resetiranje vlaSTI

Tko je nova ukrajinska premijerka Julija Sviridenko: Mlada menadžerica podijelila Ukrajinu

15.07.2025 u 13:52

Bionic
Reading

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski najavio je temeljito resetiranje vlade, a u središtu ove političke rekonstrukcije nalazi se Julija Sviridenko, dosadašnja prva potpredsjednica vlade i ministrica gospodarstva te od sada i buduća premijerka Ukrajine

Zelenski je svoju odluku objavio na društvenim mrežama, navodeći da je Sviridenko osoba kojoj povjerava izazovan zadatak upravljanja Ukrajinom u jednom od najkritičnijih razdoblja njezine povijesti.

Ona je tek druga žena koja će obnašati tu dužnost, nakon Julije Timošenko, i u mnogočemu predstavlja novu generaciju ukrajinskih lidera – tehnički orijentiranih, radom dokazanih, politički lojalnih, ali profesionalno pragmatičnih, piše Independent.

Brz politički uspon

Rođena u povijesnom Černihivu, nekada drugom najvažnijem gradu Kijevske Rusi, Sviridenko ima 39 godina i diplomirala je ekonomiju u Kijevu. Karijeru je započela na lokalnoj razini, a 2011. godine postala je predstavnica Černihiva u kineskom gradu Ürümqiju, gdje se istaknula privlačenjem kineskih ulaganja u regionalno gospodarstvo. Tada, za vrijeme Janukovičeve vladavine, gradovi nisu imali fiskalnu autonomiju pa je taj uspjeh bio izniman.

Njezin politički uzlet počeo je kada se pridružila timu Valerija Kuliča, guvernera Černihivske oblasti, najprije kao savjetnica, a zatim kao šefica Odjela za regionalni gospodarski razvoj. Već 2017. postala je zamjenica guvernera, a 2018. i vršiteljica dužnosti guvernera.

Kao regionalna čelnica stekla je ugled stručne i pragmatične menadžerice, sklone deregulaciji i operativnim rješenjima, s reputacijom osobe koja ne tolerira nepotizam niti lobiranje u izboru bliskih suradnika. Njezin stil rada opisuje se kao neformalan, učinkovit i usmjeren na rezultate, a kolege su često isticali njezinu otvorenost, spremnost na suradnju i sposobnost upravljanja timovima.

U središtu državne politike

Nakon predsjedničkih izbora 2019. godine administracija Zelenskog pozvala ju je u Kijev pa je Sviridenko preuzela dužnost zamjenice ministra gospodarstva, a potom je postala zamjenica šefa Ureda predsjednika za ekonomske poslove. U jesen 2021. vratila se u izvršnu vlast kao ministrica gospodarstva i prva potpredsjednica vlade.

Poslije početka ruske invazije 2022. njezina uloga je ojačala. U ključnom trenutku energetske krize sa svojim timom uspjela je u roku od nekoliko mjeseci reorganizirati tržište goriva, preusmjerivši opskrbu s Rusije na Europsku uniju, što je nazvano 'čudom'.

Sviridenko se također istaknula u međunarodnim pregovorima, posebice u dogovoru sa Sjedinjenim Državama o sporazumu o resursima, kojim je otvorila vrata za ulaganja u ukrajinske mineralne sirovine. Taj je sporazum potpisan s američkim ministrom financija Scottom Bessentom, a pridonio je popravljanju odnosa Kijeva i Washingtona nakon napetosti između Zelenskog i američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Kritike i pohvale

Iako se ističe kao marljiva i sposobna menadžerica, njezina lojalnost predsjedniku Zelenskom izaziva podjele te kritičari tvrde da će nastaviti njegovu politiku bez značajnih odstupanja ili reformskih zahvata. Irina Heraščenko iz oporbene Europske solidarnosti nazvala ju je '500 posto lojalnom', implicirajući da će se vladini programi podrediti predsjedničkoj agendi.

Sviridenko, međutim, u javnim izjavama naglašava usmjerenost na deregulaciju, smanjenje birokracije, zaštitu poduzetnika te koncentraciju državnih resursa na obranu i poslijeratni oporavak.

U nedavnoj objavi na društvenim mrežama napisala je: 'Predsjednik je jasno definirao prioritete: jačanje gospodarskog potencijala, podrška Ukrajincima i povećanje domaće proizvodnje oružja. To se može ostvariti učinkovitom racionalizacijom rashoda i uklanjanjem nepotrebnih birokratskih prepreka.'

Šmihal postaje ministar obrane?

Dosadašnji premijer Denis Šmihal, koji je bio na toj funkciji više od pet godina – najdulje od svih u suvremenoj ukrajinskoj povijesti – vjerojatno će preuzeti Ministarstvo obrane. Očekuje se i daljnje kadrovsko preslagivanje u vladi, uključujući smjenu ministra zdravstva Viktora Liaška, objavio je Kyiv Independent.

Iako su neki u oporbi izrazili zabrinutost zbog promjena usred ratnog stanja, pravni stručnjaci ističu da su one ustavno dopuštene. Kako je objasnio Andrij Mahera, bivši zamjenik šefa Središnjeg izbornog povjerenstva, 'kabinet nije izabrano tijelo, nego imenovano, i predsjednik te parlament imaju pravo na takve odluke'.

Točan sastav nove vlade još nije poznat, no jasno je da će Sviridenko imati ključnu ulogu u njezinu oblikovanju.