Premijerka Kosor jučer je rekla da su studije pokazale da propusta u HEP-ovoj nabavi skupe struje nije bilo. Ministar Polančec danas je pak kazao da se studija tek radi, demantirajući tako svoju šeficu. Čini se da kopira kolegu Milinovića
'Te neke studije su završene, međutim, one se sada analiziraju', kazala je jučer premijerka. Polančec dan poslije kaže: 'Studije koje su dosad odrađene ne mogu se smatrati završenima, to je tek prva faza.'
A u Institutu Hrvoje Požar koji je radio spornu studiju za HRT su neslužbeno potvrdili da još nisu počeli ni raditi te da ugovor za izradu studije tek trebaju potpisati. Ministar opet tvrdi drukčije. Kaže, ugovor je potpisan 3. rujna.
Isto tako, nejasno je i što piše u studiji kojom je po stolu lupao dekan Ekonomskog fakulteta Darko Tipurić, koji je tvrdio da ga napada misteriozni lobi koji se zauzima za privatizaciju HEP-a, a on je kao oštro protiv.
Dekan je danas poslao priopćenje u kojem objašnjava svoja stajališta. Kaže da država treba zadržati većinski paket dionica u HEP-u.
Natječaj za izradu studija objavljen je u petak, 28. kolovoza. Rok za podnošenje prijava bio je već iduće srijede do 11 sati, dakle samo dva radna dana. Moguće i u skladu sa zakonom jer riječ je o javnoj nabavi male vrijednosti, a natječaj i dokumentacija objavljeni su na internetu. Ekspresno su izabrane dvije institucije: Institut Hrvoje Požar i tvrtka Ekonerg. Još ekspresnije, za samo nekoliko dana, Vlada je objavila da ima prve rezultate prema kojima pri kupnji struje nepravilnosti nije bilo.