Kako objasniti zašto je Australija ispala sa SP-a? 'Treneri su čudne biljke'

kako? zašto?

Kako objasniti zašto je Australija ispala sa SP-a? 'Treneri su čudne biljke'

  • M.Da.
  • Zadnja izmjena 04.07.2026 00:14
  • Objavljeno 04.07.2026 u 00:14
Bionic
Reading

Sponzor rubrike

Sponzor rubrike

Sponzor rubrike

Sponzor rubrike

Australija je na penale ispala sa SP-a, a puno će se pričati o odlukama njihova izbornika Tonyja Popovica uoči raspucavanja

Utakmica šesnaestine finala Svjetskog prvenstva u nogometu odlučena je udarcima s bijele točke. U regularnom dijelu rezultat je bio 1:1, pogotkom Emama Ashoura u 13. minuti, da bi pobjedu Egiptu svojim drugim autogolom na SP-u izbio Mohamed Hany u 55. minuti.

Kako u produžetku nije bilo pogodaka, pristupilo se izvođenju jedanaesteraca. No, zanimljiv je potez uoči toga povukao australski izbornik Tony Popovic. On je svoju šestu zamjenu iskoristio kako bi zamijenio vratara. Umjesto Patrica Beacha koji je dotad branio sve minute, ušao je iskusni Matt Ryan.

No, to nije pomoglo, jer Ryan nije obranio nijedan jedanaesterac. Dapače, Salah mu je prodao "Panenku", a za Australiju su promašili Souttar i Herrington.

Nizozemski poučak

O neobičnim potezima australskog izbornika, koji sigurno neće biti dobro popraćeni u tamošnjoj javnosti, bilo je riječi i u HRT-ovoj emisiji Americana.

Bivši vratar Tomislav Ivković osvrnuo se na zamjenu na vratima uoči raspucavanja. Iako je jasno da je Popovic išao kopirati Louisa van Gaala, nije imao garanciju da će to i ovog puta uspjeti.

"Beach je bio jedan od najboljih igrača na SP-u i da se ne znam što događalo, ne bih ga mijenjao. Tako mu daješ povjerenje i samopouzdanje", rekao je Ivković.

'Sve što tebi izgleda čudno, meni je normalno'

Australci su imali 11 igrača na terenu, ali Popovic se odlučio za petoricu. Jedan od njih nije ni dobio priliku raspucavati, jer su dvojica promašila.

"Egipat je prošao s manje pritiska, odradili su to fantastično. Nije mi jasno da kod Australaca puca dečko od 18 godina. Zar nisu imali nekog iskusnijeg?", zapitao se stručni sukomentator Darko Jozinović

"Treneri su čudne biljke. Oni donose različite odluke iz kojih se rađaju pobjede i porazi. Jedan trener je rekao: 'Sve što tebi izgleda čudno, meni je normalno'. To je jednostavno tako, to je nogomet", objasnio je Robert Matteoni.

Sažeci Hrvatske nogometne lige

Pratite nas na društvenim mrežama

Najbitnije od bitnog

Newsletter tportala donosi tjedni pregled najbitnijih vijesti

tportal