su i prošloga tjedna, drugoga zaredom, i kreću se oko najviših razina u više od mjesec dana jer se oporavak proizvodnje od uragana u Meksičkom zaljevu odvija sporije nego što se očekivalo

Cijena barela na londonskom tržištu porasla je prošloga tjedna 3,3 posto, na 75,34 dolara, nedaleko najviše razine od kraja srpnja, dok je na američkom tržištu barel poskupio 3,2 posto, na 71,87 dolara, blizu najviše razine od početka kolovoza.

Rast cijena ponajviše je posljedica sporog oporavka proizvodnje u Meksičkom zaljevu nakon uragana Ida. Oko 28 posto američke proizvodnje nafte u tom zaljevu i dalje je van funkcije, dva i pol tjedna nakon udara uragana.

"Oporavak traje dulje nego što se očekivalo i to je ovih dana bio faktor koji je podupirao tržište", istaknuo je analitičar Commmonwealth Banka Vivek Dhar.

Cijene je podržala i prognoza Međunarodne agencije za energetiku (IEA) da bi cijepljenje građana protiv covida-19 trebalo iznova podržati potražnju za naftom koju su prigušila pandemijska ograničenja.

IEA prognozira oporavak potražnje za naftom u listopadu i njezin rast za 1,6 milijuna barela dnevno, koji bi se trebao nastaviti do kraja godine. Prognoza za cijelu godinu snižena je, pak, za 105 tisuća barela dnevno, na 5,2 milijuna barela dnevno.

Prognoza za 2022. skromno je pak povećana, za 52 tisuće barela dnevno, na 3,2 milijuna barela dnevno.

IEA-ine su prognoze ipak daleko skromnije od onih Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC), koja u ovoj godini očekuje rast potražnje za gotovo šest milijuna barela dnevno, te za 4,15 milijuna dnevno u 2022.

  • +25
Nafta Izvor: Guliver/Getty Images / Autor: -

"Tržište hvata dah. Ovotjedna izvješća o ponudi i potražnji OPEC-a i IEA-e sugeriraju da će biti vrlo blizu - očekuje se da će potražnja rasti, dok će opskrba iz zemalja izvan OPEC-a, dijelom zbog uragana Ida, biti slabija", kaže analitičar PVM-a Tamas Varga.

Značajniji rast cijena spriječila je, pak, najava Kine da će 24. rujna održati prvu dražbu na kojoj će prodati oko 7,38 milijuna barela nafte iz državnih rezervi.

Uteg cijenama bio je i jači dolar. Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje američke prema košarici šest ostalih ključnih svjetskih valuta, porastao je dva tjedna zaredom i dosegnuo najvišu razinu u tri tjedna, a jačanje zelene valute smanjuje kupovnu moć imatelja ostalih valuta, a time i potražnju za naftom.

Cijena barela na londonskom tržištu porasla je od početka godine oko 40 posto, zahvaljujući oporavku potražnje za naftom uslijed oporavka gospodarstava, ali i OPEC-ovom održavanju proizvodnje ispod pretpandemijskih razina.