STIŽE INSPEKCIJA

Butković naredio izvanredni nadzor svih triju tvrtki HŽ-a nakon dva ozbiljna incidenta u 24 sata

09.08.2026 u 22:05

Dodajte tportal.hr u omiljene izvore

Ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković zatražio je izvanredni inspekcijski nadzor u svim trima tvrtkama HŽ-a nakon dvaju ozbiljnih incidenata koji su se na hrvatskim prugama dogodili u razmaku od samo 24 sata

Kako doznaje Jutarnji, nadzor će obuhvatiti željezničke prijevoznike HŽ Cargo i HŽ Putnički prijevoz, kao i upravitelja željezničke infrastrukture HŽ Infrastrukturu. Provodit će ga Agencija za sigurnost željezničkog prometa, čiji je ravnatelj Želimir Delač odmah pokrenuo postupak te od nadležnih suradnika zatražio da mu u najkraćem roku dostave planove njegova provođenja.

Butković je hitnu kontrolu zatražio nakon sudara putničkog i teretnog vlaka kod Škrinjara u subotu te novog sigurnosnog incidenta koji se samo dan poslije dogodio u Škrljevu.

Posljedice sudara vlakova kod Križevaca
  • sudar_vlakovi3-080826
  • sudar_vlakovi5-080826
  • sudar_vlakovi8-080826
  • sudar_vlakovi9-080826
  • sudar_vlakovi10-080826
    +5
Posljedice sudara vlakova kod Križevaca Izvor: Cropix / Autor: Goran Mehkek

U subotnjem sudaru na pruzi između Gradeca i Svetog Ivana Žabna, nedaleko od Škrinjara, ozlijeđeno je 25 osoba. Među njima su dvojica strojovođa i kondukter, a uzrok nesreće još se utvrđuje.

Novi incident uslijedio je u nedjelju oko 13 sati. Teretni vlak HŽ Carga prošao je kroz crveno svjetlo na signalnom uređaju u kolodvoru Škrljevo, umjesto da se zaustavi i pričeka križanje s putničkim vlakom HŽ Putničkog prijevoza koji je dolazio iz smjera Zagreba.

Djelatnici HŽ Infrastrukture potom su poduzeli sigurnosne mjere kako bi spriječili ugrožavanje vlakova i putnika. Željeznički promet između kolodvora Meja i Škrljevo bio je prekinut.