napori se zahuktavaju

Kina i čipovi: 'Ekosistem je velik i kompleksan pa je i neovisnost u ovom području vrlo teško postići'

25.10.2021 u 09:50

Bionic
Reading

Druga ekonomija svijeta godinama ulaže u poticanje domaćeg razvoja čipova, no značajno zaostaje za Amerikom i ostatkom Azije, iako - pomaka ima

Kineski tehno divovi punom parom rade na razvoju vlastitih čipova, nastojeći se osloboditi ovisnosti na tom polju.

Čipovi bez kojih je nemoguća proizvodnja širokog raspona proizvoda, od pametnih telefona do automobila i hladnjaka, postali su ključni u tehnološkoj bitki SAD-a i Kine.

Druga ekonomija svijeta godinama ulaže u poticanje domaćeg razvoja čipova, no značajno zaostaje za Amerikom i ostatkom Azije, iako - pomaka ima.

Ovisnost o stranoj tehnologiji

U kolovozu je Baidu predstavio Kunlun 2, AI čip druge generacije, dok je prošloga tjedna Alibaba pokazala svoj plan na području čipova za servere i računalstvo u oblaku. Proizvođač smartfona Oppo također radi na razvoju čipova za pametne telefone.

No kada se govori o snažnijoj proizvodnji, Kina je i dalje vrlo ovisna o stranoj tehnologiji.

'Svjedočimo pomaku u smanjenju ovisnosti Kine na tom području, no on je vrlo slab', kazao je za CNBC analitičar Peter Hanbury iz Bain & Companyja te pojasnio da se radi o primjerima lokalno dizajniranih čipova, ali oni se i dalje u drugim komponentama, poput materijala i proizvodnje, oslanjaju na druge kompanije.

  • +15
Kina Izvor: EPA / Autor: WU HONG

'Ekosistem je velik i kompleksan pa je i neovisnost u ovom području vrlo teško postići s tako širokim spektrom tehnologija i mogućnosti', pojašnjava analitičar, dodajući da se izazovi, osim u investicijama, nalaze u ekspertizi i iskustvu.

Ono što je također bitno u cijeloj ovoj priči s ovisnošću je i posljedična ranjivost Kine u geopolitičkim napetostima, što se pokazalo i nakon zabrane koju je SAD nametnuo Huaweiju.

Nacionalna sigurnost

U međuvremenu i SAD radi na vraćanju proizvodnje na domaće tlo, proglasivši to i pitanjem nacionalne sigurnosti, no nacije rade i zajedno kako bi uspostavile ravnotežu u nabavnim lancima.

SAD, Indija, Japan i Australija, poznatiji kao grupa Quad, najavili su naime planove za identificiranje ranjivosti i osiguravanje pristupa poluvodičima i njihovim ključnim komponentama.