strava u Grčkoj

Izvučena tijela pilota helikoptera koji su se sudarili dok su gasili požar u Grčkoj

03.08.2026 u 08:11

Dodajte tportal.hr u omiljene izvore

Izvučena su tijela pilota čiji je helikopter eksplodirao i srušio se nakon sudara s drugim helikopterom, tijekom misije gašenja požara u Grčkoj, potvrdila je grčka vatrogasna služba.

Pilot je bio Danac, a kopilot Grk, izvijestila je državna televizija ERT. Njihovom smrću broj poginulih u šumskim požarima u Grčkoj popeo se na pet, nakon što su prošli tjedan na Kreti i Peloponezu poginula tri vatrogasca.

ERT je emitirao snimku koja pokazuje kako rotor jednog helikoptera udara u drugu letjelicu prije nego što ona eksplodira i u plamenu pada na tlo.

Dva člana posade u drugom helikopteru su preživjela nakon što je pilot uspio prisilno sletjeti, izvijestila je televizijska kuća. Helikopteri su se sudarili tijekom gašenja požara zapadno od Atene.

Uništeno preko 10 tisuća hektara šume

Opsežna operacija potrage i spašavanja pokrenuta je na području u blizini sela Psatha, priopćila je vatrogasna brigada.

U međuvremenu, plamen snažnog požara 50-ak kilometara zapadno od Atene proširio se na nekoliko kilometara od grada Megare, koji ima oko 36.000 stanovnika.

Prema prvim procjenama, više od 10.000 hektara šume - kao i kuće, staje i poljoprivredno zemljište - uništeno je od petka, izvijestio je ERT. Stotine djelatnika hitne pomoći, uključujući vatrogasce iz Rumunjske i Francuske, bore se s velikim požarom koji bjesni oko gusto šumovitog planinskog lanca Kithairon.

Istražitelji sumnjaju da su požar mogle izazvati iskre iz električnih vodova koji pripadaju privatnoj mreži vjetroelektrana. U vezi s istragom uhićene su dvije osobe.

"Postoje situacije u kojima priroda i intenzitet vremenskih događaja nadjačaju ljudsko planiranje i operativnu sposobnost", napisao je premijer Kyriakos Mitsotakis na Facebooku.

Brojna sela pozvana su na evakuaciju upozorenjima putem SMS poruka. Dok su se vatrogasci borili s plamenom, članovi skupina za dobrobit životinja pokušali su kućne ljubimce, stoku i divlje životinje skloniti na sigurno iz zona požara, izvijestio je portal Ethnos.

Očekuje se da će vjetrovi popustiti u ponedjeljak, iako su vlasti upozorile da je opasnost od požara oko Atene i dalje vrlo visoka.