Uskok je nakon provedene istrage pred Županijskim sudom u Zagrebu podigao optužnicu protiv Tina Šlogara i petorice suokrivljenika uhićenih u akciji Karbon zbog krijumčarenja kokaina i uzgoja marihuane, ali i planiranja napada i postavljanja eksploziva radi pozicioniranja u kriminalnom miljeu
Uskokovom optužnicom obuhvaćena su šestorica hrvatskih državljana u dobi od 38 do 61 godine te ih se tereti za zločinačko udruživanje, neovlaštenu proizvodnju i promet drogama, poticanje na nanošenje teške tjelesne ozljede i dovođenje u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom, nanošenje teške tjelesne ozljede u pokušaju te dovođenje u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom, sve u sastavu zločinačkog udruženja.
Prema pisanju medija, uz Šlogara, koji je bio uhićen 2023. godine u velikoj zapljeni kokaina u Belgiji, ali i prošle godine na graničnom prijelazu Bajakovo na izlazu iz Hrvatske, optužnicom su obuhvaćeni Tomislav Tomljenović, Vedran Balešević, Ivan Šimunović, Zvonimir Barišić i Dario Plemenčić.
Uskok je, ne navodeći identitete okrivljenika, izvijestio kako se Šlogar tereti da je od lipnja 2020. do 3. lipnja 2022. godine, na području Zagreba, Zagrebačke, Primorsko-goranske i Splitsko-dalmatinske županije te Kolumbije povezao u zajedničko djelovanje ostalu petorku te više drugih nepoznatih osoba radi stjecanja značajne nepripadne materijalne dobiti kontinuiranom indoor proizvodnjom, kupovinom i preprodajom većih količina droge.
Uz to, Šlogara terete da je radi pozicioniranja u kriminalnom miljeu pripremao fizičke napade i nanošenje teških tjelesnih ozljeda pojedinim osobama, zapaljenje vozila i oštećenje nekretnina veće vrijednosti bacanjem eksplozivnih naprava.
Prema Uskoku, Šlogar je organizirao uspostavu indoor laboratorija i sađenje ilegalnih sorti marihuane te s ostalim okrivljenicima kontrolirao proces njenog uzgoja i dogovarao daljnju preprodaju. Uskok je precizirao da su on i 42-godišnjak uspostavili najmanje dva improvizirana laboratorija, od kojih je jedan bio na nekretnini pod nadzorom 61-godišnjaka, a u kojem su uzgojili najmanje 18 kilograma marihuane.
Po njezinom sazrijevanju, okrivljenici pripadnici skupine su marihuanu rezali, sušili i pakirali za potrebe preprodaje te osobno ili preko nepoznatih osoba odvozili na dogovoreno mjesto isporuke.
U plasteniku uzgojili najmanje 118 kilograma marihuane
Nadalje je Šlogar, s 42-godišnjakom i 40-godišnjakom, u mjestu Bratina postavio plastenik i instalirao opremu potrebnu za uzgoj konoplje. Kako bi prikrili uzgoj koji nije dozvoljen, u Evidenciji proizvođača industrijske konoplje Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva prijavili su da će se tvrtka u vlasništvu 40-godišnjaka baviti uzgojem dozvoljenih sorti konoplje.
Kako ističe Uskok, skupina je na taj način proizvela najmanje 100 kilograma marihuane ukupne tržišne vrijednosti najmanje 200.000 eura, no zbog opasnosti da nadležna tijela prekontroliraju poslovanje, Šlogar je proizvedenu drogu premjestio u unajmljeni stan u Zagrebu, a tragove ilegalnog uzgoja je uništio.
Uskok je naglasio da je na opisani način uzgojeno najmanje 118 kilograma marihuane, od čega je prodano najmanje 10,5 kilograma.
Osim toga je Šlogar, u najmanje dva navrata, radi daljnje prodaje nabavio najmanje kilogram kokaina i potom ga prodao, a također ga je nabavljao iz Kolumbije i dogovarao njegovu isporuku u Hrvatsku na način da se ubaci u kontejner koji će se pomorskim putem dopremiti u Hrvatsku.
Pritom je pronalazio tvrtke putem kojih će, koristeći njihovo legalno poslovanje, dopremiti kokain u Hrvatsku, a potom sačinjavati potrebnu dokumentaciju, kao i prihvat droge, za što je zadužio 42-godišnjaka. Tako je tvrtka 42-godišnjaka zaključila poslovnu suradnju s tvrtkom iz Kolumbije vezano za uvoz ugljena, što je iskorišteno za krijumčarenje kokaina.
Tom prilikom je dogovoren uvoz drvenog ugljena, među kojim je u dvije vreće uvezen i kokain te je 14. travnja 2022. godine u kontejnerima dopremljen u Luku Rijeka. Zatim je 42-godišnjak organizirao prijevoz kontejnera do unajmljenog skladišta u Sesvetama, u kojem je 3. lipnja 2022. pronađeno i oduzeto 8,4 kilograma čistog kokaina za daljnju preprodaju.
Šlogar dogovarao nabavu oružja za ranjavanje
Od tako ukupno nabavljenih najmanje 9,47 kilograma, jedan kilogram je preprodan, a preprodajom konoplje i kokaina članovi zločinačkog udruženja stekli su protupravnu imovinsku korist od 52.200 eura, što su podijelili sukladno svojim ulogama.
Također je Šlogar, na traženje drugih osoba, navodno organizirao i pripremao napade na više osoba koje je bilo potrebno zastrašiti i kod njih izazvati osjećaj nesigurnosti, kao i oštetiti njihovu imovinu.
Za to je angažirao 42-godišnjaka, s time da su obojica pristala prilikom realizacije napada ugroziti tjelesni integritet drugih osoba i oštetiti objekte u neposrednoj blizini. Tako je organizirano i izvršeno bacanje eksplozivne naprave te je pripremljen napad na najmanje jednu osobu, sumnja tužiteljstvo.
Uskok je precizirao da su Šlogar i 42-godišnjak dogovorili s 38-godišnjakom da se za 1000 eura zastraši osoba s kojom je bio u sukobu, i to zapaljenjem vozila njezina oca. No kako nisu uspjeli utvrditi gdje se nalazi to vozilo, Šlogar je naložio 42-godišnjaku da baci eksplozivnu napravu u dvorište kuće, uslijed čega su nastala oštećenja na kući u kojoj su tada boravile dvije osobe, kao i na susjednom stambenom objektu.
Nadalje je Šlogar, kako bi ostvario suradnju u krijumčarenju kokaina iz Južne Amerike u Hrvatsku, a time i pribavljanje značajne imovinske koristi, pristao na traženje nepoznate osobe da izvrši napad na drugu osobu s kojom je u sukobu.
Za izvršenje napada opet je angažirao 42-godišnjaka, nakon čega su zajedno utvrđivali kretanje i životne navike te osobe, mjesta na kojima boravi i vozila kojima se koristi, obilazeći navedene lokacije te dogovarajući nabavu oružja.
U cilju realizacije fizičkog napada, 42-godišnjak je došao u blizinu ugostiteljskog objekta u Zagrebu, a potom i u blizinu adrese neprijavljenog boravišta osobe koju su planirali napasti, ali do napada nije došlo jer se ta osoba nije pojavila, nakon čega su nastavili s pripremama dogovorenog napada, do kojeg nije došlo iz neutvrđenog razloga, izvijestio je Uskok.