EFES SLAVIO U ZAGREBU

Acina Cedevita doživjela novi poraz

29.11.2012 u 20:47

Košarkaši Cedevite poraženi su u sklopu 8. kola skupine C Eurolige u Draženovom domu od turskog Efesa Anadolua, te su praktički ostali bez šansi za plasman u daljnju fazu natjecanja

NBA iskustvo pokazalo se presudno u ovom dvoboju, pa je Efes na krilima Jordana Farmara, Saše Vujačića i Semiha Erdena slavio s 81-73. Spomenuti trojac kombinirano je ubacio 48 gostujućih poena i to je bilo jednostavno previše, pa čak i za večeras vrlo dobru Cedevitu.

Naime, zagrebački košarkaši sjajno su otvorili utakmicu i vodili sa po pet, šest koševa razlike sve do početka druge četvrtine. Tada je Efes nakon manje od minute igre po prvi puta poveo (25-24), ali se ubrzo ponovno našao u minimalnom zaostatku.

Možda i ključni detalj susreta dogodio se četiri minute prije kraja prvog poluvremena kada je Efes serijom 9-0, od 35-35, otišao na predah s komotnih 44-35, a prednost je i nakon pauze nastavila rasti. Popela se do maksimalnih +16, a onda je Cedevita počela spuštati prednost.

U prvoj minuti posljednje četvrtine Lukša Andrić polaganjem smanjuje na 57-59 i nada u veliki podvig i ostanak u Euroligi ponovno se javlja. Međutim, Efes novom serijom 8-0 odlazi ponovno na +10 i tu više nije bilo snage za novi povratak Cedevite.

Vratili su se košarkaši Ace Petrovića u nekoliko navrata na -3, ali bolje od toga nije išlo. Ključni detalj posljednje dionice bio je skok u napadu. Gosti su izborili čak sedam drugih napada u posljednjih 10 minuta!

Sjajni su u redovima zagrebačke momčadi bili Bracey Wright i Mickael Gelabale s 24 odnosno 18 poena, no pored njih dvojice nijedan drugi košarkaš, osim možda Lukše Andrića s 12 poena i šest skokova, nije bio raspoložen.

Porazom je Cedevita pala na omjer pobjeda i poraza 2-6, dok je Efes sada na 5-3, čime je osigurao prolaz u drugu fazu natjecanja.

U Cedevitinoj skupini C Caja Laboral ostavila je zagrebački sastav na životu pobjedom nad Armani Milanom 64-62. Vodio je talijanski sastav tijekom cijele utakmice i sa po 15-ak poena razlike, ali je momčad hrvatskog trenera Žana Tabaka odigrala sjajnu obranu u drugih 20 minuta primivši samo 20 poena, te zabivši pritom 36.

Posljednju dionicu Caja Laboral dobila je s 19-9, te ostavila sebe, ali i Cedevitu u igri za prolazak skupine s četvrtog mjesta.

Cedevita Zagreb-Anadolu Efes

U sljedećem kolu Caja Laboral gostuje kod Efesa, Armani dočekuje Žalgiris, a Cedevita aktualnog prvaka Europe Olympiakos. Ukoliko Caja i Cedevita pobjede, a Milano izgubi, tada će u posljednjem kolu u Španjolskoj Caja i Cedevita odlučivati o pitanju tko je posljednji putnik u drugi krug Eurolige. Pod predpostavkom, naravno, da će Armani Milano izgubiti kod Olympiakosa.

Nakon utakmice trener Cedevite Aco Petrović bio je realan.

'Imali smo dvije rupe, a kada igrate protiv vrhunskih momčadi morate svih 40 minuta koncentrirani. Imali smo problema s njihovim šutom pa smo se orijentirali na zonu koja je dala rezultata. No, činjenica je da smo se u toj zoni strahovito puno potrošili. Smanjili smo na dva koša razlike, nismo neke napade završili i to je to. Moji igrači su dali sve od sebe u ovom trenutku.'

Strateg Efesa Oktay Mahmuti bio je zadovoljan pobjedom svoje momčadi.

'U zadnjoj četvrtini smo nekim prodorima došli do nama izuzetno važne pobjede. Ova pobjeda nam je donijela prolaz u drugi krug. Očekivali smo nadahnutu igru Cedevitu i znali smo se oduprijeti tome. Bili smo pripremljeni i nismo paničarili'.