TOPLINE PRIJE STUDENI

Zašto se bablje ljeto tako zove i koliko zna biti vruće?

24.10.2013 u 16:00

Bionic
Reading

Ovih dana imamo priliku iz prve ruke vidjeti što znači bablje ljeto. Ovakav period toplog i sunčanog vremena u listopadu nazivamo babljim ljetom

Ima nekoliko objašnjenja odakle potječe naziv bablje ljeto. Ipak se kao najčešće uzima češki izraz 'babi leti' koji u češkom jeziku označava niti paučine koje lebde zrakom u lijepim jesenskim danima. Te paučine nema u proljeće i tijekom ljeta, nego samo ujesen. Čehe je ta paučina podsjećala na sijedu kosu njihovih baka pa su ovaj period nazvali babljim ljetom.

Ponekad se ovaj dio godine naziva i prema blagdanima – po sv. Mihaelu Miholjsko ljeto i po sv. Martinu Martinjsko ljeto. Lingvisti još nisu potpuno suglasni oko podrijetla pojma 'bablje ljeto'. Neki smatraju da riječ baba predstavlja vješticu. Vještica, kao simbol nečeg lošeg, izopačenog, upućuje da je i vrijeme nesvakidašnje – naopako! Pojam 'bablje ljeto' se javlja u većem dijelu Europe i u nekim drugim dijelovima svijeta. Po jednoj od teorija, ime ove pojave izvedeno je od naziva za niti paučine kojom mladi pauci iz porodice Linyphiidae jedre u jesen kroz zrak. U većini slavenskih jezika to su 'bapske vlasi'.

U narodnom vjerovanju, to je razdoblje kad su se novačile vještice, a ta paučina koja lebdi predstavlja njihovu kosu. Ta paučina smatrala se i predivom vilenjaka, patuljaka, norni ili djevice Marije. Vjerovalo se da će uskoro biti vjenčanje ako se leteća paučina uplela u kosu mlade djevojke.

Prema 'Velikoj sovjetskoj enciklopediji' to je razdoblje 'kad starice na suncu još mogu zagrijati svoje kosti'. U većini slavenskih jezika pojam je najčešće poznat kao 'bablje ljeto'. U Bugarskoj kažu Cigansko (sirotinjsko) ljeto, a u Sjevernoj Americi se za istu pojavu koristi naziv 'Indijansko ljeto'.

Toplina ovih dana nije rekordna za listopad. Bilo je i toplijih godina. Slučajno ili ne, upravo na današnji dan 1971. godine bio najtopliji listopadski dan u povijesti zagrebačkih meteoroloških mjerenja. Naime, na današnji dan prije 42 godine u zagrebačkom Maksimiru motritelj je izmjerio čak 28 Celzijevih stupnjeva. U Slavoniji rekord drži 1935. godina kad je u Osijeku izmjereno nevjerojatnih 30,5 Celzijevih stupnjeva. Najtopliji listopadski dan u Varaždinu datira iz 2009. godine kad se temperatura popela na 28°C. U Rijeci je najtopliji dan u listopadu bio 1956. godine kad je izmjereno 29 stupnjeva, a u Dubrovniku je 2012. temperatura narasla na čak 31 stupanj. U Šibeniku i Splitu rekord je iz 2011. godine kad je izmjereno 30 stupnjeva.

Dodajmo da ovako toplo vrijeme ove godine u listopadu ne znači ništa za nadolazeću zimu. Prognozu za zimske mjesece teško je reći.