'Znate što je najbolja stvar za Hrvatsku? Još se nije dogodilo ono što se mora dogoditi'

Ekskluzivno za tportal

'Znate što je najbolja stvar za Hrvatsku? Još se nije dogodilo ono što se mora dogoditi'

  • S.Č.
  • Zadnja izmjena 28.06.2026 02:08
  • Objavljeno 28.06.2026 u 02:08
Bionic
Reading

Sponzor rubrike

Sponzor rubrike

Sponzor rubrike

Sponzor rubrike

Hrvatska je prošla skupinu Svjetskog prvenstva, ali utakmica protiv Gane nije bila mirna šetnja prema nokaut-fazi. Dugo je izgledalo kao susret iz kojeg se ne može izvući gotovo ništa, a onda je drugo poluvrijeme otvorilo puno ozbiljnijih pitanja - o hrvatskom pritisku, prekidima, Modrićevoj ulozi, problemima u izlasku s loptom i onome što čeka reprezentaciju u nastavku turnira. Dramatičnu utakmicu za tportal je komentirao Amar Osim, jedan od najpoznatijih bosanskohercegovačkih trenera i nogometnih analitičara. Osim je najveći trag ostavio na klupi Željezničara, s kojim je osvajao prvenstva i kupove, a poznat je po vrlo izravnom, slikovitom i nogometno preciznom načinu govora.

‘Meni se čini da je ovo bila najbolja utakmica Hrvatske do sada. Dobro, to nije bilo teško. Prve dvije bile su prilično loše, da ne kažem baš loše. Ali ovdje si nešto mogao vidjeti, neke pouke izvući, posebno zahvaljujući drugom poluvremenu. Mogao si vidjeti što se može, što ti predstavlja problem i što može bolje.’

‘U prvom poluvremenu nisi vidio ništa’

Osim nije imao puno razumijevanja za prvo poluvrijeme.

‘U prvom poluvremenu nisi vidio ništa. Nisi znao što su ljudi htjeli, kako su došli na teren, što su uopće htjeli raditi.'

Hrvatska je u takvom ritmu, kaže Osim, bila u poznatoj zoni.

‘Mi znamo da su Hrvati dobri u takvoj situaciji, kad se ne događa ništa. To nije novost. Jesu li to Ganci znali ili nisu, ne znam, ali u takvoj utakmici možeš očekivati da Hrvati sigurno neće loše proći. Ne moraju zabiti gol, ali zabili su fin gol i to je to. Utakmica se onda morala promijeniti.'

Drugo poluvrijeme, međutim, bilo je potpuno drugačije.

‘Gana je izašla drugačije, malo promijenila formaciju, imala puno bolju energiju. Počeli su te ganjati, izašli su visoko, izgubio si nekoliko lopti. Nisu te kaznili, ali su te stavili pod pritisak. Realno, Hrvatska tada nije mogla raditi ono što voli. Nisi mogao spustiti ritam na način na koji to voliš raditi.’

Posebno ga je zasmetao način na koji je Hrvatska primila gol.

‘Gol je malo netipičan jer Hrvati ne primaju baš takve golove, nogom s pet metara. Ali ovo je već treći gol nakon prekida. Očito imate problem s prekidima. Zabio ti je Kane gol iz prekida, Modrić je napravio penala nakon prekida, pa onda opet primiš i sad gol iz takve situacije. Prekidi te stavljaju pod pritisak. Ne znam zašto se to događa.'

Nakon izjednačenja Gane Hrvatska je, kaže Osim, ipak dobila ono što joj je trebalo - zrak.

‘Nisi mogao gotovo ništa napadački napraviti jer si se puno trgao i mijenjao, ali onda su oni nakon gola opet stali. Nisu se spustili u niski blok, ali su stali. Ostavili su Hrvatskoj da diše. A kad Hrvati dođu do zraka, okrenu jednu, dvije lopte, naprave nešto i uđu u ritam.’

‘Modrić je bio bolji nego prije. To je jako dobra vijest’

Posebno se zadržao na Luki Modriću. Ne toliko zbog onoga po čemu je Modrić kroz karijeru postao jedinstven, nego zbog detalja koji su u ovoj fazi turnira za Hrvatsku možda još važniji.

‘Modrić je bio bolji nego inače. Ne u tipičnim situacijama, nego u onima u kojima se našao na pravom mjestu. To mu je uvijek bila karakteristika - defenzivno biti na pravom mjestu u pravo vrijeme. U šest, sedam zajebanih situacija spriječio je opasnost ili ju je ubio u začetku. To je znak da se možda vraća u ritam, neću reći u formu, nego u ritam. To je vrlo dobra vijest.’

Osim je posebno istaknuo da je Modrić, iako u 41. godini, odrađivao poslove koji nisu najčešće vezani uz njegovu ulogu organizatora igre.

‘To je dobar znak za njega. Čim se nalazi u tim situacijama, znači da je u ritmu. U prve dvije utakmice nije mogao doći u takve situacije jer je uvijek bio na krivom mjestu. Danas je šest, sedam puta reagirao jako dobro u opasnim situacijama.’

Zatim je opisao jednu situaciju iz završnice.

‘Jednom se našao protiv onog brzog igrača na kraju utakmice. Čovjek ima sto godina, a ostane s brzim igračem koji je mrcvario Hrvatsku u drugom poluvremenu i ukliza mu na tridesetak metara od gola, skoro kod auta. Da ga je ovaj prošao, ide prema golu i nema više nikoga.’

O Perišiću je govorio u kontekstu pozicije na kojoj se morao snalaziti.

‘Perišić se malo mučio početkom prvog poluvremena. To mu nije pozicija. Kad je Gana počela igrati ofenzivnije, kad su ubacili drugog napadača, više nisi mogao duplirati beka i krilo. Odmah se pojavi situacija jedan na jedan. Prošao ga je jedanput, dvaput. Ali u redu.’

Ipak, najvažniju rečenicu sačuvao je za širi kontekst.

‘Ovo je bila najbolja utakmica Hrvatske, ali dobra je stvar što to još uvijek nije bila prava utakmica Hrvatske. Još nisi ispucao tu dobru utakmicu. Ima tu puno igrača koji puno bolje mogu i moraju i siguran sam da će dati.'

‘Stanišić je nekoliko puta izletio kao tele'

Osim je bio vrlo izravan i kod pojedinačnih problema. Posebno je spomenuo Josipa Stanišića i Martina Baturinu.

‘Stanišić je nekoliko puta izletio kao tele. To se ne smije događati. Prođe duga lopta, čovjek mu uđe u šesnaesterac u zadnjoj minuti kao da ga nema.’

Za Baturinu je imao blažu ocjenu, više vezanu uz kontekst utakmice nego uz samog igrača.

‘Baturina? Nije ovo bio kontekst za njega, posebno u drugom poluvremenu, kad se moraš više braniti.’

Hrvatska je, kaže, iz ove utakmice ipak dobila nešto vrijedno.

‘Ovo je bila utakmica koja je mogla nešto pokazati. Još nisi odigrao onu pravu utakmicu, a trebat će ti sada, u odlučujućem kolu nokaut-faze. Od ova dva protivnika čeka te jedan, a oni su bolje ekipe od ovoga što si dosad imao. U svakom pogledu.’

Na pitanje misli li da su bolji od Engleske, Osim je pojasnio:

‘Nisu bolji od Engleske, ali znaju kako treba igrati. Portugal sigurno nije slabiji, a Kolumbija ima neku energiju. Te južnoameričke ekipe, kad igraju normalno, uvijek su nezgodne. Pogotovo na ovoj vrućini.’

‘Hrvatska se dobro snalazi kad ne mora juriti’

Osim je istaknuo da je kontekst utakmice bio vrlo važan. Hrvatska nije smjela izgubiti, ali ni u jednom trenutku nije bila blizu potpunog raspada.

‘Pozitivno je to što je Hrvatska prošla. Situacija u skupini otprilike je u skladu s kvalitetom i očekivanjima. Englezi prvi, Hrvati drugi. To je prikladnije onome što Hrvatska vrijedi.’

Smatra da Hrvatska još uvijek ima ‘džokera u rukavu’.

‘Ne mogu vjerovati da će Hrvatska odigrati Svjetsko prvenstvo bez one jedne prave utakmice. Kao što je bio Brazil 2022. ili Engleska 2018. S tim iskustvom i kvalitetom, koja nije mala, bez obzira na to što nije kao prije četiri ili osam godina, mora se dogoditi ta utakmica.’

Upravo zato mu je drugo poluvrijeme protiv Gane korisno.

‘Mogao si vidjeti što ti odgovara, što ti ne odgovara i tko bi možda mogao. Protivnik će također vidjeti što Hrvatskoj nije odgovaralo i prema tome će se pripremiti. Ali i Hrvatska se sada može naštimati.’

Dodao je da je Hrvatska igrala utakmicu u kojoj nije smjela izgubiti, a nije bila blizu poraza.

‘Igrao si utakmicu u kojoj nisi smio izgubiti, a nisi bio ni blizu da izgubiš. Dobro, zahvaljujući i Gani, koja se nije pomaknula da ti zaprijeti dok nije počela gubiti. Hrvati se generalno dobro snalaze kad su mirni, kad ne moraju juriti i kad imaju rezultat koji im odgovara. A imali su ga cijelu utakmicu.’

Ipak, upozorava da se neke stvari protiv jačih protivnika neće smjeti ponoviti.

‘Neke stvari se neće smjeti događati protiv boljih ekipa. One lopte izgubljene u drugom poluvremenu na 30 metara od gola, kad te ljudi odnesu u duelu - to su protiv boljih ekipa golovi. To se ne smije ponavljati.’

Zaključak je ipak pozitivan.

‘Dobro je. Puno dobrih stvari u kontekstu prolaza i u kontekstu toga da si drugi, što je bliže onome što vrijediš. Imaš tri utakmice, više nego dvije, i sada možeš nešto iskemijati, nešto skontati. Drugo poluvrijeme danas bih nazvao pozitivnim jer si bio pod pritiskom, primio si gol, stabilizirao se, vratio se i zabio. Čak si uspio smiriti utakmicu na kraju. To je neka hrvatska snaga.’

Za kraj se vratio na osnovnu poruku.

‘Pokazao si što možeš, pokazao si i što ne možeš. Dobro je to.'

Sažeci Hrvatske nogometne lige

Pratite nas na društvenim mrežama

Najbitnije od bitnog

Newsletter tportala donosi tjedni pregled najbitnijih vijesti

tportal