DOZNAKE IZ INOZEMSTVA
Novac koji iseljenici šalju u Hrvatsku tri puta veći od stranih ulaganja, istražili smo kakva je situacija u susjedstvu

Izvor: Pixsell / Autor: Igor Kralj/PIXSELL
Prema procjenama Svjetske banke (SB), devizne doznake iseljenika i radnika na radu u inozemstvu ove godine zabilježit će snažan rast od 7,3 posto i doseći iznos od 589 milijardi dolara, nakon 1,7-postotnog pada u 2020. godini, kada je pandemija covida-19 gurnula svjetsko gospodarstvo u krizu.
Ključan je faktor snažnog ovogodišnjeg rasta doznaka čvrsta odluka iseljenika da pomognu svojim obiteljima u teškim vremenima, napominju u SB-a, a dodatnu potporu pružio je oporavak gospodarstva u SAD-u zahvaljujući proračunskoj podršci kompanijama i zapošljavanju.
-
svjetska banka:
Doznake iz inozemstva snažno porasle u 2021., više su od iznosa razvojne pomoći
-
vrijedni gastarbajteri
U Hrvatsku lani iz inozemstva doznačeno gotovo dvije milijarde eura, najviše iz EU-a
-
ivan čipin
Demograf objasnio kakve reforme trebamo provesti: 'Ako to brzo i odlučno ne napravimo proizvodit ćemo radnu snagu za Njemačku i Irsku'
Prema zadnjim podacima Eurostata, u Hrvatsku je od osobnih transfera iseljenika pristiglo 1,86 milijardi eura. Devizne doznake ostale su stabilne u prošloj godini, a u prvoj polovici ove godine dodatno su rasle, pokazuju podaci HNB-a.
U usporedbi s drugim tranzicijskim zemljama, Hrvatska je prema udjelu doznaka iz inozemstva u BDP-u i njihovom značenju za platnu bilancu u samom vrhu, uz nekoliko ex-Yu država.
Najviše novca od iseljenika prima Rumunjska - 3,4 milijarde eura, no kada se promatra po glavi stanovnika, na prvom mjestu je Kosovo s 480,6 eura. Slijedi Srbija s 451,8 eura po stanovniku, a Hrvatska je treća s 457,2 eura per capita.

Izvor: Eurostat
Izvor: Eurostat / Autor: Neven Bučević/tportal.hr
Bosna i Hercegovina i Crna Gora također su u skupini zemalja s visokom razinom doznaka iz inozemstva.
Iseljenici iz ostalih tranzicijskih zemalja šalju znatno manje iznose u matične zemlje. Primjerice, u Mađarskoj doznake iz inozemstva iznose 46,2 eura po glavi stanovnika, što je deset puta manje nego u Hrvatskoj. U Sloveniji su devizne doznake još 'mršavije' te iznose tek 31,8 eura po stanovniku.
Kada se osobnim transferima dodaju prihodi radnika iz inozemstva (prihodi pomoraca na stranim brodovima i radnika na naftnim platformama, osoba koje žive u pograničnom području, a rade u susjednoj zemlji te ostalih privremenih radnika u inozemstvu), ukupni transferi iz inozemstva u Hrvatsku penju se na 3,17 milijardi eura ili 5,7 posto BDP-a.
To je gotovo tri puta više od vrijednosti inozemnih stranih ulaganja u Hrvatsku, a koja su lani iznosila oko 1,15 milijardi eura.
- hnb
- svjetska banka
- zaraza
- iseljenici
- eurostat
- rad u inozemstvu
- epidemija
- pandemija
- koronavirus
- zaraze
- devizne doznake
- epidemije
- covid-19
- koronakriza
- epidemiološke mjere
- doznake iz inozemstva
- inozemni transferi
- osobni transferi


NOTHING Phone 1 5G DS
Uštedi 45€6.55", 8GB, 128GB, Android 12.
KUPI SADA

iPad
Uštedi do 12%Idealni za kreativce i svakodnevnu uporabu!
KUPI SADA

ORINK tinte
Zamjenska tintaKvaliteta i jednostavnost printanja!
KUPI SADA

VERBATIM SSD
Besplatna dostava128GB, Vi550 S3, SATA 3, 2.5", 560/430 MB/s
KUPI SADA

OCLEAN Air2T četkica za zube
Besplatna dostavaZvučna četkica djeluje na temelju zvučnih vibracija koje dovode do blagog, ali učinkovitog kretanja i cirkulacije
KUPI SADA

DYSON pročišćivač zraka
12 rata beskamatnoDyson Pure Hot & Cool Formaldahyde, pročišćava, grije i hladi.
KUPI SADA