NJIH MOŽETE NAZVATI U SLUČAJU NUŽDE!

Oni brinu o hrvatskim problemima iseljenih Osječana

11.04.2015 u 08:00

Bionic
Reading

Organizirati odlazak liječniku bližnjima ili članovima obitelji počesto nije lako ni onima koji žive u Hrvatskoj, a kamoli onima koji su se iselili u inozemstvo, a bližnji ili dio obitelji je tu ostao. Za iseljene u inozemstvo ili neki drugi naš grad poseban problem mogu predstavljati pribavljanje dokumenata, obilasci grobova dragih osoba, odnosno uređenje domova, okućnica i sl. Tako je to u svim gradovima, ali ne i Osijeku

Naime tu odnedavno djeluje Osječka matica iseljenih i zaposlenih Osječana u inozemstvu, jedinstvena u nas udruga koja svojim inozemnim članovima rješava spomenute i slične problema, a članovima iz Hrvatske kontakte s inozemstvom, odnosno osigurava razmjenu iskustva u pogledu življenja i rada u inozemstvu.

'Svjesni smo povećanog broja odlazaka Osječana trbuhom za kruhom. Takvi odlasci u inozemstvo često su vrlo nagli i bez mogućnosti pripreme samog odlaska, gdje ostatak obitelji ostaje pod otvorenim i nedefiniranim uvjetima o daljnjoj skrbi. Promatrajući situaciju oko sebe, svakodnevno slušajući tužne priče ljudi, pa i prijatelja i poznanika kojima, nažalost, zbog nedostatka perspektive i lošeg ekonomskog stanja nije preostalo ništa drugo nego da svoju sreću potraže izvan granica Lijepe Naše te osluškujući potrebe i razmišljanja ljudi koji su napustili svoj rodni kraj, došla sam na ideju o potrebi pokretanja udruge ovakvog tipa, koja bi ponudila rješenje problema onima koji ga trebaju. Kako i sama imam dio obitelji koji živi u inozemstvu, znam što znači biti daleko od najbližih i onih koje volite. Sigurno da je i to bio jedan od motivirajućih faktora za pokretanje ovako nečega', kaže nam Ivana Guzovski, predsjednica udruge OSMATIZO, koja je osnovana u studenom prošle godine u Osijeku.

Nakon završenog fakulteta i susretanja sa surovom realnošću, kako dodaje, i kod nje se u jednom trenutku javila želja za odlaskom izvan granica Hrvatske prvenstveno zbog nedostatka posla koji budi osjećaj nesigurnosti. No umjesto odlaska, odlučila je ostati.

'Kada je čovjek na dnu, dobije neopisivu snagu i energiju da napravi nešto jedinstveno u svom životu. Odlučila sam ostati i boriti se, a pritom, ako svojom djelatnošću mogu pomoći i drugima, samo mi je to još veći plus i motivacija za daljnji napredak', objašnjava Guzovski.


Iako je udruga kojoj je na čelu vrlo mlada, broj članova raste gotovo svakim danom.

'To je jasan indikator za to koliko ljudi zapravo imaju potrebu za ovako nečim te da je ideja udruge kao takve pogođena. Cilj našeg osnivanja je mogućnost ostvarivanja kontakta iseljenih Osječana s rodbinom, prijateljima i poznanicima koji žive u Osijeku, a ciljana skupina mogu biti i raseljeni Osječani diljem Hrvatske', napominje.

U Udruzi su osmislili paket mjera kojima ispunjavaju razne potreba članova obitelji koji su ostali u Osijeku, odnosno svojim članovima nudi mogućnost rješenja problema na način da po dogovoru s njima i umjesto njih rješava eventualne probleme.

'Nudimo mogućnost kontakta putem servisa Skype, odlazak kao pratnja liječniku, povremene obilaske, uređivanje doma u smislu čišćenja, pranja, spremanja, glačanja, uređivanje okućnice, vrta, dvorišta i slično. Tu je i mogućnosti posjeta u bolnicama dragim osobama, u ime naših članova, koji bilo da se nalaze izvan granica RH ili zbog bilo kojeg drugog razloga nisu u mogućnosti to činiti. Isto tako, nudimo mogućnost sudjelovanja u proslavama, godišnjicama, rođendanima i drugim prilikama kroz mogućnost uručenja poklona po narudžbi (npr. buketi cvijeća, ekskluzivno piće, poklon knjige, pizza i slično). Između ostalog tu je i mogućnost posjeta i uređenje grobova najmilijih u ime iseljenih Osječana, kao i ostalih kojima je ovakva usluga potrebna, polaganje cvijeća i paljenje svijeća te još mnogo toga. Nisu rijetke situacije da osoba koja je otišla u inozemstvo ili neko drugo mjesto u Hrvatskoj nije u mogućnosti doći na svaki poziv svojih bližnjih, bilo da je razlog daljina, visoki troškovi puta ili nije u mogućnosti izbivati s posla. U takvim situacijama mogu se obratiti našoj udruzi te upitom na e-mail ili telefonskim pozivom riješiti svoj eventualni problem', napominje Guzovski.