ISTRAŽIVANJE SVEMIRA

Misija Chang'e 5 je uspjela: Kineski znanstvenici imaju uzorak Mjesečeve prašine

17.12.2020 u 09:25

Bionic
Reading

Misija Chang'e 5 na Zemlju je dostavila nekoliko novih uzoraka Mjesečeve prašine i kamenja, učinivši Kinu trećom državom kojoj je takvo što pošlo za rukom

Prva kineska misija na Mjesec uspješno se vratila na Zemlju i sa sobom je donijela spremnik pun kamenja i prašine. Vijesti dolaze iz kineskih državnih medija koji navode da je letjelica uspješno sletjela jučer popodne u snijegom zatrpanoj centralnoj Mongoliji. Grubi susret sa zemaljskom površinom ublažili su i ugrađeni padobrani, prenosi Verge.

Ovime je misija Chang'e 5 privedena kraju. Podsjetimo, složena operacija lansirana je 23. studenog i na Mjesec je poslala četiri različite robotske letjelice. 1. prosinca su dvije letjelice (slijetalo i suszav za uzlijetanje) sletjele na Mjesec i sakupile uzorke tla. Nakon što su uspješno sakupile dovoljno kamenja i prašine, sustav za uzlijetanje poslao je drugo vozilo prema ostalim letjelicama koje su se nalazile u orbiti.

Ovom je operacijom uspješno započeo let prema Zemlji. Vozilo za uzlet prebacilo je uzorke na ostale letjelice koje su krenule prema Zemlji, a jučer se kapsula sa uzorcima odvojila od letjelica i krenula prema Zemlji.

Utrka na Mjesec

Ovim potezom Kina je postala trećom zemljom koja je na Zemlju donijela uzorke Mjeseca - prije nje su to obavili SAD i Sovjetski savez. Točnije, prvi komadići našeg prirodnog satelita koje smo dostavili na naš planet stigli su 1976. nakon što ih je tamo dostavila sovjetska robotska misija Luna 24.

Kineski su službenici nakon uspješnog slijetanja pronašli kapsulu i otvorili ju kako bi saznali što su sakupili. Službena glasila navode da je misija sakupila oko četiri kilograma svemirskog kamenja sakupljenog na neistraženom dijelu Mjeseca pod imenom Oceanus Procellarum ili 'Ocean oluja'.

Ovo Mjesečevo područje puno je glađe od ostatka satelita, a znanstvenici tvrde da su uzrok relativno nedavne vulkanske erupcije (pod čime, naravno referiraju na kasniji dio Mjesečevog postojanja). Proučavanje materijala u laboratoriju možda će dati bolje razumijevanje Mjesečeve evolucije, kao i složenog odnosa našeg planeta i njegovog prirodnog satelita.