NA HVARU

Plenković: Uložili smo više od 230 milijuna eura u vodnu infrastrkturu na otocima

22.07.2025 u 13:33

Bionic
Reading

Premijer Andrej Plenković u utorak je obišao novu vodno-komunalnu infrastrukturu u Starom Gradu, a osim u tu aglomeraciju vrijednu 50 milijuna eura, istaknuo je da je Vlada uložila više od 230 milijuna eura u vodnu infrastrukturu na otocima

Premijer Plenković je istaknuo da je to veliki projekt te su projekti poput aglomeracija obilježili prvih 12 godina našega članstva u Europskoj uniji. Ta zaista izdašna sredstva, dodao je, gdje kombiniramo i europske izvore i nacionalna sredstva možda jesu otišla pod zemlju pa ih ljudi malo manje vide i doživljavaju i to je situacija kada se radi, onda iritira, a kada se završi, onda se ne vidi, što je idealno za politički marketing kada je riječ o vodno-komunalnom gospodarstvu i ulaganju.

"Međutim, bitno je za naše sugrađane i zato mi je drago da je upravo i na Hvaru i ovaj projekt vrijedan za sada 77 milijun eura, ali i kasnije faze koje će uključiti ona mjesta koja nisu bila uključena u prvoj fazi, što oko Stroga Grada i Jelse, a što oko istočnog dijela Hvara i na taj način će taj komunalni standard podignuti i otpornost i sanitarnu sigurnost, kao i turističku održivost otoka”, poručio je na predstavljanju projekta aglomeracija Jelsa–Vrboska i Stari Grad.

Naglasio je da je posebno važno da je taj projekt dio šire strategije i vizije razvoja hrvatskih otoka koji za Hrvatsku imaju višestruko značenje - identitetsko, gospodarsko, turističko i demografsko. Logično i pravedno da infrastruktura prati istaknuti položaj otoka u turizmu.

Andrej Plenković u Starom Gradu
  • Andrej Plenković u Starom Gradu
  • Andrej Plenković u Starom Gradu
  • Andrej Plenković u Starom Gradu
  • Andrej Plenković u Starom Gradu
  • Andrej Plenković u Starom Gradu
    +8
Andrej Plenković u Starom Gradu Izvor: Pixsell / Autor: Ivo Čagalj

"Na otocima živi svaki 30. građanin Hrvatske, a ostvaruje se svako četvrto turističko noćenje, što govori o udjelu hrvatskih otoka u rastu BDP-a, turizma i gospodarstva. Zato je jedino logično i pravedno da komunalna infrastruktura prati tako istaknuti položaj otoka u hrvatskom turizmu”, poručio je Plenković.

Napomenuo je da investicije nisu samo na Hvaru, ima ih i na Braču, Visu, Korčuli, Rabu, Lošinju, Dugom Otoku i drugim otocima diljem obale, a sve skupa su, kaže, u devet godina mandata uložili više od 230 milijuna eura u otoke samo kada je riječ o vodno-komunalnom gospodarstvu.

Danas predstavljanje novog nacrta Zakona o otocima

"Kada tome pridodamo da smo na sjednici Vlade ovdje u Hvaru 2018. usvojili Zakon o otocima, koji je unaprijedio politiku države prema ravnomjernom regionalnom razvoju na hrvatskim otocima, da ćemo danas na sastanku Vijeća za održivo upravljanje turizmom predstaviti nacrt novog Zakona o otocima koji će biti još bolji i kvalitetniji, onda na određeni način Hvar postaje referentan kada je riječ o prekretničkim trenucima osmišljavanja i predstavljanja politika prema otocima”, ocijenio je.

Vodna infrastruktura, napominje, jedno je od ključnih pitanja i velika su očekivanja stanovništva kako će se pronaći sredstva, kako će se sve skupa organizirati i povezati, a onda su rezultati vidljivi.

"Na Hvaru je to 125 kilometara nove i obnovljene mreže, 2800 kućnih priključaka, dva uređaja za pročišćavanje otpadnih voda u Starigradu i Jelsi, podvodni ispusti s uporabnim dozvolama, postotak priključenosti u Jelsi 96 posto, kao i u Vrboskoj, 95 posto u Starigradu, uključenost stanovnika Hvara na javnu vodoopskrbu 96 posto, isto kao i na Braču”, precizirao je.

Odvodnja sljedeća faza

Odvodnja je, napomenuo je, u nešto manjem postotku i to je sljedeća faza u koju moramo zajednički investirati, a sve to uz političko vodstvo Vlade i inicijativu lokalne sredine, i uz provedbu Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, Hrvatskih voda i partnera poput ovdašnjeg Vodovoda koji su uspjeli završiti jedan veliki projekt, važan za otok Hvar i hrvatski turizam.

Projekt aglomeracija Jelsa–Vrboska i Stari Grad vrijedan je preko 50 milijuna eura, a sufinanciran je s gotovo 70 posto sredstava fondova Europske unije.

Projektom se osigurava jednak pristup sigurnoj i pitkoj vodi, znatno se smanjuju gubici u mreži, a novi sustav omogućuje učinkovito prikupljanje i pročišćavanje otpadnih voda, čime se čuva okoliš i more, kao jedan od najvrjednijih resursa otoka.

Plenković je, u pratnji ministrice Marije Vučković, obišao jedan od bitnih objekata nove infrastrukture, uređaj za pročišćavanje otpadnih voda u Starom Gradu.