IZBJEGLIČKA KRIZA

Nakon pohvala Hrvatskoj, svjetski mediji sada pričaju o nečem lošem

17.09.2015 u 16:00

Bionic
Reading

Svjetski mediji dan nakon prvog izbjegličkog vala u Hrvatskoj hvale organiziranost hrvatske policije i humanitaraca, ali i upozoravaju na opasnost od mina zaostalih iz Domovinskog rata

Dan nakon što je prvi val izbjeglica ušao u Hrvatsku strani mediji ne prestaju izvještavati o najvećem egzodusu koji se prelio u Europu nakon Drugog svjetskog rata. Gotovo svi mediji, osobito oni u susjedstvu, izbjegličku krizu s kojom se suočava Hrvatska tretiraju kao glavnu vijest.


Tako, primjerice, srpski Blic izvještava iz žarišta izbjegličke krize u Tovarniku i Šidu, javljajući da su jutros na hrvatsko-srpsku granicu pristigle nove izbjeglice iz Sirije, Afganistana, Iraka i drugih država kako bi preko Hrvatske nastavili put prema drugim državama Europske unije. List prenosi podatke prema kojima je u protekla 24 sata granicu prešlo više od 6.000 ljudi.
 
Kako javlja Tanjug, jutros je do granice, pored nekoliko taksija, stigao autobus s pedesetak ljudi koji su se kroz polja kukuruza uputili prema Tovarniku, u kojem ih čeka policija i potom upućuje u azilantske centre. Tanjug prenosi izjavu predsjednika općine Šid Nikole Vasića o tome da izbjeglice bez ikakvih problema prelaze granicu te da kvalitetno surađuje s kolegama iz Tovarnika, u kojem se, kako je naglasio, o izbjeglicama brine na organiziran način.
 
Sarajevsko Oslobođenje također piše da je Hrvatska spremno dočekala izbjeglice, ali i prenosi izjavu ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića o tome da policija ima potpunu kontrolu nad granicom i da će Hrvatska 'morati razmisliti o posve drukčijem ponašanju ukoliko izbjeglice nastave pristizati u većem broju'.

Britanski mediji i danas hvale spremnost Hrvatske na krizu. Guardian javlja o kvalitetnom zbrinjavanju izbjeglica u Tovarniku te kako policajci i pirotehničari upozoravaju na zaostala minska polja. Pritom prenosi izjavu Miljenka Vahtarića, pomoćnika ravnatelja Hrvatskog centra za razminiranje, koji je izjavio da postoji bojazan da se pojedine izbjeglice ogluše na upozorenja i ne obrate pažnju na detaljne mape s ucrtanim minskim poljima koje su im podijeljene.

O problemu mina zaostalih iz Domovinskog rata za britanski Telegraph progovorio je 35-godišnji Amadou iz Mauritanije, a on hvali hrvatsku policiju i pirotehničare koji upozoravaju na ubojita sredstva koja prijete u poljima.

Njemački tjednik Stern dobar dio svojeg aktualnog broja posvetio je problematici izbjeglica i na svojem portalu objavio je informativnu grafiku s dosadašnjim pravcima kretanja te onim alternativnim, a ucrtani su i mogući novi pravci kretanja izbjeglica preko susjedne Bosne i Hercegovine.