SUDSKI PRAVORIJEK

Apple-Epic Games: Tko je zapravo izgubio?

11.09.2021 u 19:57

Bionic
Reading

Epic Games, kreator igre Fortnite, djelomično je uspio s tužbom protiv Applea zbog restrikcije u načinu na koji programeri mogu dobiti novac koji im pripada preko App Storea

Tvrtke su u pravnom sporu još od kolovoza 2020. godine. Tada je Epic Games htio izbjeći 30% naknade od Applea za kupovinu unutar iste igrice tako da se pokrene poseban sustav naplate.

U presudi donesenoj ovih dana stoji da Apple mora relaksirati svoje mjere i dopustiti izdavačima da u svojim aplikacijama i igrama imaju linkove na druge načine naplate pretplata i in-app dodataka. Zabrana takvih linkova više nije dozvoljena, pa će developeri smjeti dodati linkove i ostale informacije za korisnike o tome na koje sve načine mogu doći do traženih naplatnih opcija. Ti linkovi smiju voditi na stranice gdje se kupovna obavlja bez Appleove provizije od 30%. Taj iznos Apple nije dovoljno dobro opravdao, smatra sud, pa kao takav ne bi trebao biti neizbježan.

Drugi dio presude ide na ruku Appleu. Sutkinja Yvonne Gonzales Rogers je napisala kako se ne može jednoznačno utvrditi da se Apple ponaša monopolistički. Navodi se da je Appleov način rada u skladu s federalnim i državnim zakonima u SAD-u. Apple isto tako nije obvezan uvesti druge načine plaćanja u svoju trgovinu aplikacija.

Izvršni direktor Epic Gamesa Tim Sweeney kritizirao je presudu u izjavi na Twitteru.

"Današnja presuda nije pobjeda za developere ili potrošače", napisao je Sweeney na Twitteru.

"Epic se bori za poštenu konkurenciju među načinima plaćanja putem aplikacija i trgovinama aplikacija za milijardu potrošača."

Epic Games je prošle godine u kolovozu tužio Apple, a proces je napokon počeo u svibnju ove godine.

Dionice Applea su odmah po presudi pale za 2,5%, a analitičari upozoravaju da bi ova presuda mogla imati posljedice po prihode kompanije, no dodaju i kako se pretjerani potresi ne očekuju.

S druge strane, potrošači vjerojatno neće koristiti opcije plaćanja aplikacija trećih strana jer je Appleova usluga već dovoljno jednostavna.

Analitičar Wedbusha Dan Ives kaže da, iako se Apple suočava s potencijalnim padom prihoda između 3% i 4%, činjenica je da je u presudi izričito navedeno da Apple nije monopolist, a to se može tumačiti kao pobjeda Applea.

"Ovo je pobjeda za Epic, Spotify i druge, ali za Apple je podnošljiv rizik."

Odluka u slučaju Epic, međutim, nije jedini problem s kojim se Appleov App Store mora nositi. Europska komisija, također je pokrenula istragu o App Storeu nakon što se Spotify uložio pritužbe na platformu 2019. godine, a tvrtku je u travnju optužio za kršenje zakona o tržišnom natjecanju.

EK, međutim, još uvijek mora odlučiti što s tim postupkom, a to bi moglo potrajati godinama.