NAKLON DO PODA

[FOTO] Nastavlja se bajka hrvatskih rukometašica u Danskoj; izborile povijesni polufinale Eura, ali i izravan plasman na SP

15.12.2020 u 19:52

Hrvatske su rukometašice u posljednjoj utakmici druge faze po skupinama na Euru u Danskoj svladale Njemačku 23:20 (12:12) te se plasirale u polufinale natjecanja što je najveći uspjeh ženskog rukometa

Generacija koja je na Euro otišla oslabljena izostancima igračica zbog ozljeda i korone, koju su mnogi otpisali i prije prve utakmice na turniru, ostvarila je najveći uspjeh u povijesti hrvatskog ženskog rukometa.

I to na kakav način! Pet pobjeda i samo jedan poraz (Norveška) za ulazak u borbu za medalje. To nije sve, jer su izabranice Nenada Šoštarića izborile i izravan plasman na Svjetsko prvenstvo u Španjolskoj koje je na rasporedu sljedeće godine, a na kojem nisu bile od 2011..

Hrvatska je imala loše otvaranje, Njemice su krenule s dva gola (0:2), a bila je to i najveća prednost u cijelom susretu kou su suparnice imale. Naše djevojke su se mučile, bilo je dosta pogrešaka i većinu prvog poluvremena lovile su zaostatak, a do prvog vodstva stigle su golom Ježić u 28. minuti. Imale su i 12:11 zahvaljujući Posavec, ali se na odmor otišlo s 12:12. No zato je u nastavku krenuo hrvatski tornado.

U prvih deset minuta Nijemice su pometene s terena serijom 5-0, Krsnik, Mičijevič (3) i Kalaus (17:12), a u 45. minuti golom Debelić došli smo prvi puta do šest razlike (19:13), pa još jednom pogotkom Posavec (20:14).

Do kraja utakmice Hrvatice nisu upale u nikakvu crnu rupu koja bi dala nadu Njemicama, kontrolirale su zadnjih desetak minuta te zasluženo stigle do veličanstvene pobjede 23:20 koja nas je 'gurnula' u povijesno prvo polufinale. Svaka čast!

• +12
Hrvatska - Njemačka, EP u rukometu 2020. Izvor: Profimedia / Autor: CLAUS FISKER / AFP / Profimedia

Hrvatsku su predvodili Debelić sa šest i Mičijević sa četiri gola, dok je Pijević imala čak 16 obrana. U suparničkim redovima najefikasnija je bila Julia Maidhof s devet golova, dok je njihova najbolja igračica Emily Bolk zabila samo dva gola.

Najbolji plasman na europskim prvenstvima Hrvatice su ostvarile na prvom izdanju tog natjecanja 1994. u Njemačkoj, kad su osvojile peto mjesto, a još su dvaput bile šeste (1996. i 2008.).

HRVATSKA - NJEMAČKA 23:20

HRVATSKA: Bešen 1 obrana, Pijević 16 obrana; P. Posavec 1, Krsnik 1, S. Posavec 1, Mičijević 4, L. Kalaus 1, D. Kalaus, Ježić 2, Japundža , Šimara, Debelić 6, Mamić 3, Milosavljević 1, Blažević 3, Prkačin

NJEMAČKA: Eckerle 4 obrane, Roch 3 obrane; Zapf 2, Berger, Grijseels 1, Smits, Behnke, Nadžiniavicius 1, Bolk 2, Grosmann 3, Weigel, Lott, Maidhof 9, Laurenroth 1, Minevskaja, Schulze 1

ISKLJUČENJA: HRVATSKA 10 minuta, NJEMAČKA 10

SEDMERCI: HRVATSKA 2/4, NJEMAČKA 8/9