NOVO IZNENAĐENJE

Bayern nakon drame izborio finale

25.04.2012 u 23:25

Nakon što je Chelsea šokirao Nou Camp i izbacio Barcelonu, za isto se pobrinuo Bayern na Santiago Bernabeuu. Istina, Bavarci su ovaj uspjeh ostvarili puno zasluženije jer u srijedu su možda bili čak i bolji od Reala. Nakon 120 minuta bilo je 2:1 za Real, pa su se pucali penali, u kojima su se iskazali vratari a pobjednički za Bayern zabio je Schweinsteiner

Kakva su to bila polufinala. Naime, iako su 19. svibnja u Münchenu svi očekivali Real i Barcelonu, na Allianz Areni igrat će - 'autsajderi' Bayern i Chelsea. I dok je uspjeh londonske momčadi obavijen velom 'sreće', Bayern je na santiago Bernabeuu ostavio čak i bolji dojam od domaćina. A da su tijekom utakmice prisebniji bili Robben i Gomez, mogli su izbjeći neugodnih 30 minuta produžetak ili čak lutriju s bijele točke. No, to su ipak Nijemci, a oni gotovo uvijek pobjeđuju.

Bavarcima je ovo deveto finale, a pokušat će uhvatiti i peti naslov najboljeg kluba u Europi. Nadajmo se da će barem u tom ogledu dobiti priliku netko od naših igrača, jer (i) ovaj dvoboj s  klupe su gledali Ivica Olić i Danijel Pranjić.

Bio je to dramatičan i iscrpljujući sudar dvaju europskih 'teškaša' koji su ukupno osvojili 13 titula prvaka Europe. U prvom poluvremenu vidjeli smo fantastičan nogomet, visokog ritma s tri gola i ukupno 17 udaraca upućenih prema vratarima. Prilike su sijevale sa svih strana i pravo je čudo što nije bilo i više pogodaka. No, nastavak je donio oprezniju i mirniju igru. Rezultat 2:1, identičan kao u prvoj utakmici, oba je kluba vodio barem u produžetak, pa nije bilo potrebe 'juriti bez glave'. Premda je nakon 'ludih' 45 minuta bilo teško vjerovati kako u nastavku neće biti pogodaka, to se na koncu i dogodilo. Golova nije bilo niti u produžetku pa je pobjednik dobiven udarcima s 'bijele točke'.

1999. (Barcelona): Manchester United - Bayern 2:1
2001. (Milan): Bayern - Valencia 5:4 jedanaesterci) (1:1)
2010. (Madrid): Inter - Bayern 2:0

Real je sjajno otvorio utakmicu i već u trećoj minuti je Khedira imao priliku, no loše je pucao. Tri minute kasnije domaćin je došao do vodstva iz kaznenog udarca kojeg je sigurno realizirao Cristiano Ronaldo. Jedanaesterac je skrivio Alaba koji je u padu pogodio loptu rukom. Samo dvije minute kasnije Robben je zapucao zicer nakon što je sa pet metara prebacio gol. Kazna je stigla u 14. minuti kada je Özil 28. asistencijom ove sezone uposlio Ronalda koji je primio loptu na vrhu šesnaesterca, a potom je mirno poslao u Neurovu mrežu. Bio je to njegov 56. gol ove sezone u svim natjecanjima. Nakon početnog šoka Bavarci su se brzo pribrali i nastavili su s napadima. U 26. minuti je Pepe oborio Gomeza što je Kassai okarakterizirao kao jedanaesterac kojeg je Robben realizirao za 1:2. Do konca poluvremena Real je imao još dvije prilike, dok su Nijemci u tri navrata mogli do izjednačenja, no Gomez, a potom i Robben nisu uspjeli svladati odličnog Casillasa

Drugo poluvrijeme je otvoreno prilikom Gomeza koji je u 48. minuti pucao glavom pored gola. Uzvratio je Benzema u 56. minuti, ali Neuer je bio spreman. U 65. minuti je Bayern mogao ugroziti španjolska vrata, no Robben je bio sebičan premda je Gomez bio u boljoj poziciji. Tri minute kasnije Benzema je još jednom zaprijetio, no pucao je preko gola. Jose Mourinho je pokušao prelomiti utakmicu uvođenjem Kake, no 'Galacticosi' do kraja regularnog dijela utakmice nisu imali niti jednu ozbiljniju priliku. Pet minuta prije kraja susreta Mario Gomez je imao 'zicer' za finale, no previše je čekao i dozvolio braničima Reala da blokiraju njegov udarac. Prvi produžetak nije donio previše uzbuđenja, dok je u drugih 15 minuta Real bio nešto aktivniji, no bez konkretne završnice.

Izvođenje jedanaesteraca je donijelo pravu dramu. Za Real su bili neprecizni Ronaldo, Kaká i Ramos, a za Bayern Kroos i Lahm, dok je pobjednički penal zabio Bastian Schweinsteiger