SVJETSKI KUP

Boe i Makarainen najbolji biatlonci

20.03.2011 u 18:15

Norvežanin Tarjei Boe i Finkinja Kaisa Makarainen osvajači su Svjetskog kupa u biatlonu za ovu sezonu. Boe je u ukupnom redoslijedu slavio sa 1110 bodova, samo pet više od sunarodnjaka Emila Heglea Svendsena, dok je Makarainen na kraju sakupila 1005 bodova, 33 više od druge Njemice Andreje Henkel

U posljednjoj utrci sezone, skupnom startu na 15 kilometara, Boe nije smio biti slabiji od 11. mjesta, nakon posljednjeg, četvrtog pucanja bio je 12., ali se u posljednja tri km uspio uspeti do osmog mjesta koje mu je bilo dovoljno da osvoji prvi Kristalni globus u karijeri.

U zanimljivoj završnici u nedjeljnoj uteci slavio je Svendsen sa samo četiri desetinke prednosti ispred drugog Rusa Jevgenija Ustjugova, dok je legendarni Ole Einar Bjoerndalen bio treći sa 10.0 sekundi zaostatka. Manje od 500 metara prije cilja Bjoerndalen je imao više od 10 sekundi prednosti u odnosu na Svendsena i Ustjugova, ali nije mogao odgovoriti na završni sprint dvojice mlađih konkurenata.

Bivši hrvatski reprezentativac Jakov Fak, koji od ove sezone nastupa za Sloveniju, propustio je završnicu Svjetskog kupa zbog ozljede prsta, pa je sezonu završio na 24. mjestu sa 375 bodova.

U ženskoj konkurenciji bilo je mnogo manje dramatike posljednjeg dana. Makarainen je imala 41 bod prednosti ispred druge Norvežanke Tore Berger, te je mogla izgubiti ukupnu pobjedu jedino u slučaju da je bila slabija od 20. mjesta i pobjede Berger u utrci sa skupnim startom na 12,5 km. No, Makarainen je utrku završila kao 15., a Berger kao 16., pa je tako Norvežanka čak pala na četvrto mjesto u ukupnom redoslijedu, iza Henkel i Šveđanke Helene Ekholm.
Pobjednica posljednjeg dana bila je Bjeloruskinja Darja Domračeva ispred Ruskinja Ane Bogali-Titovec i Olge Zajceve.