SEDAN VERZIJA

[FOTO/VIDEO] Vozili smo Mazdu3 sedan: Dizajnerski elegantna i značajno praktičnija s automatskim mjenjačem

12.11.2019 u 12:48

Bionic
Reading

Mazda3 sedan je izgledom elegantnija od hatchback verzije i po nama jedna od najuspješnijih dizajnerskih inačica kada je riječ o modelima koji dolaze u ove dvije izvedbe karoserije

Na testu smo imali model Mazda3 Skyactiv-G122 AT Plus, a nakon što smo vozili i hatchback izvedbu Mazde3 i crossover CX-30 možemo povući paralele s ova tri usko povezana modela. To se odnosi ne samo na karoserijsku izvedbu, već i na motore. U ovom slučaju riječ je o benzinskom motoru koji smo imali i u hatchback verziji Mazde3. Naravno, kod hatchback verzije imali smo 6-brzinski ručni mjenjač, a kod sedan verzije 6-brzinski automatski mjenjač.

Mazda3, odnosno njezina četvrta generacija kodne oznake BP, predstavljena je u obje izvedbe karoserije; hatchback i sedan, na autosalonu u Los Angelesu u studenom 2018. godine. S europske točke gledišta, model koji kao da je skrojen prema potrebama europskih kupaca bilo je, začuđujuće, predstavljen u Sjedinjenim Državama, a istovremeno i u Singapuru. No ako znamo da je upravo od ovog modela Mazde3 s japanskog tržišta izbačen dotad uobičajen naziv 'Axela', odmah je postalo jasno da Mazda razmišlja globalno i da se brojčanom oznakom uklapa u njihovu nomenklaturu modela iz proizvodne palete japanskog proizvođača.

Izvor: tportal.hr / Autor: Zvonimir Martinčević

Dizajner Yasutake Tsuchida obje je izvedbe Mazde3 osmislio vodeći se poboljšanim dizajnerskim jezikom KODO, zasnovanim na na konceptnim automobilima Vision, posebno konceptu Kai. I naravno, masivan C-stup na hatchback verziji je u ovoj sedan izvedbi karoserije postao prilično elegantan, no prednji prevjes je ostao kao i kod kraće verzije – prilično naglašen. S dizajnerske strane, ovo uopće nije karakteristika koje bi se većina zaljubljenika u automobile samo tako riješila. Doista, novi dizajnerski jezik Mazde odaje elegantne, niske linije siluete koje modele ovoga proizvođača čini sportskijim od većine ostalih na tržištu.

Prije svega treba prema dimenzijama samog vozila usporediti hatchback (HB) i sedan (SDN) izvedbe karoserije Mazde 3. Naša testna sedan verzija duga je 4460 mm i za 200 mm je duža od hatchback izvedbe. Po širini su obje izvedbe identične: 1795 mm, a prema visini je sedan verzija 5 mm viša (1440 mm). Ipak, međuosovinski razmak je identičan i iznosi 2725 mm. Što se tiče volumena prtljažnika, sedan izvedba ima 450 litara, uključujući prostor ispod podnice, dok je volumen prtljažnika hatchbacka manji (334 litre, s Bose ozvučenjem 330 litara). Slično je i s dodatnim volumenom kada se preklope nasloni sjedala na stražnjoj klupi: 1138 litara kod sedana, a 1026 litara (1022 Bose) kod hatchbacka. Težina praznog vozila s uključenom težinom vozača je 1383 kg (s automatskim mjenjačem) u odnosu na 1389 kg (s AT mjenjačem) kod hatchback verzije. Kod obje verzije je prednji prevjes identičnih dimenzija: 915 mm, dok je stražnji kod sedana 1020 mm (+ 200 mm). Visina od podloge je u obje verzije 135 mm. Dimenzije guma na našem testnom automobilu su 215/45 R 18 s gumama Bridgestone Turanza T005A.

Veći međuosovinski razmak četvrte generacije Mazde3, u odnosu na prethodnu, dizajniran je tako da bi se povećao prostor u kabini, osobito za putnike na stražnjim sjedalima. Šasija i dalje ima prednji MacPherson ovjes, ali na stražnjem dijelu torziona osovina zamjenjuje postojeći multilink ovjes. Ovjes je identičan u obje verzije. Isto je i po pitanju prostora unutar kabine za obje izvedbe karoserije.

U unutrašnjosti kabine standardna oprema je opsežna: čak i osnovni model osigurava navigaciju, integrira pametne telefone u infotainment sustav, projicira informacije s head-up zaslona izravno na vjetrobransko staklo, automatsko kočenje u gradskoj vožnji (SCBS) s detekcijom pješaka (AEB), nadzor mrtvih kutova (BSM) uz upozorenje na bočni promet straga (RCTA), pomoć pri zadržavanju u voznoj traci (LKA), prilagodljiv radarski tempomat (MRCC), automatsko uključivanje/isključivanje dugih svjetala (HBC), sustav upozorenja vozača na umor (DAA), parkirne senzore sprijeda i straga, digitalnu kameru za vožnju unazad... Doista, popis standardne opreme je nevjerojatno bogat.

Da bi pružio jednostavniji i ljepši dizajn, kokpit potpuno nove Mazde3 ima simetričan izgled i vodoravnu orijentaciju utemeljenu na Mazdinoj filozofiji 'manje je više'. Maknuti su svi nepotrebni elementi kako bi ostvario razinu neometanog komfora i kvalitete. Trokraki, prilično ugodan Mazdin volan, kao i trostruki simetrični instrumenti na instrumentnoj ploči te otvori za zrak stvaraju savršenu simetriju kao u pilotskoj kabini. Uz to, dizajn kokpita stavlja veći naglasak na koncept 'nestajuće točke' upotrijebljen u prethodnoj Mazdi 3. Sjedala su udobna i na dužim putovanjima vozač i putnici nemaju problema s dužim sjedenjem.

Za test sedan verzije nove Mazde3 dobili smo 2-litreni četverocilindrični benzinski motor Skyactiv-G 2.0 M Hybrid snage 122 KS (90 kW) s prirodnim usisom, što kao blagi hibrid podržava 24-voltni starter/generator. S maksimalnih 213 Nm okretnog momenta za 10,8 sekundi ubrzava do 100 km/h, a krajnja mu je brzina 202 km/h. Za prijenos snage u našem testnom modelu bio je 6-brzinski automatski mjenjač koji prilično skladno funkcionira uparen s ovim motorom. U početku, bez ulaženja u tehničke specifikacije, pomislite da se radi o CVT mjenjaču zato što se promjene pri nižim brzinama skoro i ne osjećaju, ali nakon nekog vremena ipak ćete biti zadovoljni jer nije riječ o CVT mjenjaču, nego o klasičnom automatskom. To se naravno odnosi na prijenos okretnog momenta, a koji je u ovom slučaju puno brži i bez otezanja.

Sve u svemu, Mazda3 sedan verzija je, naravno, izgledom elegantnija od hatchback verzije i po nama jedna od najuspješnijih dizajnerskih inačica kada je riječ o modelima koji dolaze u ove dvije izvedbe karoserije. Štoviše, mnogi se, čak i iskusniji poznavatelji Mazdinih modela često zbune kad vide sedan izvedbu trojke iz daljine, misleći da je riječ o većem modelu Mazdi6. Naša testna izvedba s automatskim mjenjačem opuštenija je za vožnju od klasičnog ručnog mjenjača i stoga možda i bolja za vožnju u gradu, ali i na dužim putovanjima. Snaga motora od 122 konja sasvim je dovoljna, a naravno da bi motor Skyactiv-X sa 180 KS bio idealna kombinacija, no za većinu ljudi i ovo je puno više od dovoljnog.

  • +21
Mazda3 Skyactiv-G122 AT Plus Izvor: Ostale fotografije / Autor: Z.M.

Za kraj, naša testna Mazda3 Sedan Skyactiv-G122 Plus sa svim mogućim dodatnim opcijama i doplatama stoji 196.907 kuna, dok standardna verzija bez dodatnih opcija stoji 180.745 kuna sa svim davanjima i automatskim mjenjačem.