Načelnik Odžaka Anes Osmanović kritizirao je institucije BiH nakon što je privremeni granični prijelaz u Gradišci u svega nekoliko sati dobio dozvolu za promet svih vrsta robe, dok prijelaz Svilaj ni pet godina nakon otvaranja nema puni robni promet
Osmanović tvrdi da privreda Posavine i sjevernog dijela BiH godinama trpi zbog administrativnih blokada.
'Pet godina nas nadležni uvjeravaju da je nemoguće usvajanje pune kategorizacije prijelaza Svilaj, navodno zbog političkih opstrukcija. Istovremeno, privremeni prijelaz u Gradišci dobio je dozvolu za nekoliko sati', rekao je za Klix.ba.
Svilaj ključan za sjever i istok BiH
Načelnik Odžaka naglasio je da je Svilaj jedini granični prijelaz na autocesti koji je važan za gospodarstvo sjevernog i istočnog dijela BiH.
Iako postoji i prijelaz Bijača – Nova Sela, Osmanović tvrdi da zbog položaja na krajnjem jugu zemlje nema važniju ulogu za robni promet iz Posavine, Tuzle, Modriče i drugih dijelova BiH prema Europskoj uniji.
Problem za poljoprivredu i izvoznike
Osmanović upozorava da preko Svilaja i dalje nije moguć prijevoz stoke, žitarica i drugih vrsta robe.
'Mi smo poljoprivredni kraj snažno naslonjen na Hrvatsku. Puno otvaranje prijelaza bilo bi od velikog značaja za lokalnu ekonomiju i izvoznike', rekao je.
Najavljuje pritisak na vlasti
Načelnik Odžaka poručio je da će uskoro tražiti reakciju viših razina vlasti ako se problem ne riješi.
Pitanje pune funkcionalnosti graničnog prijelaza Svilaj već godinama izaziva nezadovoljstvo lokalnih vlasti i gospodarstvenika koji tvrde da bi otvaranje punog robnog prometa rasteretilo druge prijelaze i ubrzalo izvoz prema EU-u.