LEGALNOST PRIZNANJA
Hrvatska će svjedočiti za Kosovo u Haagu

albanac kosovo
Izvor: Sipa Press / Autor: Sipa press
Ovaj riječki dnevnik dodaje da hrvatsko pojavljivanje pred tim sudom u Beogradu neće biti dočekano blagonaklono, pa su u Zagrebu već spremni na negativne reakcije.
Hrvatska je jedina država bivše Jugoslavije koja će učestvovati u raspravi, ali u toj raspravi neće reći ništa novo, već će ponoviti razloge koje su prilikom priznavanja Kosova, u ožujku 2008, mjesec dana nakon što su u Prištini proglasili nezavisnost, iznijeli predsjednik Stjepan Mesić i tadašnji premijer Ivo Sanader, navodi Novi list.
Od Međunarodnog suda pravde traži se savjetodavno mišljenje je li proglašenje nezavisnosti Kosova bilo u skladu s međunarodnim pravom, ali mišljenje tog suda nije obvezujuće i ne može natjerati zemlje koje su priznale Kosovo da tu odluku ponište.
U saslušanjima zakazanim od 1. do 11. prosinca stavove će obrazložiti 29 zemalja - one koje su priznale Kosovo i one koje nisu niti to namjeravaju učiniti.