Općinski vijećnici Viškova Bojan Kurelić (Akcija mladih) i Tamara Smokvina (Kvarnerska inicijativa) zatražili su da se hitno zaustavi "zlostavljanje mještana smradom" iz Županijskog centra za gospodarenje otpadom Marišćine te neodrživim ocijenili postojeći sustav gospodarenja otpadom
Načelnici Viškova i predsjednici Skupštine Ekoplusa, tvrtke koja upravlja Marišćinom, Sanji Udović, te nadležnim institucijama u utorak su uputili javni zahtjev da bez odgode poduzmu konkretne korake poručivši da su hitne promjene nužne i neizbježne.
Prvi od četiri njihova zahtjeva je hitno provođenje neovisne i cjelovite revizije poslovanja Ekoplusa, radi utvrđivanja zakonitosti plasmana goriva iz otpada te provjere sumnji u zaprimanje reciklabilnog i biootpada, kojeg bi Komunalno društvo "Čistoća" trebalo plasirati na tržište, umjesto odlaganja na Marišćini.
Traže da se što prije otvori institucionalni dijalog prema Europskoj komisiji, radi pronalaska rješenja za zamjenu postojeće tehnologije obrade otpada naprednijom tehnologijom, ekološki prihvatljivijom i sigurnijom za zdravlje ljudi.
Ističu i nužnost hitnog uvođenja sustavnog prikupljanja biootpada u Rijeci, najvećem izvoru otpada koji se dovozi u Centar, kao i u drugim lokalnim jedinicama, koje otpad odvoze na Marišćinu. Smatraju da Primorsko-goranska županija, kao nositelj projekta centra Marišćine, mora aktivno koordinirati uvođenje sustava odvojenog prikupljanja biootpada na razini cijele županije.
„Upozoravamo na sve teže životne uvjete naših sumještana - građani Viškova već od prve polovice lipnja trpe nesnosan smrad koji dolazi iz Marišćine. Smrad se, iz naselja Mjesnog odbora Marčelji, u posljednjim danima širi i na područje Sroka, Kosa i Halubjana, a dobivamo i dojave o smradu i na području Studene,“ naveli su.
Posebno, kažu, zabrinjava što olfaktometrijska mjerenja županijskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo i dalje bilježe "nema mirisa" ili "slab miris", i to tek sporadično, iako su kuće mještana više od mjesec dana hermetički zatvorene zbog smrada. Smatraju da takvi podaci dovode u pitanje vjerodostojnost mjerenja te se postavlja pitanje odgovornosti nadležnih institucija.
Bojan Kurelić i Tamara Smokvina zaključili su da, ako vladajuće strukture izvršne vlasti, Skupština i Uprava Ekoplusa nastave ignorirati upozorenja, riskiraju daljnje zagađenje zraka, ugrozu zdravlja građana i narušavanje kvalitete života te da zdravlje građana, zaštita okoliša i transparentnost u upravljanju javnim resursima moraju biti bezuvjetni prioritet.