BOGATA ZEMLJA, ALI…

Kakve škrtice! Za dva olimpijska zlata dobio je prase

02.03.2014 u 10:52

Pojedine zemlje su svoje olimpijce nagradile fantastičnim iznosima za medalje osvojene u Sočiju, ali nisu baš svi bili široke ruke

Rusi su duboko posegnuli u blagajnu. Premijer Dmitrij Medvjedev i predsjednik Vladimir Putin bili su oduševljeni što su najuspješnija nacija u Sočiju (33 medalje od toga 13 zlata), a razloga za zadovoljstvo dali su i svim sportašima koji su osvojili neku od medalja.

Svatko tko je osvojio zlato, nagrađen je s 120 tisuća dolara i Mercedes GL SUV-om, za srebro se dobilo 76 tisuća dolara i Mercedes ML, a za broncu 52 tisuće dolara i Mercedes GLK.

Za usporedbu, Američki olimpijski odbor je svoje olimpijske pobjednike nagradio čekom od 25 tisuća dolara, drugo mjesto je vrednovano s 15 tisuća dolara, a treće s deset tisuća.

Najviše novca za odličje je spreman bio dati Azerbajdžan, 510.000 dolara za zlatnu medalju, 255.000 dolara za srebro i 130.000 dolara za broncu, ali nitko od njihovih sportaša nije bio na postolju.

Kazahstan je bio malo 'skromniji' s 250 tisuća dolara za najsjajniju kolajnu, ali jedina njihova medalja bila je bronca Denisa Tena koja je nagrađena iznosom od 75 tisuća dolara.

Kanadski olimpijski odbor davao je s 9.000 dolara zlato, 6.800 dolara srebro i 4.500 za broncu.

Definitivno najlošije prošao je skijaš-trkač Dario Cologna. Švicarac je osvojio dva zlata u Sočiju, a u domovinu ga je za nagradu dočekalo prase.

Što se tiče Hrvatske, Vlada je već odavno donijela propis prema kojem se sportaš koji osvoji olimpijsko zlato nagrađuje s 208 tisuća kuna, Kostelićevo srebro u Sočiju je vrijedilo 130 tisuća kuna, a bronca bi donijela ček od 91 tisuće kuna.