Iz Pariza i Berlina upućena su upozorenja srbijanskom predsjedniku Aleksandru Vučiću da neće priznati rezultate sljedećih izbora ako bude krađe, saznaje Nova.rs. Poruka mu je poslana preko zastupnika bliskih Friedrichu Merzu i ljudi bliskih Emmanuelu Macronu, što mu dodatno sužava prostor za to na sljedećim izvanrednim izborima, a koje su tražili studenti
'S više mjesta poslana je poruka da Europa, ako se izbori ukradu, neće priznati takve izbore, iako postoje određeni interesi. Nije isključena ni moguća distanca EPP-a od SNS-a, iako je pravilo među europskim progresivcima da iz grupacije ne isključuju stranke koje su na vlasti', kaže izvor za Novu.rs.
Pred vratima briselske administracije očito je pitanje izbora između vrijednosti koje Europa proglašava i interesa u vezi s pitanjem eksploatacije litija ili interesa Francuske u vezi s nabavom Rafalea. Istovremeno, na domaćem terenu postavlja se pitanje može li studentska lista pobijediti pod postojećim uvjetima.
Šanse studentske liste
'Izbori su sada glavni fokus. Ovo je šetnja nakon malo dužeg vremena - više se fokusiramo na izbore i na taj predizborni proces, da vidimo što možemo učiniti', rekao je za N1 student Farmaceutskog fakulteta tijekom jučerašnjeg prosvjeda.
Rekao je da im razgovor o izborima daje vjetar u leđa, kao i da sada vide velik cilj prema kojem idu i za koji se bore. Dušan Spasojević, s Fakulteta političkih znanosti, navodi da je sigurno da se uvjeti neće značajno promijeniti prije izvanrednih izbora.
'Vjerojatno će uslijediti scenarij iz 1996., a trebali bi uslijediti i napori da se ujedine svi protivnici vlasti. To smo već mogli vidjeti u Kosjeriću i Zaječaru', kaže Spasojević.
Navodi da je Crtino istraživanje pokazalo da postoji nezadovoljstvo i da su postoci bliski. 'Ne znam je li pobjeda studenata sigurna ili vjerojatna, ali je svakako moguća. Rejting SNS-a je u padu i ne može se vratiti na razdoblje prije prvog studenog', kaže.
Stroj protiv strojeva
Sugovornik Nove izjavio je da je najveći rizik za oporbu ako se ne uspije pozicionirati, pa neki idu na izbore, neki ne.
'Ništa im ne jamči opstanak osim da sami stvore svoju listu. Važno je navesti da će otegotna okolnost biti to što će čelnici oporbenih stranaka teško kontrolirati situaciju, jer činjenica da čelnici ne podržavaju listu ne znači nužno da to neće učiniti ni lokalni odbori', kaže Spasojević.
Đorđe Vukadinović, urednik Nove srpske političke misli, kaže da su studenti u proteklih šest mjeseci pokazali veliku snagu i organiziranost.
'Međutim veliko je pitanje jesu li ta organizacija i ta energija dovoljne za suočavanje s mašinerijom vladajuće stranke. To je otvoreno pitanje, a pitanje je posebno jesu li to izolirani pojedinačni izbori na dva mjesta ili dva grada kakva sada imamo. Pitanje je jesu li lokalni izbori pravi način za testiranje tih kapaciteta. Oni su unijeli novu dinamiku, novu energiju, ali mislim da je to svojevrsni obračun 'stroja' protiv 'stroja'. Vladajuća stranka pokušava napraviti tu vrstu testa koju će proglasiti obrascem za raspoloženje u čitavoj Srbiji. To je netočno. To je veliki rizik za Zaječar i Kosjerić, i mislim da nisu najbolje mjesto za testiranje novog načina borbe i veličine nove energije, a mogli bi nekako pomoći vlastima', ocjenjuje sugovornik.
Jedinstvo kao ključ
Vukadinović kaže da već dugo zagovara ideju jedinstvenog nastupa svih koji se bore protiv režima kako bi se mogao ugroziti, bilo općim izborima, bilo općim prosvjedom.
'Mislim da je iz raznih razloga i pod raznim izgovorima izostala ta vrsta opće mobilizacije. S druge strane, jasno je da je to nužno, i mora biti opće i masovno, kako bi se borilo ili barem suprotstavilo ovoj općoj manipulaciji i svemoći Srpske napredne stranke i Aleksandra Vučića. Tu stvari malo krenu po zlu. Pogrešno pitanje je što društveni akteri mogu učiniti za studente, ali pravo pitanje je što studenti mogu učiniti za politiku. Studenti to nisu učinili sami, budimo jasni, ali većini ovih masovnih okupljanja ne prisustvuju samo studenti, već i građani. Oni su pokrenuli građane, što je dobro. Ali njihova isključivost i ekskluzivizam u smislu te sile predstavlja studente kao neke nepogrešive pape i zapravo im čini medvjeđu uslugu u toj borbi. Na kraju krajeva, griješili su i studenti, a griješila je i oporba svih ovih godina. Ali, na kraju dana, najviše je griješio onaj tko je dužan. Nitko tamo nije bio bez grešaka, a režim je koristio svaku priliku, svaku rupu', kaže Vukadinović.