PRAVA DRAMA U TRNSKOM

Zadar preko pregaženih 'mrava' do Jadranske lige

08.05.2012 u 21:00

Zadar je u najvažnijoj utakmici košarkaške Lige za prvaka u Trnskom nakon produžetka pobijedio Zagreb rezultatom 90:89 i tako preko aktualnog prvaka Hrvatske ušao u polufinale, samim time i Jadransku ligu iduće sezone. Zagreb nakon sezone u kojoj je prosuo marljivo građen status kluba neće vidjeti ni jedno ni drugo

U prvom poluvremenu viđena je nervozna igra u kojoj su momčadi zadržale egal. Išlo je to na ruku gostima koji bi bili zadovoljni i porazom manjim od sedam koševa razlike. Taj bi im rezultat također nudio plasman u polufinale, ali kraj ovakvog Zagreba sasvim logično je nadati se i pobjedi.

Zagreb je, naime, u svom Trnskom protekla dva mjeseca izgubio od Cibone, Cedevite, Splita i sada od Zadra. Sve četiri ozbiljnije utakmice i izostanak iz polufinala zapravo su logična posljedica. S druge strane, s trenerom Pipanom i njegovim igračima slavila je bučna skupina od stotinjak pripadnika Tornada i još nekoliko stotina simpatizera. Imaju što slaviti, regionalna liga iduće se godine vraća u grad košarke i 'Peka' na Višnjiku ponovno će biti popunjena u derbijima koji im slijede.

Zagreb je potrebnu razliku imao tek u prvoj četvrtini, a u 'klackalici' koja je uslijedila Zadar je držao kontrolu, a većim dijelom utakmice i vodstvo. Ipak, prosuli su 11 koševa razlike u zadnjih pet minuta i krenula je neobična završnica.

Utakmica je inače bila vrlo srčana i u mnogim pogledima - jedinstvena. Prvi razlog došao je u drugoj četvrtini kada je Mulaomerović praktički na tučnjavu izazivao suca Radojkovića iz Splita. Skidao mu je sve s neba i unosio mu se u lice, a kada se verbalno priključio i kapetan Simon, pozicije su polako počeli zauzimati zaštitari. No, nije bilo potrebno. Druga čarka viđena je pred kraj utakmice na tribini, a sve je eskaliralo naguravanjem Tornada s policijom i nekolicinom privedenih. A onda i košarkaška situacija za pamćenje.

Zagrebu pobjeda manja od sedam koševa razlike nije značila gotovo ništa i jedina poanta momčadi trenera Brajkovića u izjednačenoj završnici bila je utakmicu odvesti u produžetak. Namjerno su promašili četiri slobodnjaka u zadnjoj minuti (Mavra je skoro slučajno pogodio), a Zadrani nisu znali uzeti ponuđeno.

Ipak, u produžetku je Zagreb došao do prilike. Poveli su četiri razlike i imali dvije trice za potrebnu prednost, no Simon i Markota nisu pogodili i Zadar je tricom Delaša u završnici pogodio za minimalnu pobjedu i ludo dalmatinsko slavlje u Novom Zagrebu.