sada je jasno

Ramljak aktivirao plan za izbacivanje Todorića iz Agrokora

26.07.2017 u 11:34

Bionic
Reading

Agrokor je u prošloj godini poslovao s gubitkom od 12 do 20 milijardi kuna, kažu najnovije neslužbene informacije. Te astronomske brojke doista znače da će sadašnji nominalni vlasnik Ivica Todorić u konačnici ostati bez koncerna. Tolika rupa u poslovnim knjigama Agrokora, koji je sada pod izvanrednom upravom države, pokrpat će se otpisom vrijednosti kapitala i otpisom dijela potraživanja, ako vjerovnici pristanu na to, te naravno prodajom dijelova koncerna

Gubitak Agrokora mogao bi dosegnuti iznos od 20 milijardi kuna, no kada se otpišu razna međusobna potraživanja tvrtki unutar koncerna i naprave drugi knjigovodstveni otpisi, gubitak bi se mogao zadržati na razinama između 12 i 15 milijardi kuna, procjenjuje Jutarnji list. Konačni iznos bit će poznat kada revizorska kuća PwC objavi svoje nalaze ove jeseni.

Ivica Todorić, nominalni vlasnik Agrokora, ostaje bez svega, a ekonomist Andrej Grubišić za tportal skreće pozornost na to da je on out u svim mogućim scenarijima. 

Ako se postigne nagodba koju predviđa lex Agrokor, tvrtke sastavnice će se prodati novim vlasnicima. Ako nagodba ne uspije, aktivirat će se svi zalozi na dionice Agrokora i njegovih kompanija, pa je on opet izvisio. Čak i ako Agrokor ode u stečaj, što predviđa Zakon o izvanrednoj upravi, Todorić tu više nema što tražiti jer će upravljanje preuzeti stečajni upravitelj. 

'Dionice su založene, tvrtka nije uspjela vratiti dugove i vjerovnici imaju pravo aktivirati instrumente osiguranja. Nema više dvojbe o tome tko će postati vlasnik Agrokora. Ako se ne bude išlo na dokapitalizaciju, to će postati vjerovnici. Scenarij s dokapitalizacijom je atraktivniji jer nitko od vjerovnika ne želi postati vlasnik', rekao je tportalu Grubišić, ne vjerujući da se Agrokor da spasiti bez upumpavanja svježeg kapitala: 

'Agrokor ima oko šest milijardi eura financijskog duga, dakle bez duga dobavljačima. Ako se uspiju prodati Jamnica, Ledo i nekoliko jačih kompanija, neće se skupiti više od milijardu i pol eura. A što s preostalih četiri ili četiri i pol milijardi eura duga? Ako je kamata na taj dug samo pet posto, to je 200 milijuna eura godišnje samo za kamate. Kolika bi trebala biti dobit preostalih tvrtki da se to vrati? U kojem se biznisu može zaraditi taj novac? Da bi sustav nastavio raditi, mora barem moći vratiti kamate, tako da očekujem da će biti ozbiljnog diskonta na potraživanja i ubacivanje novog novca', zaključio je Grubišić. 

'Agrokor je cijelo ovo vrijeme iskazivao konsolidiranu dobit, no jasno je da nakupljanje gubitaka nosi i nakupljanje dugova. To se ne može razdvojiti. Dug Agrokora nastao je i zbog investicija, ali oko trećine duga nastalo je zbog skupljenih gubitaka', rekao je tportalu ekonomist Damir Novotny.

'Ovo ne treba biti iznenađenje. Svi bolji poznavatelji poslovanja Agrokora znaju da je njemu nedostajalo profitabilnosti. Postavlja se i pitanje nekih korekcija u bilanci na strani aktive, pa bi taj gubitak mogao biti i nešto veći', rekao je Novotny te zaključio kako će saniranjem nagomilanog gubitka povjerenik Ramljak iz vlasničke strukture istisnuti sadašnjeg vlasnika i nakon toga se posvetiti restrukturiranju koncerna.

Kako bi se gubitak dodatno umanjio, potrebno je računati na to da će neki od vjerovnika morati otpisati dio potraživanja – ključ uspjeha, piše Jutarnji, u tome je da se postigne nagodba među vjerovnicima kako bi se kompanijama iz sastava Agrokora otvorila perspektiva prodajom novim vlasnicima.

Ramljak je u intervjuu tportalu rekao kako se u rezultatima Agrokora za 2016. mogu očekivati otpisi i rezervacije koji će imati 'jednokratan učinak na rezultat'. Kada se srede poslovne knjige, rekao nam je Ramljak, krenut će se u razgovore s vjerovnicima da bi se postigla nagodba.

'Jedino što mogu reći sa sigurnošću - ako dugovi budu plaćeni i vraćeni u najvećoj mogućoj mjeri, sadašnji vlasnik sigurno neće biti i budući vlasnik Agrokora. Dugove je moguće vratiti samo prodajom, a prodajom se mijenja vlasništvo', rekao je Ramljak.