u sloveniji

Milanovićev izaslanik položio vijenac za žrtve poraća na groblju Dobrava

15.05.2025 u 15:27

Bionic
Reading

Izaslanik predsjednika RH i predstojnik Ureda predsjednika Orsat Miljenić položio je u četvrtak vijenac i zapalilo svijeću u spomen žrtvama poraća Drugog svjetskog rata kod spomen-obilježja i grobnice žrtvama poraća na groblju Dobrava kod Maribora u Sloveniji

Pri polaganju vijenca predsjednika Republike, uz Miljenića su u izaslanstvu bili savjetnik predsjednika za veterane Domovinskog rata Marijan Mareković, hrvatski veleposlanik u Sloveniji Boris Grigić i počasni konzul RH u Mariboru Šime Ivanjko, priopćio je Ured predsjednika.

U spomen parku na groblju Dobrava kod Maribora pokopani su posmrtni ostaci dijela ubijenih hrvatskih vojnika i civila koje su partizani, nakon što su ih zarobili na Bleiburgu, smaknuli u Teznom.

Ove godine, 16. i 17. svibnja, obilježava se 80. obljetnica zločina na Bleiburškom polju. Osim misama u Crkvi svetog Petra i Pavla u Bleiburgu, u Crkvi Muke Isusove u Maclju i molitvom ispred Središnjeg križa na zagrebačkom Mirogoju, obljetnica će se također obilježiti polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća pored spomenika žrtvama na Bleiburškom polju i kod Središnjeg križa na Mirogoju.

Austrija je zabranila komemoraciju na Bleiburškom polju zbog kršenja zakona o zabrani nacističkih i fašističkih skupova i simbola. Počasni bleiburški vod izvijestio je nedavno kako je podnio žalbu protiv zabrane okupljanja pri Austrijskom ustavnom sudu.