Špijunaža, rat tajnih službi, diplomatsko ledeno doba s Ukrajinom, proruska propagandna kampanja, ratni govor ministra obrane i na kraju sumnjiva istraga protiv najvažnijeg unutarnjopolitičkog protivnika sustava Viktora Orbana – Mađarska trenutačno prolazi kroz turbulentno razdoblje
Prošlog petka ukrajinska tajna služba SBU objavila je da je u Zakarpatskoj oblasti uz granicu s Mađarskom uhitila dvojicu ukrajinskih državljana koji su navodno špijunirali za Mađarsku. SBU je, kako bi potkrijepio te optužbe, objavio mnogo materijala i navodno priznanje jednog od uhićenih. Špijuni su za mađarsku tajnu službu prikupljali podatke o kretanju vojske, o tome može li se na crnom tržištu nabaviti oružje, kao i informacije o tome kako bi se ponašalo lokalno stanovništvo u slučaju upada mađarske vojske.
To je prvi put da Ukrajina otkriva navodne mađarske špijune, a sve se odvija u trenutku u kojem su odnosi susjeda na najnižoj mogućoj točki posljednjih godina.
Mađarska protjerala dvoje ukrajinskih 'špijuna'
Na odgovor službene Budimpešte nije trebalo dugo čekati. Kako donosi DW, još isti dan mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto protjerao je dva ukrajinska diplomata zbog navodne špijunaže. Szijjarto je preko Facebooka poručio da Mađarska neće dopustiti da je Ukrajina konstantno optužuje samo zato što želi mir te neće dopustiti da ju se uvuče u rat.
Odmah je reagirao i premijer Orban komentirajući da se trenutno u Mađarskoj odlučuje može li Ukrajina postati članica Europske unije, a da se to 'ne sviđa ni Bruxellesu ni Kijevu', poručio je. Ovo je prvi put od ruske invazije na Ukrajinu da se ova zemlja na ovoj razini sukobljava s jednom članicom NATO-a. Dodatnu težinu skandalu daje nedavno otkriven, kako piše DW, govor mađarskog ministra obrane Kristofa Szalay-Bobrovniczkyja iz travnja 2023., a u javnost ga je pustio Peter Magyar, predsjednik oporbene stranke Tisza i glavni konkurent Orbanu na izborima sljedeće godine.
U tom govoru Szalay-Bobrovniczky govori o tome da se Mađarska oprašta od svog 'mirotvornog mentaliteta' i prelazi u 'nultu fazu rata'. Ova kombinacija 'ratnog govora' ministra obrane i spoznaje o špijunaži u Zakarpatskoj oblasti govori u prilog tome da Orban kalkulira mogućim promjenama granica i povratku dijela Zakarpatske oblasti, a koji je nekad pripadao Mađarskoj.
Orbanove provokacije i u smjeru Hrvatske
Orban slične provokacije šalje i u smjeru Hrvatske slikajući se u više navrata s povijesnim kartama Mađarske, u čijem sklopu se nekada nalazila i Hrvatska. Isto tako često optužuje Ukrajinu da ne poštuje prava mađarske manjine, što nije u skladu sa stvarnošću. Njegovi proruski i antiukrajinski stavovi djeluju tim opasnije ako se uzme u obzir to da Rusija razmišlja o tome da u slučaju pobjede nad Ukrajinom dijelove ove zemlje 'dodijeli' susjedima - Poljskoj, Slovačkoj, Rumunjskoj i Mađarskoj. Orban nikada nije odbacio ove planove i više ne ponavlja kao prije da Mađarska ne želi promjene granica.
Istodobno na svjetlo dana izlazi sve više detalja o otpuštanju bivšeg šefa glavnog stožera mađarske vojske Romulusza Ruszin-Szendija, a koji je u međuvremenu postao glasnogovornik oporbene stranke Tisza. Sada vlada protiv njega lansira kampanju govoreći o njegovoj navodnoj pronevjeri i proukrajinskim stavovima. Orban mu čak predbacuje veleizdaju.
Mađarski premijer u borbi protiv oporbene Tisze, koja je u ispitivanjima daleko ispred njegova Fidesza, uvelike optužuje Magyara da radi u korist Ukrajine, a ne svoje zemlje. Ukrajina je očito na poziciji glavnog krivca za sve u Mađarskoj zamijenila Georgea Sorosa, a on je prije bio 'financijer oporbe' i novinara koji su pisali protiv režima.
No izgleda da u slučaju Magyara ova kampanja ne ostvaruje uspjeh: njegova stranka i dalje je najpopularnija politička snaga u zemlji. Sada se očito prelazi na rusku tehniku uništavanja protivnika, kao u slučaju Alekseja Navalnog: brojnim sudskim procesima. Magyaru se po najnovijem predbacuju manipulacije dionicama. Iako nema dokaza za to, Mađarska središnja banka i državno odvjetništvo pokrenuli su istragu i navodno su ih pronašli. Prorežimski mediji, kako prenosi DW, već kalkuliraju o dugogodišnjoj kazni za Magyara - pet godina zatvora.