OBJAVLJEN DOKUMENT

Britanski političari primili upozorenje: Na meti ste kineskih i ruskih i špijuna. Ovdje su, među nama

14.10.2025 u 09:22

Bionic
Reading

Britanska obavještajna služba MI5 upozorila je zastupnike u parlamentu da su postali mete špijunaže Kine, Rusije i Irana. Upozorenje je objavljeno neposredno prije izjave ministra sigurnosti Dana Jarvisa u Donjem domu, a sadrži nove smjernice za zaštitu britanske demokracije od stranih agenata

Prema dokumentu koji je objavila vlada, 'izabrani zastupnici i svi koji s njima surađuju mogu biti meta' upravo zbog svog pristupa povjerljivim informacijama, mogućnosti oblikovanja politike i javnog mnijenja te zbog važnih političkih i društvenih veza, piše Independent.

Strane obavještajne službe, navodi se, ne ciljaju samo klasificirane dokumente, nego i 'povlaštena ili insajderska saznanja' koja smatraju vrijednima. Pristup i utjecaj pokušavaju ostvariti kroz putovanja u inozemstvo, internetske aktivnosti, pa čak i financijske donacije.

Napad na demokraciju

Glavni direktor MI5, sir Ken McCallum, istaknuo je ozbiljnost situacije: 'Kada strane države kradu vitalne informacije o Ujedinjenom Kraljevstvu ili manipuliraju našim demokratskim procesima, one ne samo da ugrožavaju našu sigurnost u kratkom roku, nego i podrivaju same temelje našeg suvereniteta i sposobnosti da štitimo interese naših građana.'

Dodao je da svi koji rade u okviru britanske demokracije moraju shvatiti važnost svoje uloge: 'Poduzmite mjere već danas kako biste zaštitili demokraciju i sebe.'

Bijes u parlamentu zbog propalog suđenja

Upozorenje dolazi nakon burnih reakcija u parlamentu zbog propasti suđenja navodnim kineskim špijunima. Predsjednik Donjeg doma, sir Lindsay Hoyle, izrazio je otvoreno nezadovoljstvo i bijes jer su optužbe protiv dvojice muškaraca odbačene.

'Samo razočaranje, ali zapravo sam jako ljut. Od presudne je važnosti da svi koji rade u ovom parlamentu mogu obavljati svoje dužnosti sigurno i bez uplitanja', rekao je Hoyle, aludirajući na propali proces protiv bivšeg parlamentarnog istraživača Christophera Casha (30) i učitelja Christophera Berryja (33). Suđenje je, naime, prekinuto prošlog mjeseca nakon što je Državno tužiteljstvo (CPS) navelo da vlada nije dostavila potrebne dokaze.

Laburisti tvrde da je razlog za to u tome što prethodna konzervativna vlada pod Rishijem Sunakom nije donijela zakone koji bi omogućili nastavak postupka, jer Kina nije bila službeno klasificirana kao prijetnja nacionalnoj sigurnosti. Konzervativci pak optužuju aktualnu vladu da je 'blokirala dosje MI5' koji je trebao biti proslijeđen tužiteljima.

Strani agenti iskorištavaju ranjivosti i mreže

Ministar sigurnosti Dan Jarvis u svojoj je izjavi pozvao sve koji rade u javnim institucijama da budu na oprezu.

'Pozivam sve koji su zaposleni u vladi, javnoj službi ili politici da vjeruju svojim instinktima ako nešto ne izgleda kako treba i da slijede smjernice NPSA-a.' Dodao je da strani obavještajni službenici često 'djeluju prikriveno te iskorištavaju profesionalne mreže i osobne ranjivosti kako bi stvorili utjecaj'.

Jarvis je također naglasio važnost nove Sheme registracije stranog utjecaja, prema kojoj se svi koji zastupaju interese stranih država u političkim procesima moraju registrirati. 'Parlament i javnost imaju pravo znati tko pokušava utjecati na političke odluke i u čije ime.'

U dramatičnoj uvodnoj izjavi prije Jarvisova obraćanja, predsjednik Donjeg doma upozorio je: 'Mislim da bi vlada trebala biti svjesna da je ovaj parlament bio špijuniran. Ovdje, među nama. Infiltrirani su uredi zastupnika.' Dodao je kako je 'neprihvatljivo to da se plaća za špijuniranje institucije koju bi trebalo štititi', zaključivši: 'Osjećam da nismo bili dovoljno zaštićeni. Nisam ovdje da optužujem ministre, ali moram reći – ljut sam i razočaran', zaključio je.