najveći strani ulagač u hrvatsku
BAT razmišlja o zatvaranju tvornice cigareta u Kanfanaru u kojoj radi oko 500 ljudi

Izvor: tportal.hr / Autor: Matej Grgić
Iz samog kruga tvornice, od brojnih radnika upućenih u trenutnu situaciju, piše Glas Istre, saznao da se pribojavaju mogućeg raspleta koji bi značio zatvaranje uspješne tvornice cigareta.
U kompaniji službeno ništa ne žele komentirati, poručuju tek da 'kontinuirano rade evaluaciju proizvodnih lokacija'. Zbog svega toga među radnike se uvukao strah i nesigurnost, posebno nakon što je, navodno, pokrenuta prva faza priprema za zatvaranje jedne od najljepših tvornica u ovom dijelu Europe, a u kojoj je zaposleno oko 500 osoba.
Ovih dana navršava se pet godina moratorija na zatvaranje tvornice koji je Adris grupa ispregovarala prilikom prodaje kompanije BAT-u.
Iako je od tada tvornica u Kanfanaru stalno rasla s proizvodnjom, utrostručila proizvodne kapacitete, izvozila na više od 20 tržišta i postala važna BAT-ova tvornica u Europi, izgleda kako BAT u Hrvatskoj nikako nije mogao stvoriti okruženje koje bi bilo poticajno za tu proizvodnju i ostanak u Hrvatskoj. BAT je posljednjih godina i javno reagirao na kontinuirano povećanje trošarina na cigarete, preko zahtjeva Europske unije, upozoravajući na sve veći problem crnog tržišta, ali i narušavanja domaćeg tržišta koje domaće proizvođače stavlja u lošiji položaj. Upravo u ovome leže razlozi nezadovoljstva BAT-a određenim okolnostima poslovanja u Hrvatskoj, zbog čega preseljenje tvornice postaje i više nego aktualno, piše Glas Istre.
BAT u Hrvatskoj, osim tvornice u Kanfanaru, ima proizvodnju duhana u Podravini i Slavoniji te maloprodajni lanac Inovine, što su sve prije pet godina preuzeli od Adrisa. TDR su platili 505 milijuna eura, što je i dalje najveće strano ulaganje u Hrvatsku. U Hrvatskoj direktno zapošljavaju 1.600 ljudi, i to sve s dobrim primanjima, a otkupom duhana direktno podržavaju više od 500 seoskih gospodarstava u siromašnom podravskom i slavonskom kraju. BAT je, globalno, jedna od najvećih multinacionalnih kompanija.
Nakon kupnje TDR-a, u BAT-u su započeli veliki investicijski ciklus u kojem, kako su slikovito opisali čelnici kompanije za medije, „nema vijka koji nije odvrnut“, a u proizvodnju je investirano dodatno oko 60 milijuna eura. Rezultat je jedna od najmodernijih tvornica u Europi. Više od 80 posto proizvodnje namijenjeno je za izvoz, najviše na tržišta EU članica.
BAT je nastao 1902. godine partnerstvom britanske kompanije Imperial Tobacco Company i američke kompanije American Tobacco Company. Danas je jedna od najvećih multinacionalnih kompanija, s više od 90.000 zaposlenika diljem svijeta. U 2019. godini kompanija je zabilježila prihode od 25,8 milijardi britanskih funti, što predstavlja više od polovice BDP-a Hrvatske, uz preko 9 milijardi britanskih funti operativne dobiti, što znači da bi za samo 4 godine kompanija zaradom mogla otplatiti kompletan inozemni dug Hrvatske.