TRI STUPA LIJEPIH ŽELJA

HDZ-ovci nisu otkrili kako bi pokrenuli Hrvatsku

13.12.2013 u 16:29

Bionic
Reading

Malo toga novog donio je danas predstavljeni gospodarski program HDZ-a. Kao i aktualna vlast, i vrhuška najjače oporbene stranke podsjetila nas je kako su nam nužno potrebne reforme u javnom sektoru, zdravstvu, poreznom sustavu, javnim poduzećima, obrazovanju, sve kako bi se uravnotežio proračun, povećala konkurentnost i potaknula ulaganja. Kako to konkretno i napraviti, nismo doznali

Na panelu 'Novi model gospodarskog rasta' održanom danas u sklopu Svehrvatskog gospodarskog foruma sudjelovali su Martina Dalić, Domagoj Milošević, Đuro Njavro, Domagoj Milošević i Ivana Maletić.

Saborska zastupnica Dalić istaknula je na početku kako sudbina Hrvatske nije siromaštvo i tavorenje na dnu Europske unije.

'Hrvatska više nema vremena čekati! Svako daljnje prepuštanje neodlučnosti i nespremnosti preuzimanja odgovornosti vodi nas u stagnaciju, eksploziju duga i siromaštvo', rekla je Dalić.

U HDZ-u su uvjereni da Hrvatska u kratkom roku može okrenuti negativne trendove i za tri godine ostvarivati stope rasta veće od 3,5 posto.

'Pretpostavka za rast je prihvaćanje promjena. Prvi i najvažniji korak mora biti promjena javnog sektora. Moraju se mijenjati njegovi načina rada i ponašanja prema poduzetništvu. Sadašnja politika traži da se mijenjaju poduzetnici i građani, mi inzistiramo na promjeni javnog sektora', istaknula je HDZ-ova saborska zastupnica, dodajući da to nužno ne znači i smanjivanje broja radnih mjesta.

HDZ-ova četiri, kako su ih nazvali, zamašnjaka za rast gospodarstva su konkurentnost, ulaganje i izvoz, uvjeti poslovanja i uravnoteženje proračuna.

'Zajedničko djelovanje u različitim područjima jamči gospodarski rast, zajedno s rastom zapošljavanja', napomenula je Dalić.

Zatim je dodala kako gospodarski rast prema njihovom programu počiva na tri stupa: uravnoteženju proračuna, jačanju konkurentnosti i poboljšanju privlačnosti za ulaganja te ulaganju i projektima

Uravnoteženje proračuna podrazumijeva reforme u javnoj upravi, zdravstvu, subvencije za razvoj i investicije te restrukturiranje i privatizaciju javnih poduzeća.

Do jačanja konkurentnosti došlo bi se smanjivanjem poreznog tereta, jačanjem uloge HBOR-a u potpori izvozu, reformom obrazovanja te uklanjanjem svih prepreka za poduzetničke pothvate.

Treći HDZ-ov stup gospodarskog rasta su ulaganja i projekti, što podrazumijeva stavljanje državne imovine u funkciju razvoja, ulaganje u energetiku i infrastrukturu te bolje iskorištavanje EU fondova za rast i konkurentnost.

Dalić se posebno osvrnula na porezno rasterećenje. U prvoj fazi, naglasila je, trebalo bi ukinuti sve parafiskalne namete koji su prihodi javnih poduzeća, isto tako ona je za ukidanje poreza na dividendu te za pojednostavljenja poreznih propisa.

Domagoj Milošević dobio je zadatak da govori o HDZ-ovim planovima za poticanje investicija i privlačenje novih ulagača.

Od konkretnih stvari rekao je kako se pri donošenju svakog zakona treba ocijeniti njegov utjecaj na gospodarstvo. HBOR-u bi dao još veće slobode tako da kreditira poduzetnike i bez garancija komercijalnih banaka. U slučaju dolaska HDZ-a na vlast na sljedećim parlamentarnim izborima najavio je osnivanje ministarstva za iseljeništvo jer su u HDZ-u uvjereni da dijaspora može svojim kontaktima, ali i novcem pomoći domaćem gospodarstvu.

Kad je riječ o strateškim projektima, Milošević je nabrojao već mnogo puta spominjanu nizinsku prugu, LNG terminal, nove termoelektane i hidorelektrane, Pelješki most, nove sustave navodnjavanja i dr. Sve bi se to financiralo ne samo uz pomoć EU, već bi HDZ u pomoć pozvao i domaći kapital, prije svega mirovinske fondove te strane ulagače.

Profesor s Ekonomskog fakulteta Marko Kolaković pojasnio je kako u HDZ-u gledaju na problematiku javnih poduzeća.

Istaknuo je kako ih je potrebno restrukturirati i neke od njih privatizirati prema jasnim načelima. Kakva su to načela, nismo čuli.

HDZ bi privatizirao samo one tvrtke koje nisu od nacionalne i strateške javnosti, ali o kojim je točno firmama riječ, nisu otkrili.

'Hrvatskim građanima se treba dati šansa da postanu vlasnici tih poduzeća', rekao je Kolaković, a to bi se napravilo njihovom prodajom na burzi.