U tijeku su uhićenja i provođenje hitnih dokaznih radnji protiv više osoba koje su sudjelovale u koruptivnim djelima u javnoj nabavi u zdravstvu, koje po nalogu USKOK-a, provodi PNUSKOK. Navodno je riječ o voditeljici jednog odjela u KBC-u Zagreb, za koju se sumnja da je dobivala mito za namještanje natječaja za kupnju opreme
U tijeku su uhićenja i provođenje hitnih dokaznih radnji, koje po nalogu USKOK-a, provodi PNUSKOK. 'Navedene radnje provode se na području Zagreba, Šibenika, Crikvenice i otoka Paga u odnosu na više osoba za koje se osnovano sumnja da su počinile koruptivna kaznena djela vezana za nezakonita pogodovanja u javnoj nabavi u sustavu zdravstva', priopćio je USKOK. USKOK će nakon ispitivanja osumnjičenika donijeti odluku o daljnjem postupanju u predmetnom slučaju o čemu će pravodobno obavijestiti javnost, dodaju.
Mito za namještanje natječaja?
Jutarnji neslužbeno doznaje, kako je među uhićenima voditeljica jednoga odjela u KBC-u Zagreb. Sumnja da je namjestila natječaje za kupnju opreme i medicinskog materijala, za što je od jednog poduzetnika navodno dobivala mito. Prema pisanju Jutarnjeg, istražitelji su rano jutros došli u KBC Zagreb (Rebro) te zatražili izuzimanje određene dokumentacije.
Ministrica iznenađena uhićenjima
U bolnici su iznenađeni i nisu očekivali ranojutarnji dolazak istražitelja. Također, iz Ministarstva zdravstva kažu kako ministrica Irena Hrstić također nije znala za novu akciju. Novinari 24sata kontaktirali su zamjenika ravnatelja KBC-a Zagreb dr. Milivoja Novaka koji je rekao da ne zna za uhićenja u njihovoj bolnici.
Kako Jutarnji list neslužbeno doznaje uhićeno je osam osoba, a među njima je prof dr. sc. Ana Budimir, specijalistica medicinske mikrobiologije s parazitologijom. Ona je i predsjednica Povjerenstva za sprečavanje i suzbijanje bolničkih infekcija Ministarstva zdravstva te je Predstojnica Kliničkog zavoda za kliničku i molekularnu mikrobiologiju KBC-a Zagreb.
>>>>Detaljnije o uhićenoj liječnici pročitajte ovdje
Osumnjičena za mito dobila put i ogradu?
Index, pak, doznaje da je u fokusu istrage tvrtka Airmed Solutions, koja je za KBC Zagreb nabavljala antibakterijske filtere za vodu. Međutim, USKOK sumnja da je cijeli natječaj namješten upravo za njih, odnosno da su djelatnici KBC-a, uključujući šeficu odjela, prilagodili uvjete natječaja kako bi ta tvrtka pobijedila. U zamjenu za taj posao šefica odjela dobila je, sumnjaju istražitelji, kao nagradu putovanje u Pariz te podizanje ograde oko obiteljske kuće. Ukupno se radilo o mitu čija vrijednost se procjenjuje na oko 10.000 eura. Među dokazima kojima USKOK raspolaže su tajne mjere nadzora koja su trajale čak godinu dana.
Oglasila se i policija
O svemu su se oglasili i iz policije. 'Policijski službenici Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta - Služba Zagreb, u koordinaciji s Uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, provode kriminalističko istraživanje kojim je obuhvaćeno više osoba zbog sumnje da su počinili koruptivna kaznena djela.
Tijekom dana provodit će se hitne dokazne radnje pretrage doma i drugih prostorija, a po dovršetku kriminalističkog istraživanja policijski službenici predat će osumnjičene osobe pritvorskom nadzorniku, a protiv njih će podnijeti kaznenu prijavu Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta', priopćili su iz MUP-a.