ukrasi u sl. brodu

ZDS na ogradi u Slavoniji izazvao raspravu, odvjetnik pojasnio u kojem slučaju bi vlasnik mogao biti kažnjen

20.12.2025 u 10:58

Bionic
Reading

Pravu buru izazvali su ukrasi na jednoj kući u Slavonskom Brodu. Vlasnik je na ogradi istaknuo kraticu ZDS i poručio "Znam Da vam Smeta'. Vlasnici kuće su lampicama na balkonu oblikovali i hrvatski grb s prvim bijelim poljem.

Ova dekoracija na kući izazvala je puno rasprave na društvenim mrežama. I dok su neki korisnici podržali ovu dekoraciju, mnogi su je osudili zaključivši da ovakvo kićenje nema veze s Božićem.

Oglasila se i PU brodsko-posavska

'Obavještavamo vas da su policijski službenici izašli na dojavu građana te pritom nisu utvrđeni elementi kaznenog djela ili prekršaja, izvijestili su iz PU brodsko-posavske, javlja RTL Danas.

Podvinje: Tisućama lampica ispisao 'Znam da vam smeta' Izvor: Pixsell / Autor: Ivica Galovic/PIXSELL

Da bi takvu odluku donijela, policija je morala razgovarati s osobom koja je sporni natpis istaknula i utvrditi koji su njegovi motivi, objašnjava odvjetnik za RTL i ističe - privatni prostor ne znači da vlasnik na njemu može raditi što god želi.

'Ako mu je motiv širenje rasne, vjerske, nacionalne mržnje, mržnje prema seksualnim manjinama i to jasno istakne u tom slučaju bi mogao biti kažnjen. Međutim, ukoliko mu je cilj ukrasiti svoj dom, iznijeti neku provokaciju koja ne predstavlja kršenje zakona - tada je to moguće bez obzira, iako se radi o dvorištu radi o javnoj površini, jer je dostupno oku javnosti', objasnio je odvjetnik Mario Medak za RTL Danas.

Na ogradi i pročelju kuće lampicama ispisao 'Znam da vam smeta'
  • Na ogradi i pročelju kuće lampicama ispisao 'Znam da vam smeta'
  • Na ogradi i pročelju kuće lampicama ispisao 'Znam da vam smeta'
  • Na ogradi i pročelju kuće lampicama ispisao 'Znam da vam smeta'
  • Na ogradi i pročelju kuće lampicama ispisao 'Znam da vam smeta'
  • Na ogradi i pročelju kuće lampicama ispisao 'Znam da vam smeta'
    +4
Na ogradi i pročelju kuće lampicama ispisao 'Znam da vam smeta' Izvor: Pixsell / Autor: Ivica Galovic/PIXSELL

Odvjetnik: Za neke suce je to prekršaj, za neke nije

Upozorava i da sporni pozdrav nije zakonski reguliran već se sudovi pri odlukama o kažnjavanju vode smjernicama Povjerenstva koje je osnovala Vlada.

'Iz tog razloga jako različite presude na prekršajnim sudovima - za neke suce je to prekršaj, za neke nije. Onako kako to stoji u zakonu o prekršajima protiv javnog reda i mira, ne samo taj pozdrav nego bilo koji drugi pozdrav - nije prekršaj', dodaje. Pa će lampice na ovoj kući svijetliti i dalje, dok ih god vlasnik ne odluči sam skinuti.