RAT PLATFORMI

Android i dalje raste, zaustavio se na 74 posto

02.08.2014 u 20:33

Bionic
Reading

Prema najsvježijem izvješću analitičke kuće Kantar Worldpanel ComTech, u tri mjeseca zaključno s lipnjem, Android je u Europi stigao do 74 posto tržišnog udjela. Na drugom i trećem mjestu se očekivano nalaze Appleova mobilna platforma i Microsoftovo rješenje, iako Kantar navodi kako je iOS uglavnom nepokretan

Android rast ostvaruje primarno zahvaljujući jeftinim i malim proizvođačima kao što su Huawei, Wiko i Alcatel OneTouch. Neovisno o tome, Samsung i dalje drži 44,1 posto udjela kroz pet najvećih europskih tržišta.

'Zanimljivo je da Apple na svom najjačem EU tržištu (Velika Britanija) bilježi prodaju iPhonea 5c blisku onoj modela iPhone 5s', navodi Kantarov Dominic Sunnebo, dodavši da jeftiniji model Appleovog pametnog telefona i dalje ima drugačiju publiku od modela 5s. Potrošači koji se odlučuju na kupovinu modela 5c su uglavnom manje imućni, žene i obično srednje do kasni usvojitelji modela.

Kad je riječ o tržištu SAD-a, Samsungov Galaxy S5 je ušao u opaku trku s Appleovim modelom iPhone 5s, kad je riječ o prodajnim rezultatima.


'U SAD-u je Samsungova snaga marketinga ključna za prodaju modela S5. Kakvih 61 posto svih kupaca tog uređaja se sjeća da su vidjeli TV reklamu za njega, dok je čak 64 posto njih uređaj kupoilo na preporuku u trgovini', navodi Sunnebo.

U Kini Xiaomi kupi rekord za rekordom. Tamo su osigurali kakvih 27 posto svih prodanih uređaja u drugom kvartalu 2014. godine, čime su prestigli i Samsung s 21,1 posto.

Više detalja je moguće pročitati u službenom izvješću (format .docx).