VLADAJUĆE IZNENADIO USTAVNI SUD

Opet veći PDV svim novinama?

18.07.2013 u 11:09

Bionic
Reading

Ustavni sud suspendirao je zakonsku odredbu prema kojoj općeinformativne dnevne novine plaćaju PDV po stopi od pet posto ako sadrže najmanje 25 tisuća riječi autorskog teksta. Na jesen bi Ustavni sud trebao odlučiti o tome je li spomenuti kriterij doista protuustavan, a do tada sve dnevne novine, pa tako i 24 sata koje je taj kriterij jedine pogodio, plaćat će PDV po stopi od pet posto. Moguće je međutim da Ustavni sud za nekoliko mjeseci neće imati o čemu odlučivati jer u Vladi ozbiljno razmišljaju o tome da jednakost među dnevnim novinama općeinformativnog karaktera zajamče tako što će sve vratiti na staro, piše Novi list

To bi značilo da će svi, kao što je bilo do 1. srpnja, plaćati PDV po stopi od deset posto. Ta stopa ostala je u primjeni za tjednike i specijalizirane dnevne novine poput Sportskih novosti.

'Večernji list i 24 sata zatražili su ocjenu suglasnosti s Ustavom, a nakon ovakve odluke skoro da nemamo izbora jer nećemo popustiti. Htjeli smo pomoći izdavačima i novinarima, ali smatramo da nema nikakvog razloga da sve dnevne novine imaju jednak PDV. No ako u Ustavnom sudu misle da mora biti tako, onda će svima, ne našom krivnjom, stopa i dalje biti deset posto', rekao je za Novi list izvor iz Vlade.

Odluku Ustavnog suda jučer nisu službeno komentirali ni iz Ministarstva financija, ali ni iz Ministarstva kulture, koje je i izradilo sporni kriterij. Tek neslužbeno neki su sugovornici iz Ministarstva kulture isticali da su iznenađeni tumačenjem Ustavnog suda da njihova odredba možda ugrožava slobodu medija, jer PDV po stopi od deset posto plaćaju svi tjednici i periodične tiskovine, bez obzira što je možda riječ o općeinformativnim izdanjima.

'Naš je cilj s obzirom na ekonomsku situaciju bio pomoći novinarima i zadržati doista autorski tekst u novinama, jer su autorski, ozbiljni tekstovi jamstvo da će se očuvati ta važna uloga medija o kojoj Ustavni sud govori. Poticali smo to da novine zadrže novinare koji će pisati te tekstove, a nije nam bio cilj poticati izdavače neovisno o tome što prodaju', kaže sugovornik iz Ministarstva kulture.

Ustavnom sudu ta logika nije uvjerljiva, pa su u raspravi o zahtjevu predlagatelja zaključili da odredba o 25 tisuća riječi otvara 'nekoliko pitanja koja zahtijevaju ispitivanje u svjetlu temeljnih ustavnih vrednota i zaštićenih ustavnih dobara'. Smatraju da su ta pitanja relevantna jer su vezana uz opravdanost razlike u postupanju prema novinskim nakladnicima.

Podsjećaju iz Ustavnog suda da svaka neopravdana razlika u postupanju prema novinama u usporedivim situacijama izravno utječe na slobodu tiska koja je sastavni dio ustavne slobode izražavanja misli, a da bez toga nema demokratskog društva.

Ističući kako sadašnjim rješenjem ne prejudiciraju konačnu odluku o neustavnosti spornog članka, ustavni suci najavljuju da će prije te konačne odluke pribaviti stručna očitovanja, proučiti relevantnu praksu Europskog suda za ljudska prava i Suda Europske unije, ali i zakonske i ustavnosudske prakse drugih država. No ako Vlada odluči vratiti PDV za sve dnevne novine na deset posto, ta će silna analiza biti uzaludan posao.