bliži se

Ministar Božinović o Thompsonovom koncertu u Sinju: 'Stvari napreduju u skladu s očekivanjima'

25.07.2025 u 14:42

Bionic
Reading

Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović sudjelovao je u petak na XI. pokrajinskom hodočašću hrvatske vojske, policije i branitelja u Svetištu Čudotvorne Gospe Sinjske gdje je bilo oko 150 policijskih službenika

"Ove godine, kada slavimo brojne obljetnice, posebno je svečano. Drago mi je da smo danas bili ovdje u zajedništvu", kazao je ministar.

Podsjetio je kako je ovo 11. hodočašće vojske, policije, pripadnika Civilne zaštite, vatrogasaca te istaknuo kako ima dojam da je svake godine svečanije i sa većim brojem hodočasnika.

"To su ljudi koji rade vrlo zahtjevan i rizičan posao zbog čega smo im zahvalni. Ovo je hodočašće koje pripada njima, to je trenutak kada mogu zastati, malo posvetiti sebi i skupiti snagu za sve izazove koji ih očekuju svaki dan na njihovom poslu", izjavio je Božinović.

O Thompsonovom koncertu na sinjskom hipodromu

Sigurnost i zajedništvo obilježili su koncert u Zagrebu, činimo sve da to bude i obilježje koncerta u Sinju, odgovorio je na upit o skorom koncertu Marka Perkovića Thompsona na sinjskom hipodromu. Tijekom dana je obišao hipodrom i novinarima prenio da je "dobio informaciju kako stvari napreduju u skladu s očekivanjima".

Naglasio je kako se na zagrebačkom koncertu MPT pokazalo kako institucije i policija, koja je to koordinirala, znaju upravljati i najsloženijim javnim događanjima.

"Očekujem to i ovdje. Sve službe su tu, koncert je prijavljen, gledaju se zadnje stvari koje bi trebalo doraditi u sklopu pripreme", rekao je ministar.

Promet predstavlja izazov, no uvjeren je kako će policija s ostalim institucijama i organizatorom naći dovoljno učinkovita i fleksibilna rješenja.

 "Na koncert bi trebalo doći malo ranije, jedan dio će trebati pješaćiti. Vidjet ćemo kakvo će biti vrijeme, za sada će biti velika vrućina, što treba uzeti u obzir", objasnio je Božinović.

 Naveo je kako će najveći broj policajaca, koji će biti angažirani na koncertu, biti iz Splitsko-dalmatinske županije, te susjedne policijske uprave. Pojačanja će svakako biti, dodao je.

 Nema opasnosti od širenja bedrenice

 "Da postoji opasnost, onda bi Hrvatski zavod za javno zdravstvo sigurno izašao sa priopćenjem ", odgovorio je na upit postoji li opasnost od širenja bedrenice kada stanovnici susjednih mjesta, u kojima je utvrđena zaraza, dođu na koncert. 

 Smatra da bi bilo dobro, ako postoje oprečni pogovori, da izađu sa svojom stručnom procjenom.

 Misli da to ne bi trebao biti problem, a što se tiče bedrenice, rekao je da  MUP ima Centar Ivan Vučetić koji provodi razna vještačenja i kako se sada čini, tu će se raditi samo o zarazi.

Govoreći o europskom proračunu za sigurnost i migracije, ministar je kazao kako bi određeni dio novca pripao i hrvatskim sigurnosnim službama, a tu su i tri policijska fonda čiji bi iznos trebao biti nekoliko puta veći nego u dosadašnjem financijskom razdoblju. Prošli put imali smo oko 240 milijuna eura na raspolaganju, a po onome što komisija predlaže to bi bilo preko milijardu eura, naveo je.