O upotrebi i značenju boja u prostoru razgovarali smo s Danicom Maričić, dizajnericom interijera koja nam je otkrila sve o tajnama njihova uspješnog odabira i kombiniranja, ali i utjecaju koji imaju na naše raspoloženje
'Boje su jedan od ključnih elemenata dizajna interijera - one komuniciraju s nama, utječu na naše raspoloženje te na trajanje našeg boravka u nekom prostoru, a našoj okolini otkrivaju i ponešto o našoj osobnosti', govori nam dizajnerica interijera i velika zaljubljenica u boje u prostoru Danica Maričić.
Transformirajte interijer pomoću boja
Topliji dani u mnogima budi želju za promjenama u raznim područjima života, pa tako i u uređenju doma. Upravo su boje jedan od najmoćnijih načina kojima možete izraziti sebe - svoju autentičnost i stil - a sve o njima saznali smo u razgovoru sa stručnjakinjom.
Od Maričić, dizajnerice interijera i predsjednice Odbora za medijsku i institucionalnu promociju struke pri Zajednici dizajnera interijera, odmah smo saznali nešto više o trendovima koji su aktualni u ovoj godini, a ponajviše su orijentirani na kreiranje umirujućeg prostora kojim dominiraju neutralne nijanse.
'Neutralni tonovi oduvijek su bili među najčešćim sastojcima u dekoriranju interijera. Primjerice, neutralna shema se nalazi među glavnim shemama boja – uz monokromatsku, komplementarnu i analognu (harmoničnu). Kada dizajniramo prostor za opuštanje i odmor, neutralni tonovi mogu nam pomoći u tome. Nadalje, oni su izvrsna podloga u uređenju prostorije (zidovi, veliki komadi namještaja). Drugim riječima, ako je osnova prostora neutralna, možete odabrati više dekorativnih dodataka u energičnim bojama', kaže nam stručnjakinja i pojašnjava:
'Ova kombinacija naročito je praktična prilikom sezonskog dekoriranja interijera. Zimu, proljeće, ljeto i jesen unesite u dom pomoću dekorativnih dodataka u raznim bojama. Sve te boje (primarne, sekundarne, tercijarne…) izvrsno se slažu s neutralnom podlogom i kreiraju dizajnerski akcent u interijeru.'
Evo na što vrijedi obratiti pozornost
Prilikom odabira boja u uređenju interijera, savjetuju, preporučljivo je prvo postaviti nekoliko ključnih pitanja. Radi li se o velikom ili malom prostoru? Primjerice, ako se radi o maloj prostoriji, svijetle i hladne boje učinit će da djeluje prostranije.
'Koja je funkcija prostora? Je li uredski ili stambeni, dnevna ili spavaća soba, kuhinja, blagovaonica, kupaonica, hodnik ili predsoblje? Primjerice, za dnevnu i spavaću sobu optimalna je paleta boja koja olakšava opuštanje i odmor (neutralni tonovi, plava ili zelena), a u kućnom uredu kreativno će djelovati crvena, ljubičasta i žuta. Koji je stil uređenja prostora? Klasični ili suvremeni, minimalizam ili maksimalizam, jedan stil ili njihova mješavina (eklekticizam)… Svaki stil ima svoju paletu boja, primjerice neutralni tonovi obilježavaju Skandinaviju, a energične boje Meksiko.'
Što se tiče kombiniranja boja u interijeru, dizajneri najčešće sugeriraju paletu sastavljenu od dvije ili tri boje.
Kako kombinirati boje u prostoru?
'Dizajnersko pravilo 60-30-10 preporučuje da 60 posto prostora bude obojeno glavnom bojom (zidovi, pod, strop, veliki komadi namještaja), 30 posto drugom bojom iz palete (mali komadi namještaja, zavjese, manji tepisi), a 10 posto akcentnom bojom (vaze, ukrasni jastuci i ostali dekorativni dodaci).'
Ako ste među onima koji kreću u proljetni makeover interijera, oslonite se na živopisne tonove te motive koji dočaravaju duh ovog godišnjeg doba.
'Proljeće donosi veselje boja u našu okolinu, a dekor u tom stilu unosi boje i oblike prirode u interijer. Kao i u prirodi, sve boje spektra osvježavaju zidove, namještaj, razigrane dekore te posteljinu. Prirodni krajolici preslikani su na tkaninama, zidnim tapetama, namještaju... Cvjetni motivi su među glavnim predstavnicima proljeća u dekoriranju interijera, stoga ih nalazimo na oslikanim zidovima, zidnim tapetama, naljepnicama za zidove, dekorativnim tkaninama… Budući da su proljetni motivi vrlo bogati, šareni, u intenzivnim bojama – dovoljno ih je nanijeti na jedan zid ili veći komad namještaja', ističe Maričić.
Naravno, najbrži način za proljetno osvježenje interijera nekoliko je ukrasnih detalja koje ćete postaviti na ključna mjesta u prostoru.
'Kreativcima koji se žele okušati (i pritom zabaviti) u oslikavanju i ukrašavanju zidova i namještaja sugeriram da posjete radionice, a one su u Zagrebu i drugim gradovima dostupne na nekoliko lokacija. Također, svakako bih im savjetovala da razmišljaju ekološki prilikom sezonskog dekoriranja doma. Primjerice, da odaberu dekoracije koje će im osvježiti dom nekoliko proljetnih sezona, a ne samo jednokratno. Nadalje, da biraju materijale koji se mogu reciklirati ili proizvode izrađene od recikliranih materijala: drvo i papir iz održivih izvora, staklo, ekološki pamuk i lan, tkanine izrađene od recikliranih plastičnih boca ili prenamijenjene odjeće… Nakon upotrebe sezonskih ukrasa poželjno je razmisliti o tome mogu li se prenamijeniti te na taj način biti u upotrebi još nekoliko sezona. U dizajnu interijera također vrijedi pravilo reduce, recycle, reuse - reducirajte, reciklirajte, prenamijenite', objašnjava Maričić.
Prostorije uređene prema godišnjim dobima
Ističe pritom da je velika ljubiteljica boja i kreativnosti koje one donose u prostor te ih voli vidjeti na svakom koraku. A budući da su one u interijer stigle iz prirode, kaže, palete boja u pojedinim prostorijama doma podijelila je prema godišnjim dobima.
'Dnevna soba i kućni ured predstavljaju proljeće. Vesele boje i razigrani oblici na zidovima i namještaju kao da su stigli iz proljetnog vrta ili s livade. U dnevnoj sobi prevladavaju opuštajuće zelene nijanse, a u kućnom uredu kreativno šarenilo. Dizajn kupaonice inspiriran je ljetom i morem. U spavaćoj sobi pak jesenski kolorit kreira udoban prostor za odmor, a vrućinu u kuhinji i blagovaonici hlade zimski tonovi i dezeni.'
U razgovoru s predsjednicom Odbora za medijsku i institucionalnu promociju struke pri Zajednici dizajnera interijera saznali smo i nešto više o upotrebi nijanse mocha mousse, a koju je Pantone proglasio bojom godine.
'Njezin naziv govori nam da je mocha mousse inspirirana kavom i čokoladom. Kao što ove dvije omiljene delicije donose ugodu, tako i ova bogata nijansa smeđe kreira ugodne interijere. Dobrodošla je njezina primjena u svim prostorijama doma, a naročito u dnevnoj i spavaćoj sobi. Može biti boja podloge (zidova, namještaja) u dizajnu prostora, ali i akcentna boja dekorativnih detalja. Za opuštajuće interijere preporučuje se kombinacija s ostalim neutralnim tonovima ili zelenom, a ponešto aktivnije prostore kreira spoj s ostalim zemljanim bojama. Najenergičnije su kombinacije s narančastom i crvenom.'
Redizajn bez velikih troškova
Zanimalo nas je i kako možemo oživjeti dom upotrebom boja i dekoracija, a da ne potrošimo bogatstvo na kompletno farbanje zidova i temeljit redizajn.
'Prilikom ulaska u prostor, prvo uočavamo boje (naročito one intenzivne), a tek onda oblike. Stoga, ako želite osvježiti interijer uz minimalna ulaganja, obojite jedan zid ili komad namještaja koji će privlačiti pažnju, odaberite nove zavjese i dekorativne jastučiće koji će se istaknuti u prostoru svojim bojama i dezenima, a ponekad će biti dovoljan i makeover samo jednog komada namještaja – pogotovo ako odaberete tehnike ukrašavanja koje će od neutralnog komada kreirati zvijezdu u interijeru. Takav komad namještaja postavite na istaknutu poziciju da privuče poglede.'
Dizajn interijera vrlo je kreativan i dinamičan. Promjene su česte – novi materijali i stilovi učestalo se mijenjaju kada je riječ o trendovima. Naravno, sve to utječe i na palete boja.
Japandi, tropicandi i stil Mediterana
Dizajnerica interijera Danica Maričić rekla nam je i nešto više o svojim preferencijama u uređenju doma.
'Dizajn interijera obiluje divnim stilovima uređenja, a novi često nastaju spajanjem dva ili više dekorativnih stilova. Primjerice, to su japandi (susret dizajnerskih razmišljanja Japana i skandinavskih zemalja) i tropicandi (vesele boje tropskih krajeva u kombinaciji sa skandinavskim neutralnim tonovima). Nadalje, eklekticizam (miješanje stilova) je sve prisutniji u uređenju te kreira unikatne prostore. Upravo je sljubljivanje stilova ono što preferiram', kaže i nastavlja:
'Spajanje postojećih stilova i kreiranje novog omogućuje dizajniranje jedinstvenih interijera. Među onima koji su već duže vrijeme prisutni na dizajnerskoj sceni istaknula bih stil Mediterana kao jedan od omiljenih. Naime mediteranska paleta boja podsjeća me na rodnu Dalmaciju i na moj najdraži otok Hvar. Bijela, plava, zelena i zemljani tonovi podloga su u dizajnu opuštajućih prostora Mediterana, a energične boje cvijeća, voća i povrća predstavljaju veselje i strast, po kojima je poznata ova lijepa regija.'
Koje boje su in ove godine?
'Neke boje su više u trendu sada, a druge će biti in iduće godine. Ono što mogu istaknuti su favoriti u uređenju interijera, poput neutralnih tonova, zemljanih boja, zelene, plave… Ostalo sugeriraju stilovi uređenja i trendovi. Pogotovo ako razmišljamo globalno. Različite zemlje i regije imaju i različite palete boja', kaže Maričić i dodaje:
'Novi materijali i načini obrade također imaju ulogu u dostupnosti boja za pojedinu prostoriju. Primjerice, nekada su sanitarije u kupaonicama većinom bile bijele, a u današnje vrijeme dostupna je puno šira paleta boja. Spomenimo i zidne tapete jer ih sve više nalazimo i u kupaonicama. One omogućuju razigraniji i šareniji pristup dizajnu ove prostorije te brže izvođenje njezina makeovera. Naravno, pločice su i dalje najčešći odabir za zidove kupaonice, ali i one su danas nešto drugačije te nam donose više kreativnosti i boja prilikom dizajniranja.'
A osim što utječu na izgled interijera, boje utječu na raspoloženje, što su pokazala brojna istraživanja.
Djeluju i na naše raspoloženje
'Boje u interijeru utječu nas vrlo slično kao i boje koje susrećemo u prirodi. Kako se osjećamo dok gledamo u morsko plavetnilo ili šumsko zelenilo? Opušteno. Takav utjecaj ima i primjena plave ili zelene boje u dizajnu interijera. Također, plava je na glasu kao boja komunikacije te se često primjenjuje u dizajnu prostora u kojima se želi potaknuti smireno komuniciranje. Za zelenu pak često kažemo da je melem za oči. Razmišljamo li optimističnije tijekom sunčanog dana? Da. Isto je i sa žutom u dekoriranju interijera. Ovu sunčanu boju nazivaju bojom optimizma i učenja.'
Primjerice, u prostorijama u kojima nema izvora prirodne svjetlosti dizajnerica savjetuje bojenje zidova u pastelne nijanse žute boje da bi djelovali sunčanije. 'Nadalje, žuta, narančasta i crvena su na glasu kao one koje povećavaju apetit. Ove energične boje najčešće se stoga unose u interijer u obliku dekorativnih detalja i manjih komada namještaja.'
Vrlo važno je istaknuti da na izgled prostora znatno utječu jačina i boja svjetlosti - one prirodne, koja ulazi kroz prozore i vrata, ili umjetne svjetlosti koja dolazi iz rasvjetnih tijela u interijeru. Upravo jačina i boja svjetlosti utječu na naše raspoloženje i produktivnost.
'Drugim riječima, svjetlost je početak priče o bojama. Stoga prilikom njihova odabira u interijeru svakako uzmite u obzir i broj te poziciju izvora svjetlosti (koliko ima prozora i vrata, koliko je rasvjetnih tijela, gdje se nalaze). Također, boja svjetlosti utječe na boje površina u interijeru (zidova, namještaja, dekora). Jačina i boja prirodne svjetlosti mijenjaju se tijekom dana, a jačinu i boju umjetne svjetlosti određuje rasvjeta u interijeru', pojasnila je dizajnerica interijera.