Američki ugostitelji našli kontroverzno rješenje za navijače koji tijekom SP-a ne ostavljaju napojnice

sp 2026.

Američki ugostitelji našli kontroverzno rješenje za navijače koji tijekom SP-a ne ostavljaju napojnice

  • S. M.
  • Zadnja izmjena 27.06.2026 17:19
  • Objavljeno 27.06.2026 u 17:19
Bionic
Reading

Sponzor rubrike

Sponzor rubrike

Sponzor rubrike

Sponzor rubrike

Svjetsko prvenstvo u SAD-u donijelo je pune stadione, pune fan zone i pune lokale. No za američke konobare i barmene turnir je otvorio i jedno vrlo praktično pitanje: Što kada gosti iz cijelog svijeta jednostavno ne ostavljaju napojnice?

U mnogim zemljama napojnica nije obavezna niti je sastavni dio plaće ugostiteljskih radnika. U SAD-u je situacija drukčija. Napojnica je važan dio primanja konobara i barmena, a od gostiju se očekuje da nakon plaćanja računa ostave dodatni iznos za uslugu.

Problem je nastao kada su tisuće navijača iz Europe, Južne Amerike i drugih dijelova svijeta počele puniti američke barove i restorane, posebno u New Yorku i drugim gradovima domaćinima. Promet je velik, računi su visoki, ali napojnice često izostaju.

Računi veliki, napojnica nula

Kako piše New York Post, područje New Yorka tijekom turnira preplavljeno je navijačima. Lokali su puni od jutarnjih utakmica do kasnonoćnih proslava, ali dio osoblja upozorava da se velika potrošnja gostiju ne pretvara uvijek u veću zaradu zaposlenika.

Konobarica Louise Daggett iz McCarthy's Puba na Manhattanu ispričala je da su strani navijači uglavnom ljubazni, veseli i uzbuđeni zbog turnira, ali da mnogi ne ostavljaju napojnice. Neke su skupine, kaže, znale tijekom višesatnog boravka potrošiti gotovo 700 dolara, a da pritom osoblju ne ostave ništa dodatno.

Dio gostiju, dodaje, pita kako uopće funkcionira plaćanje karticom, potpisivanje računa i ostavljanje napojnice. Zaposlenici im zato objašnjavaju da je u New Yorku napojnica uobičajen dio računa, ali to ne znači da je svi na kraju i ostave.

Ipak, Daggett ne misli da većina navijača to radi iz nepristojnosti. Problem je prije svega u kulturnoj razlici. Mnogi dolaze iz zemalja u kojima se napojnica ne očekuje ili se ostavlja samo simbolično.

Amerikanci našli rješenje

Zato su neki restorani u gradovima domaćinima odlučili presjeći stvar. U Kansas Cityju, Atlanti i Philadelphiji pojedini lokali počeli su automatski dodavati 20 posto napojnice na račun.

Ugostitelji takvu odluku opravdavaju zaštitom zaposlenika i izbjegavanjem nesporazuma s turistima koji nisu navikli na američki sustav. Za gosta to znači da napojnica više nije stvar procjene ili dobre volje, nego unaprijed uračunat dodatak.

Kulturni sudar za stolom i šankom

Nisu svi zaposlenici jednako ogorčeni. Barmen Cathal Reynolds iz Garvey's Irish Puba kaže da razumije navijače koji su već potrošili mnogo novca na putovanje, ulaznice i smještaj. Ipak, smatra da bi se posjetitelji trebali prilagoditi lokalnim običajima, baš kao što bi i Amerikanci morali poštovati navike kada putuju u druge zemlje.

Svjetsko prvenstvo tako je, osim nogometnih priča, otvorilo i onu o kulturnim razlikama. Za američke konobare napojnica nije mali bonus, nego važan dio zarade. Za mnoge strane navijače ona je dodatni trošak koji ih iznenadi nakon već skupog dana u gradu.

Upravo zato sve više lokala bira najjednostavnije rješenje: Ako navijači ne znaju koliko treba ostaviti, restoran će im sam napisati.

Sažeci Hrvatske nogometne lige

Pratite nas na društvenim mrežama

Najbitnije od bitnog

Newsletter tportala donosi tjedni pregled najbitnijih vijesti

tportal