SVAKI SKOK - REKORD

Novi svjetski rekordi plivač(ic)a, Phelps poražen

28.07.2009 u 19:40

Na Svjetskom plivačkom prvenstvu u Rimu i u utorak su kao od šale rušeni svjetski rekordi, a kao kuriozitet dana naglašavamo laki poraz Michaela Phelpsa na 200 slobodno

Nijemac Paul Biedermann osvojio je naslov svjetskog prvaka na 200 metara slobodno na Svjetskom prvenstvu u plivanju u Rimu. Biedermann je do svog drugog zlata u Rimu, bio je najbolji i na 400 slobodno, stigao s novim svjetskim rekordom koji sada iznosi 1:42.00 minuta, što je za čak 96 stotinki brže od staroga rekorda kojega je držao Amerikanac Michael Phelps sa OI iz Pekinga prošle godine. Srebro je osvojio upravo Phelps sa 1:43.22, a broncu Rus Danila Izotov sa 1:43.90.

Svjetskom prvakinjom i rekorderkom postala je i Britanka Gemma Spofforth na 100 metara leđno. Spofforth je u finalu plivala 58.12 sekundi, 36 stotinki brži od staroga rekorda kojega je u ponedjeljak u polufinalu plivala Ruskinja Anastazija Zujeva. Spofforth je ovime popravila svoj jedan dan stari vlastiti rekord za 62 stotinke.

Novi svjetski rekord postavio je i Južnoafrikanac Cameron van den Burgh na 50 metara prsno u polufinalnoj utrci. Van den Burgh je plivao 26.74 sekundi, što je za 15 stotinki brže od staroga rekorda Brazilca Felipea France Silve postavljenog u svibnju ove godine. Brže od staroga svjetskog rekorda u polufinalu je plivao i Nijemac Hendrik Feldwehr sa 26.83, dok je Silva sa 26.92 bio samo tri stotinke sporiji od svog rekorda.

Talijanka Alessia Filippi osvojila je naslov svjetske prvakinje na 1.500 metara, osiguravajući tako drugo plivačko zlato za domaćine s vremenom novoga rekorda svjetskih prvenstava koji sada iznosi 15:44.93 minuta. Srebrno odličje osvojila je Dankinja Lotte Friis sa 15:46.30, a brončano Rumunjka Camelia Alina Potec sa 15:55.63.

Do svjetskog naslova stigao je i Japanac Junya Koga na 100 metara leđno Koga je u finalu plivao 52.26 sekundi, čime je postavio novi rekord svjetskih prvenstava. Srebrno odličje osvojio je Nijemac Helge Meeuw s novom europskim rekordom koji iznosi 52.54, a brončano Španjolac Aschwin Wildeboer sa 52.64.

U polufinalu na 200 metara slobodno novi svjetski rekord postavila je i Talijanka Federica Pellegrini. Ona je plivala 1:53.67 minuta, što je za 80 stotinki brže od njenoga starog rekorda kojega je postavila u ožujku. Inače, Pellegrini je na SP-u u Rimu već osvojila jednu zlatnu medalju, na 400 slobodno - u nedjelju je postala prva žena u povijesti koja je tu dionicu plivala za manje od četiri minute.