TURIZAM BLISKE BUDUĆNOSTI

S koktelom u ruci odlebdite balonom u svemir

10.05.2022 u 19:28

Bionic
Reading

Kažu kako Elon Musk, Jeff Bezos i Richard Branson postavljaju temelje svemirskog turizma. No, netko ih je izgleda već pretekao. Naime, tvrtka pod imenom Space Perspective osmislila je jednostavni koncept: vožnju balonom u kapsuli Spaceship Neptune do vanjskih krajeva atmosfere, bez raketnog lansiranja, uz minimalnu obuku putnika i bez gravitacijskih sila koje izazivaju mučninu.

Spaceship Neptune je nešto poput svemirskog loungea ili futurističkog dnevnog boravka, gdje se svemirski putnik može zavaliti u udobne stolce, ustati i hodati po prostoriji ukrašenoj podnim svjetiljkama, biljkama, teleskopom i interaktivnim digitalnim ekranima. Riječ je o fleksibilnu prostoru, dovoljno velikom za boravak osam putnika i pilota, a koji je prilagodljiv i za posebne događaje, poput vjenčanja ili svečanih večera. Prostorija je okružena najvećim prozorima ikad rabljenima u nekom svemirskom brodu, a pogled je veličanstven i iz toaleta.

Ovisnici o komunikaciji ne trebaju brinuti jer će svemirski brod Neptun biti opremljen i WiFi-jem. Stoga će biti moguće i 'strimanje' cijelog putovanja i postavljanje selfija na društvene mreže u stvarnom vremenu. Zapravo, ne brinite za selfije jer Space Perspective radi i na načinu snimanja fotografija putnika izvan kapsule.

Zatamnjeni interijer, osvijetljen prilagodljivom LED ugođajnom rasvjetom nije samo elegantan, već i praktičan - i nimalo ne sliči uobičajenim prizorima iz znanstveno-fantastičnih filmova. Dakle, zaboravite na neugodno osvijetljene bijele interijere koji samo služe svrsi. Svjetlo zapravo i ne treba, jer tama upija sunčevu svjetlost i smanjuje odsjaj na prozorima.

Kad smo već spomenuli lounge, priznajte da vam je na pamet pao i sufiks 'bar'. Naravno da ne možete imati lounge bez koktela, za što se pobrinuo David Grutman, guru ugostiteljstva noćnog života Miamija, koji stoji iza mnogih tamošnjih restorana i noćnih klubova. Grutman je angažiran pomoći u oblikovanju cjelokupnog doživljaja, koji uključuje i bar. Pitate se hoćete li jednostavno moći prići baru i naručiti Old Fashioned ili gin&tonic? Pa, recimo da hoćete. Doduše, bar neće biti potpuno opskrbljen, ali će uključivati ​​unaprijed iskazane preferencije putnika, tako da će biti više nešto poput cateringa tijekom leta. A budući će letovi počinjati rano ujutro, vjerojatno ćete, uz doručak, najprije poželjeti kavu ili čaj.

Putnici će na mjesto polijetanja stići nekoliko dana prije leta, kako bi se pripremili za lansiranje u svemirskoj luci Space Coast u Cape Canaveralu na Floridi, u blizini NASA-ina svemirskog centra Kennedy. Neće biti pretjeranog treninga za let, ali putnici mogu očekivati nekoliko brifinga, zabavne i, ujedno, impresivne aktivnosti, obilazak prostora iza kulisa i neko vrijeme navikavanja na unutrašnjost kapsule. Važno je spomenuti da svemirska odijela neće biti potrebna, a putnici će moći odjenuti gotovo sve što žele, iako se preporučuje udobna obuća (domaćini jedino neće lijepo gledati na visoke potpetice).

Letovi će se kretati prije zore, a putovat će se ugodnom brzinom do 20 kilometara na sat, pri čemu će trebati dva sata da se stigne do suborbitalne zone od 30.480 metara iznad Zemlje. Tehnički gledano, radi se o prostoru tik ispod svemira, ali i iznad 99 posto Zemljine atmosfere. Cilj je putnike dovesti do te točke prije negoli izađe sunce, jer će tako doživjeti najnevjerojatniji zvjezdani krajolik. Vidjet će Mliječnu stazu, a onda će sunce početi izlaziti iznad zakrivljenog horizonta, što je nadrealan doživljaj s ludim bojama.

Kapsula će kliziti još dva sata, a zatim će trebati još dva sata da bi se spustila. Putnici moraju biti vezani samo tijekom prvih i posljednjih 15 minuta putovanja. Svemirski brod Neptun vratit će se na Zemlju spuštanjem u ocean – lijepo i lagano, baš kao i kod uzlijetanja, a potom će ga pokupiti luksuzna jahta, na kojoj mogu biti i prijatelji i obitelj putnika, za proslavu povratka. Dakle, nešto kao after-party.

Balonom u svemir Izvor: Space Perspective / Autor: Promo

Gotovo je nevjerojatno kako se cijeli projekt brzo oblikovao. Tvrtka Space Perspective pokrenuta je 2019, a prošlogodišnji probni let bez posade opisan je kao 'nevjerojatan uspjeh'. Iako je koncept revolucionaran, osnovna tehnologija nije. NASA je desetljećima rabila svemirske balone u nekom obliku, a njezini bivši zaposlenici sada rade sa Space Perspectiveom kako bi stvari krenule u novome smjeru. Svemirska letjelica Neptun jedini je oblik svemirskog putovanja koji je ugljično neutralan. Svaki dio opreme je za višekratnu upotrebu, osim samog balona. Međutim, materijal se može reciklirati za proizvodnju budućih balona.

Prvi pilotirani test očekuje se sljedeće godine, a Space Perspective kaže da su rezervacije gotovo popunjene za dvije godine nakon prvog komercijalnog leta, predviđenog za konac 2024. Započet će se polako, s jednim letom svaka dva tjedna, a onda će letovi postupno biti sve češći. Cijena? Računajte na 125.000 dolara po osobi, s povratnim depozitom od tisuću dolara. Možete si priuštiti? Samo rezervirajte putem interneta.